Vāc parakstus par pieejamu asistenta pakalpojumu iedzīvotājiem ar invaliditāti

LETA
Ratiņkrēsls. Ilustratīvs foto.
Ratiņkrēsls. Ilustratīvs foto. Foto: Shutterstock

Sabiedrības iniciatīvu portālā "manabalss.lv" ir sākta parakstu vākšanas kampaņa par to, lai visām personām ar 1. un 2. grupas invaliditāti būtu pieejams asistenta pakalpojums, aģentūru LETA informēja iniciatīvas autors, Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks - Puķe.

Viņš norādīja, ka saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem par asistenta, pavadoņa un aprūpes mājās pakalpojumu personām ar invaliditāti tiesības saņemt asistenta pakalpojumu pašvaldībā ir personām, kurām ir noteikti redzes, kustību vai garīga rakstura funkcionālie traucējumi.

Tāpat tas attiecas uz personām, kurām komisija ir izsniegusi atzinumu par medicīniskajām indikācijām vieglā automobiļa speciālai pielāgošanai un pabalsta saņemšanai transporta izdevumu kompensēšanai, kurām ir nieru mazspēja, kuras dēļ nepieciešama regulāra hemodialīzes procedūru saņemšana, kurām ir konstatēts ļaundabīgs audzējs ceturtajā stadijā, kura dēļ nepieciešams saņemt simptomātisku terapiju, vai kurām ir noteikts invaliditātes cēlonis - slimība no bērnības.

Pēc iniciatīvas autora domām Latvijā ir diezgan daudz personu ar pirmās un otrās grupas invaliditāti, kam invaliditātes cēlonis ir cits - piemēram, dzīves laikā iegūta trauma vai hroniska saslimšana, un kurām dēļ sava veselības stāvokļa arī būtu nepieciešams asistents. Šobrīd spēkā esošie ministru kabineta noteikumi ierobežo to personu ar invaliditāti loku, kas var saņemt asistenta pakalpojumu.

Iniciatīvas autora vērtējumā, dzīvē asistenta pakalpojums būtu nepieciešams daudz lielākam personu ar invaliditāti lokam. Savukārt MK noteikumi nostāda personas ar invaliditāti, kuras neatbilst iepriekšminētajām pazīmēm, nelabvēlīgākā situācijā.

Iniciatīvas autors rosina papildināt noteikumus ar apakšpunktu, ka asistenta pakalpojums pienākas arī personām ar hroniskām saslimšanām, traumām u.c. personām ar invaliditāti. Šāda iniciatīva pēc viņa domām palīdzētu personām, kurām ir invaliditāte, bet kurām nepienākas asistentu pakalpojums saskaņā ar iepriekšminētajiem MK noteikumiem, saņemt asistenta pakalpojumu un labāk iekļauties sabiedrībā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu