Pētnieki atklāj skarbu ainu par GPS signālu traucēšanu lidmašīnām virs Baltijas valstīm (6)

Apollo.lv
Foto: Victor Maschek/Shutterstock

Kopš 2023. gada vasaras desmitiem tūkstošu lidojumu uz un no Apvienotās Karalistes ir skārušas problēmas ar GPS sistēmām Baltijas reģionā, ziņo laikraksts "Sun", kura žurnālisti kopā ar pētniekiem no organizācijas "GPSJAM.org" analizēja publiski pieejamos datus.

Pēc pētnieku aplēsēm, pēdējo astoņu mēnešu laikā Baltijas reģionā GPS signālu traucēšana notikusi 46 000 lidojumos, tostarp 2309 "Ryanair" lidojumos, 1368 "Wizz Air" lidojumos, 82 "British Airways" lidojumos.

Vienīgais lielākais Apvienotās Karalistes pārvadātājs, kuram nebija šādu problēmu, bija "Virgin Atlantic", kas nelido caur šo reģionu.

Eksperti, ar kuriem runāja žurnālisti, uzskata, ka problēmas GPS sistēmu darbībā ir saistītas ar Krievijas militārpersonu rīcību. Militārais eksperts Džeks Votlings, sadarbojoties ar Lielbritānijas Karalisko Apvienoto studiju institūtu, atzīmēja, ka Krievijas bruņotie spēki ilgstoši traucē GPS signālus Baltijas reģionā.

Krievija, visticamāk, ir atbildīga par satelītu navigācijas traucējumiem Baltijas jūras reģionā, ceturtdien paziņoja Vācijas Aizsardzības ministrija, norādot uz Krievijas valdījumā esošo Kēnigsbergas (Karaļauču) eksklāvu kā problēmas avotu.

"Ļoti iespējams, ka pastāvīgie globālās satelītu navigācijas sistēmas traucējumi ir Krievijas izcelsmes un to pamatā ir elektromagnētiskā spektra traucējumi, tai skaitā tie, kas rodas Kēnigsbergas apgabalā," ziņu aģentūrai "Reuters" sacīja Vācijas Aizsardzības ministrijas preses pārstāvis.

Detalizētāku informāciju par Berlīnes novērtējumu un traucējumu raksturu ministrijas preses pārstāvis nesniedza, atsaucoties uz "militārās drošības apsvērumiem".

Blogeris Markuss Džonsons publicējis karti ar lidmašīnām, kuru navigācija tika traucēta 15. un 16.martā, apgalvojot, ka šajās dienās navigācija tika traucēta vismaz 873 lidmašīnām.

Pagājušajā mēnesī avots Vācijas valdībā aģentūrai "Reuters" sacīja, ka Krievija traucējusi Lielbritānijas aizsardzības ministra Granta Šapsa lidmašīnas satelītu signālu, kad tā pietuvojusies Kēnigsbergas eksklāvam.

Aviācijas nozare ir paudusi bažas par satelītu navigācijas traucējumu pieaugumu, kas galvenokārt saistīts ar konfliktiem Ukrainā un Tuvajos Austrumos.

Krievija virs Baltijas jūras traucējusi GPS signālu Lielbritānijas ministra lidmašīnai

Tiek uzskatīts, ka Krievija ir traucējusi satelīta signālu Karalisko gaisa spēku lidmašīnai, kas pēc NATO mācībām no Polijas uz Lielbritāniju transportēja Apvienotās Karalistes aizsardzības valsts sekretāru Grantu Šapsu. Par to martā pirmais ziņoja britu laikraksts "The Times". Pēcāk arī "Reuters" vēstīja par šo faktu, atsaucoties uz avotu.

Kā pastāstīja laikraksta Times žurnālists, kurš ceļoja kopā ar ministru, aptuveni 30 minūtes nebija GPS signāla, kad lidmašīna "Dassault 900LX Falcon" lidoja virs Baltijas jūras netālu no Krievijas Kaļiņingradas apgabala.

Pēc tam, kad uz kuģa pazuda internets, kuģa apkalpe izmantoja alternatīvas metodes, lai noteiktu savu atrašanās vietu.

Aizsardzības ministram un kopā ar viņu esošajiem žurnālistiem pavēstīja, ka uzbrukums lidmašīnas drošību neapdraud.

Grants Šapss Polijā novēroja mācības "Steadfast Defender", kas ir lielākās NATO mācības kopš Aukstā kara.

Pērnā gada beigās Baltijas jūras reģionā novēroti GPS signāla traucējumi, kavējot gaisa un jūras satiksmes dalībnieku saziņu. Traucējumos tiek vainota Krievija. Izmeklētājs un datu analītiķis, kurš izmanto pseidonīmu Markuss Džonsons, apgalvo, ka atklājis detalizētu informāciju un dažas varbūtības par to, kā Krievija traucē GPS signālu Baltijas jūras reģiona valstīs.

2023. gada decembra beigās starp Ziemassvētkiem un Vecgada dienu GPS signāla izsekošanas vietne "Gpsjam.org" novēroja GPS traucējumu Baltijas jūras reģionā.

Signāla traucējumi tika novēroti Latvijā, Igaunijā, Somijā, Polijā, Zviedrijā un Krievijā.

Visvairāk traucējumu Igaunijā bija 31. decembrī. "Gpsjam.org" attēli liecina, ka plaši traucējumi tika novēroti Igaunijas austrumu robežas tuvumā un valsts dienvidos. Būtiski GPS signāla traucējumi bijuši arī Latvijā un Somijas austrumos.

Džonsons "Apollo.lv" raksta: "Uzskatu, ka Krievija izmanto GPS traucētāju, kas ietekmē lielu daļu lidmašīnu Dienvidbaltijā. Tas notiek brīdī, kad tas ir ieslēgts. Tas ir bijis aktīvs kopš 2023. gada 15. decembra."

Vairāk lasi šeit.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu