Ministrija skaidro, kāpēc pagaidām nevar atsavināt Krievijai un Baltkrievijai piederošās sanatorijas (10)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Sanatorija "Dzintarkrasts" jeb "Jantarnij bereg" Jūrmalā.
Sanatorija "Dzintarkrasts" jeb "Jantarnij bereg" Jūrmalā. Foto: Lita Krone/LETA

Tieslietu ministrija (TM) turpina meklēt tiesiskus risinājumus Krievijai un Baltkrievijai piederošo sanatoriju "Jantarnij bereg" un "Belorusija" atsavināšanai.

Ministrijā norāda, ka rīcība ar Maskavas namu un sanatorijām prasa dažādus tiesiskos risinājumus.

Likumprojekts par Maskavas nama pārņemšanu tapa kā Nacionālās drošības komisijas iniciatīva sadarbībā ar TM un valsts drošības iestādēm, lai novērstu apdraudējumu Latvijas valstiskumam un tiktu pārtrauktas kultūras pasākumu un interešu izglītības aizsegā notiekošās nacionālo drošību apdraudošās politiskās aktivitātes.

Savukārt Krievijai un Baltkrievijai piederošajās sanatorijās šobrīd nenorisinās nekāda saimnieciska darbība, nav arī identificēta pretvalstisku pasākumu norise kādu kultūras, sporta vai cita veida aktivitāšu aizsegā, kas pamatotu pašaizsargājošās demokrātijas instrumentu attiecināšanu uz šiem objektiem.

Līdz ar to Maskavas nama pārņemšanas metode nav piemērojama sanatoriju gadījumā.

Latvija ir tiesiska un demokrātiska valsts, norāda ministrijā, un, lai varētu pārņemt valsts īpašumā kādu objektu, nepieciešams stingrs tiesiskais pamatojums. Stingrs tiesiskais pamatojums mazina risku, ka Latvijai būtu jāatceļ savs lēmums, ja tās vienpusējo rīcību apstrīdētu tiesā. Šāds iznākums nebūtu Latvijas un Ukrainas interesēs.

Gadījumā, ja TM saņems informāciju no tiesībsargājošajām iestādēm par tiešu vai netiešu apdraudējumu valsts drošībai, kas saistīta ar šiem īpašumiem, TM atbilstoši rīkosies un turpina meklēt tiesiskus risinājumus.

Jau vēstīts, ka Satiksmes ministrija plāno Finanšu ministrijas īpašumā nodot Maskavas namu, lai pēc tam to pārdotu izsolē.

Saeima 11.janvārī galīgajā lasījumā pieņēma likumu "Par rīcību ar nekustamo īpašumu, kas nepieciešama valsts drošības apdraudējuma novēršanai", kas nosaka tā dēvētā "Maskavas nama" pārņemšanu valsts īpašumā.

Likuma mērķis ir garantēt Latvijas valsts drošību, tostarp nepieļaut un savlaicīgi novērst demokrātiskās valsts iekārtas apdraudējumu.

Pēc autoru - Nacionālās drošības komisijas (NDK) - vārdiem, likums nodrošinās, ka tiek pārtrauktas kultūras pasākumu un interešu izglītības aizsegā "Maskavas namā" notiekošās Latvijas nacionālo drošību apdraudošās politiskās aktivitātes, tiek likvidēts "Maskavas nams" kā Krievijas tautiešu politikas "zīmols" un tiek novērsts apdraudējums Latvijas valstiskumam un nacionālajai drošībai.

Komentāri (10)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu