Turpinoties sarunām par nacionālā futbola stadiona būvniecību Lucavsalā, pie Rīgas domes protestēs pret ieceri (1)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lucavsalas nacionālā futbola stadiona vizualizācija.
Lucavsalas nacionālā futbola stadiona vizualizācija. Foto: Publicitātes foto

Rīgas dome 17. aprīlī lems par vairāk nekā 10 hektāru zemes piešķiršanu nacionālā futbola stadiona būvniecībai Lucavsalā. Tikmēr ārpus domes ēkas sienām plkst. 10.30 notiks pikets pret teritorijas Lucavsalā nodošanu stadiona būvniecībai.

10 hektāru zemes gabalu plānots nodot bezatlīdzības lietošanā Latvijas Futbola federācijai. Zeme tiks nodota lietošanā līdz brīdim, kad nekustamais īpašums būs nepieciešams pašvaldībai tās funkciju nodrošināšanai, bet ne ilgāk kā uz pieciem gadiem.

Piecu gadu laikā LFF jāizstrādā stadiona būvniecības dokumentācija un pašvaldībai būs jālemj par turpmāko rīcību ar šo zemi, piemēram, to atsavinot par labu federācijai.

Pret stadiona būvniecību Lucavsalā iebilduši Lucavsalas dārziņu teritoriju nomnieki, kuri šodien plāno piketēt pie Rīgas domes.

Kā aģentūra LETA uzzināja Rīgas domē, pikets ir oficiāli pieteikts. Tā mērķis ir protestēt pret futbola stadiona būvēšanu Lucavsalā.

Plānots, ka pasākumā piedalīsies 100 cilvēki.

Kā aģentūru LETA informēja biedrībā, tā aicina atlikt lēmuma pieņemšanu par zemesgabala Lucavsalā nodošanu bezatlīdzības lietošanā Latvijas Futbola federācijai (LFF).

Tā aicina uzdot LFF precizēt stadiona projektēšanas darba uzdevumu, nosakot konkrētu stadiona sēdvietu un nepieciešamo autostāvvietu skaitu, kā arī optimizēt stadionam nepieciešamo zemesgabala platību.

Biedrības "Daugavkrasta dārzi" ieskatā pēc šīs informācijas aktualizēšanas jāatjauno stadiona būvniecībai pieejamo zemesgabalu saraksts. Turklāt esot jānolīgst neatkarīgs pilsētplānošanas konsultants, kurš veiktu neatkarīgu izpēti par labāko vietu stadiona būvniecībai.

Biedrības ieskatā domei jālemj par Lucavsalas kā apstādījumu teritorijas bez apbūves tiesībām saglabāšanu nākotnē, veicot attiecīgos grozījumus Rīgas pilsētas attīstības plānā.

Balstoties uz pēdējiem publiskotajiem aprēķiniem, nacionālā futbola stadiona projekta realizēšana varētu izmaksāt apmēram 44 miljonus eiro, iepriekš Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisiju informēja LFF prezidents Vadims Ļašenko.

No šīs summas 12 miljonus jeb nedaudz vairāk kā ceturto daļu segtu Eiropas Futbola federāciju asociācija (UEFA). Papildu finansējums no citiem avotiem nepieciešams nepilnu 32 miljonu eiro apmērā.

Šīs aplēses balstītas uz to, ka sadarbībā ar Rīgas domi nepieciešamā zemes gabala iegādei nebūs nepieciešami papildu līdzekļi.

Apmēram trešā daļa no šīs summas jeb nepilni 16 miljoni eiro ir nepieciešami papildu funkcionalitātei, lai izveidotu kopā strādāšanas telpas, birojus, konferenču zāles, viesnīcu un restorānus.

Pēc projekta realizēšanas objekts ik gadu varētu ģenerēt piecus miljonus eiro ienākumus, tādējādi nosedzot visas uzturēšanas izmaksas, lēsa Ļašenko.

Arī LFF viceprezidents un valdes loceklis Olafs Pulks (JV), kurš ir arī Rīgas domes deputāts, atzīmēja, ka stadions pēc darbības sākšanas neprasīs papildu investīcijas.

Pēc deviņu potenciālo stadiona atrašanās vietu izvērtēšanas nonākts pie secinājuma, ka visatbilstošākā vieta, kur būvēt 16 000 sēdvietu stadionu, ir Lucavsala.

UEFA un Starptautiskās Futbola federāciju asociācijas (FIFA) rekomendētā Vācijas arhitektu biroja "Fiebiger GMBH" izveidotā vizualizācija paredz, ka multifunkcionālā sporta kompleksa projekta kopējā platība varētu būt nepilni 119 000 kvadrātmetru, no kuriem stadions aizņemtu nedaudz vairāk kā 66 000 kvadrātmetru.

Pēc LFF aprēķiniem, realizējot šādu projektu, Latviju apmeklētu vismaz par 40 000 vairāk tūristu katru gadu, kas Latvijas ekonomikā katru gadu ienestu papildu 35 miljonus eiro.

Ik gadu stadionā varētu notikt vairāk nekā 35 starptautiska līmeņa futbola spēles, kā arī desmit koncerti vai cita veida pasākumi.

Projekts šobrīd ir pirmajā no trīs attīstības posmiem, un tā noslēgums, kas paredz arī projekta nodošanu ekspluatācijā, iecerēts ne ātrāk par 2027.gadu.

Latvijā patlaban nav ceturtās kategorijas stadiona, kā dēļ var izveidoties situācija, ka nacionālajai izlasei jāaizvada spēles kādā citā valstī, piemēram, Lietuvā vai Igaunijā.

Jau ziņots, ka 2.aprīlī Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas sēdē tika atbalstīts lēmumprojekts par desmit hektāru liela zemesgabala nodošanu bezatlīdzības lietošanā uz pieciem gadiem Latvijas Futbola federācijai (LFF) nacionālā futbola stadiona būvniecībai Lucavsalā.

Gala lēmums par zemes piešķiršanu bezatlīdzības lietošanā LFF būs jāpieņem Rīgas domei.

Ģimenes dārziņu apsaimniekotāji aicina Rīgas domi pārskatīt iniciatīvu Lucavsalā būvēt futbola stadionu.

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu