"IL-76" avārija: ANO neizdodas noskaidrot, vai lidmašīnā bija ukraiņu karagūstekņi (9)

LETA
Foto: AFP/SCANPIX

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) nav varējusi noskaidrot, vai trešdien Belgorodas apgabalā avarējušajā Krievijas transportlidmašīnā "IL-76" bija ukraiņu karagūstekņi, ANO Drošības padomes sēdē ceturtdien paziņoja organizācijas ģenerālsekretāra vietniece Rozmarija Dikarlo.

Kā viņa atgādināja, Krievija apgalvo, ka lidmašīnā bija 65 karagūstekņi, seši Krievijas apkalpes locekļi un trīs Krievijas karavīri. Savukārt Kijivas rīcībā esošā informācija liecina, ka "IL-76" varēja atrasties raķetes okupācijas spēku armijai.

Dikarlo piebilda, ka Ukraina ir aicinājusi veikt starptautisku notikušās avārijas izmeklēšanu.

"ANO nevar pārbaudīt šos ziņojumus vai katastrofas apstākļus. Ir acīmredzams, ka incidents noticis Krievijas iebrukuma Ukrainā un notiekošā kara kontekstā," atzina ANO ģenerālsekretāra vietniece.

Kā viņa sacīja, pēdējo nedēļu laikā palielinājies pret Ukrainu vērsto uzbrukumu skaits un intensitāte. Pēc Dikarlo domām, tas norāda uz bīstamu kara trajektoriju. ANO ģenerālsekretāra vietniece pauda bažas par raķešu uzbrukumiem un apšaudi civilajām teritorijām, kā rezultātā tiek nogalināti un ievainoti civiliedzīvotāji, kā arī tiek iznīcināta kritiskā infrastruktūra.

Ukrainas vēstnieka ANO vietniece Kristīna Hajovišina paziņoja, ka Ukraina nebija informēta par karagūstekņu pārvadāšanai izmantotā transporta skaitu un veidu.

"Tikai tas vien var liecināt par nodomiem Krievijas rīcībai, kas vērsta uz to, lai apdraudētu gūstekņu dzīvību un drošību," klāstīja Ukrainas pārstāve.

Ja apstiprināsies informācija, ka lidmašīnā atradās ukraiņu karagūstekņi, tas būs "nopietns starptautisko humāno tiesību pārkāpums no Krievijas puses", sacīja Hajovišina. Tas būtu "pirmais gadījums, kad Krievija izmanto cilvēku vairogu gaisā", lai piesegtu ieroču transportēšanu, viņa uzsvēra.

Krievija sasauca steidzamu ANO Drošības padomes sanāksmi par "IL-76" avāriju. Kā vēsta Vācijas ziņu aģentūra DPA, Rietumvalstu pārstāvji sanāksmē uzsvēra, ka aviokatastrofa nekad nebūtu notikusi, ja Krievija nebūtu sākusi agresīvu karu pret Ukrainu.

"Krievija ir vairākkārt mēģinājusi pārlikt atbildību par šī bezjēdzīgā un uzspiestā kara traģēdijām uz citiem, it kā tā būtu upuris, nevis agresors," sacīja ASV vēstnieka ANO vietnieks Roberts Vuds.

Foto: Krievijas izmeklētāji sākuši terorisma lietu par "IL-76" avāriju

Kā ziņots, Krievijas Belgorodas apgabala Koročas rajonā trešdien avarējusi militārā transportlidmašīna "IL-76". Krievijas Aizsardzības ministrija apgalvo, ka lidmašīnu notrieca Ukrainas spēki un tajā atradās 65 Ukrainas militārpersonas apmaiņai, seši apkalpes locekļi un trīs Krievijas karavīri. Visi viņi gājuši bojā.

Vēl nav neatkarīgas informācijas par to, ko vedusi šī lidmašīna.

Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvalde trešdien paziņoja, ka joprojām nav ticamas informācijas, kādi cilvēki un cik daudz atradās šajā lidmašīnā.

Izlūkdienests norādīja, ka trešdien bija paredzēta Krievijas un Ukrainas karagūstekņu apmaiņa, kas nenotika, un piebilda, ka Ukraina no savas puses ir izpildījusi visas vienošanās, lai sagatavotos apmaiņai. Sagūstītie Krievijas karavīri savlaicīgi tika nogādāti uz saskaņoto apmaiņas vietu, kur viņi bija drošībā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu