VIDEO ⟩ Prokremlisko Mamikinu jau divus gadus mēģina atlaist no darba Valsts darba inspekcijā (1)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Bijušais Eiroparlamenta deputāts Andrejs Mamikins.
Bijušais Eiroparlamenta deputāts Andrejs Mamikins. Foto: Zane Bitere/LETA

Jau iepriekš ziņots, ka prokremliskais aktīvists, bijušais politiskās partijas "Saskaņa" biedrs Andrejs Mamikins dzīvo Krievijā, bet saņem labu algu no Valsts darba inspekcijas. Nu atklāts, ka Mamikins no VDI par nepamatotu atlaišanu piedzinis 10 tūkstošus eiro, bet 2 gadu laikā saņēmis vidēji 20 tūkstošus eiro, ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga". 

Krievijas hibrīdkarš izpaužas ne tikai fiziskos uzbrukumos Latvijas robežām. Mūsu prātus un pārliecību palīdz graut daudzi Putina fani. Viens no viņiem – Andrejs Mamikins – pārcēlies uz Maskavu.

Raidījums "Nekā personīga" noskaidrojis, kā pirms diviem gadiem notika Mamikina pieņemšana darbā Valsts darba inspekcijā, kā arī, kā inspekcija centās viņu atlaist. Tāpat noskaidrots, kā Mamikins divus gadus no valsts budžeta saņēmis atalgojumu.

Tagad tiesa par atlaišanu beidzot beigusies, bet vēl decembrī Mamikinam tiks samaksāts par neizlietoto atvaļinājumu. Attiecīgajā darba vietā viņš nostrādājis divas nedēļas. 

Mamikinu darbā VDI pieņēma 2021. gada 1. oktobrī. Šiltītē pie viņa kabineta bija rakstīts - stratēģiskās komunikācijas vadītājs.

2020. gada beigās pasaulē plosījās COVID-19 pandēmija, un inspekcijas vadība nolēma, ka nepieciešams uzlabot iestādes tēlu. Attiecīgi tika izveidots darba apraksts jaunai amata vietai - "stratēģiskās komunikācijas vadītājs".

Pretendentiem algā solīts nedaudz virs 1000 eiro pirms nodokļu nomaksas. Darbinieku nesekmīgi meklējuši paši VDI darbinieki, pēc tam tika izsludināts konkurss, uz ko pieteicies tikai viens interesents – Mamikins. Izveidota konkursa komisija un attālināti vienīgais kandidāts iztaujāts.

"Varbūt bija nepareizais atslēgas vārds meklētājā ievadīts. Bet nekad tāda informācija, kas diskreditētu viņu tā, lai mēs viņu neņemtu darbā, tādu informāciju mēs neredzējām tajā brīdī," norāda  Valsts darba inspekcijas direktora vietniece Andra Auziņa.  

Valsts darba inspekcijas konkursa komisija iestādes vadītāja Renāra Lūša vadībā Mamikinu apstiprināja par derīgu jaunajam amatam. 2021. gada 1. oktobrī Mamikinam piešķirts kabinets, pie ieejas tajā piestiprināts vārds un amats. Viņam likts parakstīt vairākus dokumentus un apliecinājumus par interešu konflikta neesamību.

Vienu nedēļu jaunais komunikācijas stratēģis nostrādājis tur. Otrajā COVID-19 pandēmijas viļņa dēļ darbs pārcelts attālināti. Bet jau 14. oktobrī pēc Labklājības ministra Gata Eglīša mudinājuma izvērtēt jauno darbinieku rūpīgāk, Mamikinam darbs uzteikts.

Par pamatu atlaišanai kalpojusi intervija ar no Gaiļezera slimnīcas atlaisto feldšeri, kas noliegusi COVID-19 pandēmijas eksistenci. Tā publicēta laikā, kad Mamikins jau strādājis valsts darbā.

"Politiskie uzskati paši par sevi jau nevarētu būt kas tāds, kas darba devējam sniegtu pamatu kādu neņemt darbā. Tas, kam mēs varbūt neveltījām nepietiekamu uzmanību, ir kā viņa kā zināmas personas tēls varētu ietekmēt Valsts darba inspekcijas tēla atpazīstamību," atzīmē Auziņa.

Jau pēc mēneša Mamikins vērsies tiesā un atlaišanu apstrīdējis. Kā "Nekā personīga" žurnālistiem skaidro Valsts darba inspekcija - Mamikina darba līgumu gatavojusi Labklājības ministrija. Kļūdas dēļ tajā nebija noteikts pārbaudes laiks.

Tāpēc vispirms Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa un pēc tam arī Rīgas apgabaltiesa pagājušā gada jūnijā nolēma, ka atlaišana bijusi pretlikumīga. Kā liecina raidījuma rīcībā esošais tiesas spriedums - tiesa lika Valsts darba inspekcijai Mamikinam izmaksāt 10 104 eiro 68 centus kā nesaņemto algu un viņš darbā atjaunots.

Tikmēr Valsts darba inspekcija ir likvidējusi stratēģiskās komunikācijas vadītāja amata vietu un Mamikinam noteikusi dīkstāvi, kas nozīmē – viņš nestrādā, bet algu katru mēnesi turpina saņemt. Kā liecina inspekcijas sniegtās ziņas - tās apmērs ir 1318 eiro bruto.

Mamikins ir iestājies Vitālija Reinbaha pašvaldību organizāciju un valsts iestāžu arodbiedrībā, kas viņu aizstāv un iebilst pret mēģinājumiem atkal atlaist. Valsts darba inspekcija pagājušā gada 27. septembrī vēršas tiesā, lai panāktu darba līguma izbeigšanu. Tiesa ilgst gadu, un tikai šī gada 16. oktobrī Rīgas pilsētas tiesa prasību apmierina. Mamikins to nepārsūdz, un 7. novembrī spriedums stājies spēkā.

"Nekā personīga" iztaujāja VDI pārstāvi par Mamikina dīkstāves apstākļiem.

Auziņa: Tātad no pagājušā gada augusta līdz šī gada 7. novembrim, kad ir stājies spēkā tiesas spriedums par viņa atbrīvošanu, mēs viņam maksājām dīkstāvi. Apmaksājām dīkstāvi, kas bija attiecīgi darba algas apmērā katru mēnesi.

NP: Un tad sanāk tā, ka tagad decembrī, vēl par novembri viņam būs pēdējais pārskaitījums no Valsts darba inspekcijas?

Auziņa: Jā, līdz 7. novembrim. Un tagad, izbeidzot darba tiesiskās attiecības, atlīdzība par neizmantoto ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kas ir noteikta likumā.

NP: Cik tas ir?

Viena mēnešalga apmēram.

Pret Valsts darba inspekcijas direktoru Renāru Lūsi uzreiz pēc pirmā mēģinājuma Mamikinu atlaist bija sākta disciplinārlieta. Tajā secināts, ka viņš, vadot iestādi un konkursa komisiju, pienākumus ir veicis nolaidīgi un nekvalitatīvi, diskreditējot ne tikai sevi, bet arī iestādi un valsti.

Valsts interesēm esot nodarījis kaitējumu, tomēr tas nav atzīstams par būtisku. Pārkāpumam esot gadījuma raksturs, un tas izdarīts aiz rupjas neuzmanības. Turklāt Lūsis pats pēc savas iniciatīvas esot novērsis disciplinārpārkāpuma sekas - atbrīvojis no darba darbinieku, kurš neatbilst amata prasībām.

Par šīm darbībām Lūsis saņēmis rājienu. Viņš sodam nav piekritis, šogad februārī vērsies tiesā, bet viņa pieteikums noraidīts un 29. martā tas stājies spēkā. Tiesa, šis izvērtējums notika vēl pirms Mamikina atjaunošanas darbā un nevērtējot faktu, ka viņam no valsts izmaksāti aptuveni 20 tūkstoši eiro. Ministrijas darbiniece, kura gatavoja kļūdaino Mamikina darba līgumu, ministrijā vairs nestrādājot, jo darbu pati esot pametusi.

"Nekā personīga" žurnālists Jānis Krēvics devās uz māju Dārzciemā, kur vēl nesen Mamikins dzīvoja ar ģimeni. Kā redzams pēc pieputinātajiem pievedceļiem un pagalma, māja stāv tukša.

Mamikina kaimiņš apliecināja, ka Mamikins tur nedzīvo un sniegs jau kādu laiku nav tīrīts.

Kā liecina publiski pieejamie Zemesgrāmatas dati, māju par 290 tūkstošiem eiro 2015. gadā iegādājusies Mamikina sieva Natālija. Darījumam ņemts kredīts "Swedbank". Jau 2019. gadā datu bāzē veikta atzīme, ka hipotēka ir dzēsta.

Andrejs Mamikins tagad kļuvis par TV zvaigzni Maskavā. Dažādos Kremļa kontrolētos kanālos nomelno Latvijas valsti, tās amatpersonas. Pirms trim nedēļām arī sniedzis plašu interviju Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko kontrolētajai ziņu aģentūrai BELTA.

Tikmēr Latvijas Valsts drošības dienests (VDD) atbildē "Nekā personīga" žurnālistiem nekomentē, kā norit sāktā krimināllieta par Mamikina naidīgajiem izteikumiem galēji reakcionārajā krievu televīzijas kanālā "Cargrad", kurā viņš paziņoja, ka Krievija veic varenu un svētu lietu Ukrainā.

VDD norāda, ka Mamikina piemērs apliecina, cik ļoti būtu nepieciešams Saeimā pieņemt grozījumus, kas valsts un pašvaldību iestādēs ļauj nodarbināt tikai tādas personas, kuras ir lojālas Latvijas Republikai un tās Satversmei.

"Zināmā mērā es šobrīd varu garantēt, ka uz trešo lasījumu mēs skatām priekšlikumus komisijas sēdē 12. datumā. Un tas nozīmē, ka uz pēdējo šīs sesijas Saeimas sēdi 21. datumā likums aiziet uz pieņemšanu," atzīmē Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs. 

VDI direktora vietniece Auziņa uzsver, ka VDI nevar vērtēt pati savu atbildību par to, ka konkrētam cilvēkam, kas divas nedēļas ir nostrādājis valsts amatā, vēl ir jāmaksā atalgojums no budžeta līdzekļiem. "Valsts darba inspekcija, ņemot vērā, ka komisijā bija augstākā iestādes vadība, nevar pati vērtēt savu atbildību. Un šī atbildība būtu jāvērtē mūs uzraugošajai iestādei," 

Mediji 2023. gada rudenī ziņoja, ka Mamikina ģimene iedzīvojusies konfliktā ar kompānijas "GASO" darbiniekiem, kuri bez aicinājuma pie Mamikina ieradās mājās saistībā ar iespējamu gāzes noplūdi.

Mamikins nav bijis uz vietas, un "GASO" darbinieki sakāvušies ar viņa dēlu.

Valsts policija noskaidroja, ka Mamikinam jaunākajam nodarīti maznozīmīgi miesas bojājumi. Taču tiesībsargi konstatēja, ka "GASO" darbinieki aizstāvējušies, un 21. novembrī administratīvā pārkāpuma process izbeigts.

Video "Nekā personīga" sižets

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu