ŅEM VĒRĀ No 1. jūlija kaķu čipošana būs obligāta. Veterinārārsti ar to aicina nekavēties

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Kaķis.
Kaķis. Foto: Sintija Zandersone/LETA

Latvijas Veterinārārstu biedrība aicina kaķu īpašniekus neatlikt kaķu apzīmēšanu ar mikroshēmu uz pēdējo brīdi, aģentūrai LETA atzīmēja organizācijā.

Veterinārārstu biedrībā norāda, ka šonedēļ Saeimā pieņemtie Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumi paredz, ka no 1.jūlija kaķu saimniekiem būs jāreģistrē savi dzīvnieki, tādējādi biedrība aicina nekavēties ar reģistrēšanu jau tagad.

Biedrībā uzsver, ka pavasarī daudz saimnieku sterilizē kaķus, un tas ir piemērots brīdis, lai veterinārārsts ievadītu un reģistrētu dzīvniekam mikročipu.

Čipa ievadīšana, apvienojot to ar procedūru narkozē, mazinās dzīvniekam stresu, norāda Veterinārārstu biedrības Mazo dzīvnieku sekcijā.

Tostarp Latvijas Veterinārārstu biedrībā min, ka, tāpat kā suņiem, arī kaķiem mikročipēšana un reģistrācija Lauksaimniecības datu centrā (LDC) būs nedalāms veterinārārsta pakalpojumus, un visus kaķus, kuriem veterinārārsts ievadīs čipu, 72 stundu laikā reģistrēs LDC.

Savukārt, ja dzīvnieks būs pazudis, tad atrašanas gadījumā pēc mikročipa numura varēs identificēt kaķa saimnieku, lai dzīvnieks ātri atgrieztos mājās, norāda biedrībā.

Pēc biedrības pārstāvju paustā, plānots, ka tuvākajā laikā Latvijā būs arī jauna kārtība, uzliekot pienākumu dzīvnieku ķērājiem būt aprīkotiem ar mikročipu lasītāju, lai, noķerot kaķi vai suni, nekavējoties varētu noskaidrot tā saimnieku un dzīvnieks nenonāktu patversmē.

Zemkopības ministrijas pārstāvji iepriekš informēja, ka kaķu un mājas sesku apzīmēšanu ar mikroshēmu varēs veikt tikai praktizējošs veterinārārsts.

Lai saņemtu vienotu pakalpojumu par kaķa vai mājas (istabas) seska apzīmēšanu ar mikroshēmu, pases izsniegšanu un reģistrāciju mājas (istabas) dzīvnieka datubāzē, īpašniekam būs jāsamaksā veterinārmedicīniskās prakses iestādei par dzīvnieka apzīmēšanu un pirmreizējo reģistrāciju, norādīja ZM pārstāvji.

Ministrijā atzīmēja, ka veterinārmedicīniskās prakses iestādei, lai veiktu mājas (istabas) dzīvnieka reģistrāciju datubāzē un par to saņemtu samaksu, jābūt noslēgtam līgumam ar LDC par pakalpojuma nodrošināšanu, savukārt LDC savā tīmekļvietnē ievietos un uzturēs to veterinārmedicīniskās prakses iestāžu sarakstu, ar kurām līgums ir noslēgts.

Par mājas (istabas) dzīvnieka reģistrāciju datubāzē saskaņā ar normatīvajiem aktiem maksa būs deviņi eiro, par praktizējošā veterinārārsta sniegto pakalpojumu mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijas nodrošināšanai saskaņā ar normatīvajiem aktiem maksa būs 5,50 eiro, un par vizīti pie praktizējoša veterinārārsta būs jāmaksā pēc veterinārmedicīniskās prakses izcenojuma, skaidroja ZM.

Tāpat ZM pārstāvji atzīmēja, ka uz likuma grozījumu pamata ministrija izstrādās Ministru kabineta noteikumus, kas noteiks izņēmumus, kad kaķus un mājas (istabas) seskus drīkstēs neapzīmēt ar mikroshēmu un nereģistrēt LDC datubāzē.

Jau ziņots, ka Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā un Veterinārmedicīnas likumā, kas paredz jaunas labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanā, pavairošanā un atsavināšanā.

Grozījumi paredz uzlabot dzīvnieku labturības līmeni, panākt dzīvnieku izsekojamību, vienlaikus aizsargājot potenciālos dzīvnieku pircējus, kā arī paplašināt kompetences dienestiem, uzsākot administratīvā pārkāpuma procesu, ja konstatēti pārkāpumi dzīvnieku labturībā un aizsardzībā.

Mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam vai turētājam būs pienākums reģistrēt dzīvnieka pavairošanas faktu. Pavairotājam būs jāizdara atzīme mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē.

Grozījumi Veterinārmedicīnas likumā nosaka, ka turpmāk būs jāapzīmē ar mikroshēmu un jāreģistrē ne tikai suņi, bet arī kaķi un seski. Izņēmuma gadījumus, kad tas nav obligāti noteiks Ministru kabinets.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu