Horvātijā arestētā Viktora Medvedčuka jahta oficiāli nodota Ukrainai

Apollo.lv
Foto: Matija Djanjesic / CROPIX/SIPA

​Jahta "Royal Romance", kas piederēja bijušajam Ukrainas politiķim Viktoram Medvedčukam, oficiāli nodota Ukrainai, ziņo medijs "Postimees".

Ukrainas Jūras un upju transporta valsts dienesta vadītājs Jevgeņijs Ignatenko sacīja, ka "šis ir vēsturisks brīdis valstij". "Ukrainas vēsturē pirmais ārvalstīs esošais arestētais aktīvs ir saņēmis valsts reģistrāciju Ukrainā. Tas atvieglos turpmāku jahtas pārdošanu un līdzekļu ieplūšanu valsts budžetā," piebilda Ignatenko.

Savukārt Ukrainas Aktīvu atgūšanas un pārvaldības aģentūras (ARMA) vadītāja Olena Duma apsveica visus ukraiņus ar jahtas pāreju zem Ukrainas karoga, kā arī uzsvēra, ka visi "nelikumīgi iegūtie un ārvalstīs nodotie īpašumi tiks atdoti Ukrainas jurisdikcijā".

Horvātijas varas iestādes 2022. gada martā arestēja Medvedčuka jahtu aptuveni 200 miljonu eiro vērtībā. Aprīlī tiesa nodeva jahtu ARMA pārvaldībā, kas jau gadu meklēja mehānismus, kā pārdot ārvalstīs esošo īpašumu. Ukrainas valdība 2023. gada novembrī atļāva aģentūrai pārdot aktīvus, un 2024. gada janvārī Horvātijas tiesa nolēma jahtu nodot Ukrainai. Paredzams, ka ar jahtas pārdošanu nodarbosies Amerikas izsoļu nams "Boathouse Auctions".

Pirms kara Viktors Medvedčuks bija slavenākais prokrieviski noskaņotais politiķis Ukrainā. Viņu dēvē par Putina krusttēvu.

2021. gadā Ukrainas varasiestādes apsūdzēja Medvedčuku valsts nodevībā un nosūtīja viņu mājas arestā. Krievijai iebrūkot Ukrainā, politiķis no aresta izbēga. Drīz vien viņš tika aizturēts un pēc tam gūstekņu apmaiņas ietvaros nodots Krievijai. Tad Kijiva apmainīja politiķi un 55 krievus pret 215 Ukrainas bruņoto spēku karavīriem, tostarp komandieriem un "Azovstaļ" aizsargiem.

2023. gada oktobrī Medvedčuku ģimene atrada jaunu jahtu 9,6 miljonu dolāru vērtībā. Kuģis ar nosaukumu "Amore Mio" tika nolaists ūdenī 2023. gadā. Tas 26. jūlijā izgāja Krievijas muitu. Jahtas saņēmējs Krievijā saskaņā ar muitas datiem bija AS "Renaissance", kuras galvenā īpašniece ir Medvedčuka sieva Oksana Marčenko.

Jau ziņots, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina sabiedrotajam Viktoram Medvedčukam un vēl trim Ukrainas Augstākās radas (parlamenta) deputātiem atņemta Ukrainas pilsonība.

"Pamatojoties uz materiāliem, kurus sagatavojis Ukrainas Drošības dienests un Ukrainas Valsts migrācijas dienests, atbilstoši mūsu valsts Konstitūcijai, es pieņēmu lēmumu par pilsonības izbeigšanu četriem cilvēkiem: Andrijam Derkačam, Tarasam Kozakam, Renatam Kuzminam un Viktoram Medvedčukam.

Ja tautas ievēlētie izvēlas kalpošanu nevis Ukrainas tautai, bet uz Ukrainu atnākušiem slepkavām, tad arī mūsu darbības būs atbilstošas," uzsvēra Zelenskis.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu