Borels aicina Izraēlu apturēt uzbrukumu Rafahai

LETA
Eiropas Savienības (ES) ārējās un drošības politikas augstais pārstāvis Žuzeps Borels.
Eiropas Savienības (ES) ārējās un drošības politikas augstais pārstāvis Žuzeps Borels. Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Izraēlai ir jāpilda ANO Starptautiskā tiesas lēmums, ka tai ir nekavējoties jāpārtrauc uzbrukums Rafahai, sestdien paziņoja Eiropas Savienības (ES) augstais pārstāvis ārpolitikā un drošības politikā Žuzeps Borels.

"Mēs pieņemam zināšanai" Izraēlai izdoto rīkojumu, platformā "X" pavēstīja Borels. "Rīkojumi ir saistoši pusēm, un tie ir pilnībā un efektīvi jāīsteno."

ANO Starptautiskā tiesa piektdien nolēma, ka Izraēlai ir nekavējoties jāpārtrauc uzbrukums Rafahai, norādot, ka humānā situācija šajā palestīniešu teritorijā ir katastrofāla.

Izraēlai ir "nekavējoties jāpārtrauc militārā ofensīva un visas citas darbības Rafahas rajonā, kas var radīt palestīniešu grupai Gazā tādus dzīves apstākļus, kas var novest pie tās pilnīgas vai daļējas fiziskas iznīcināšanas", paziņoja tiesa.

Izraēla noraidīja tiesas lēmumu. "Apsūdzības genocīdā, ko Dienvidāfrikas Republika izvirzīja pret Izraēlu Starptautiskajā tiesā Hāgā, ir nepatiesas, apkaunojošas un morāli pretīgas," kopīgā paziņojumā norādīja Izraēlas Nacionālās drošības padomes vadītājs un Ārlietu ministrijas preses sekretārs.

"Pēc šausminošā uzbrukuma Izraēlas pilsoņiem 2023.gada 7.oktobrī Izraēla sāka aizsardzības un taisnīgu karu, lai iznīcinātu "Hamās" un nodrošinātu mūsu ķīlnieku atbrīvošanu," teikts paziņojumā. "Izraēla rīkojas, pamatojoties uz savām tiesībām aizstāvēt savu teritoriju un savus pilsoņus, ievērojot savas morālās vērtības un starptautiskās tiesības," teikts paziņojumā.

"Izraēla nav veikusi un neveiks Rafahas rajonā tādas militāras darbības, kas varētu izraisīt palestīniešu civiliedzīvotājiem Gazā tādus dzīves apstākļus, kas varētu izraisīt tās pilnīgu vai daļēju fizisku iznīcināšanu," uzsvērts paziņojumā.

Izraēla solīja, ka "turpinās centienus nodrošināt humānās palīdzības sniegšanu un, pilnībā ievērojot likumu, rīkosies, lai pēc iespējas samazinātu civiliedzīvotājiem Gazā nodarīto kaitējumu".

ANO Starptautiskā tiesa arī lika Izraēlai turēt atvērtu Rafahas robežšķērsošanas punktu, lai nodrošinātu netraucētu humānās palīdzības piegādi. Izraēlai "jātur atvērts Rafahas robežšķērsošanas punkts, lai netraucēti nodrošinātu steidzami nepieciešamos pamatpakalpojumus un humāno palīdzību", teikts spriedumā.

Tāpat tiesa aicināja nekavējoties atbrīvot ķīlniekus, kurus grupējums "Hamās" sagrāba 7.oktobra uzbrukumā Izraēlai. "Tiesa uzskata, ka ir ļoti satraucoši, ka daudzi no šiem ķīlniekiem joprojām atrodas gūstā, un atkārtoti aicina viņus nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot," paziņoja tiesa.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu