Globālās iniciatīvas pētījums neatklāj pierādījumus, ka Ukrainai piegādātie ieroči nonāktu Eiropas melnajā tirgū

LETA
Ierocis. Ilustratīvs attēls
Ierocis. Ilustratīvs attēls Foto: Unsplash

Pretēji Krievijas apgalvotajam, nav gūti pierādījumi, ka Ukrainai piegādātie Rietumu ieroči nonāktu melnajā tirgū Eiropā, secināts Šveicē bāzētās Globālās iniciatīvas pret transnacionālo organizēto noziedzību (GI-TOC) ziņojumā.

Pagājušā gada oktobrī Krievijas diplomāts paziņoja ANO Drošības padomei, ka viena piektā daļa no Rietumu ieročiem, kas nosūtīti Ukrainai, nonāk melnajā tirgū un tālāk tiek pārdoti teroristiem un nemiernieku grupējumiem.

Lai gan kari vienmēr palielina risku, ka ieroči var nonākt ne pie nodomātā adresāta, Ukrainas valdība ir ieviesusi stingrus kontroles mehānismus, tādēļ ieroču kontrabanda ir ļoti ierobežota. Saskaņā ar GI-TOC datiem kontrabanda galvenokārt aprobežojas ar padomju laika šautenēm.

"Mēs neatradām nekādus pierādījumus tam, ka Rietumu [ukraiņiem piegādātie] ieroči nokļūtu Rietumeiropā, un ir ļoti ierobežoti pierādījumi par jebkāda veida darījumiem ar Rietumu ieročiem Ukrainā," norādīja GI-TOC Eiropas Observatorijas direktors Daniels Brombahers. "Ieroči, ko piegādājuši Rietumi, ir labās rokās," viņš piebilda.

GI-TOC ziņojuma pamatā ir tumšā tīmekļa monitorings un intervijas ar ES tiesībaizsardzības iestāžu amatpersonām un noziedzīgās pasaules kontaktpersonām. Galvenā uzmanība tika pievērsta nelegālajiem tirgiem Francijā, Beļģijā, Nīderlandē un Zviedrijā, kā arī tika sastādīts cenu indekss kājnieku šautenēm, granātām un citiem vieglajiem ieročiem.

Ziņojums atspēko apgalvojumus, ka NATO piegādātie ieroči nonāk pie Eiropas gangsteriem.

Spānijas Civilā gvarde maijā paziņoja, ka hašiša kontrabandisti apšaudījuši policiju ar ASV un Eiropā ražotām šautenēm, un iepriekšējos reidos tika atrasta NATO standarta munīcija. Izdevums "El Español" apgalvoja, ka Latīņamerikas narkotiku karteļi sūta savus pārstāvjus uz Kijivu, lai veiktu lielus pirkumus.

Taču GI-TOC neatrada apstiprinošus pierādījumus šāda veida apgalvojumiem, no kuriem daudzi ir atspēkoti.

Vienā no šādiem gadījumiem Somijas organizētās noziedzības līderis 2022.gada oktobrī medijiem apgalvoja, ka bandas ieved Somijā, Dānijā, Zviedrijā un Nīderlandē Rietumu ieročus, kas bija paredzēti Ukrainai. Policijas amatpersona šo apgalvojumu atspēkoja.

Vēlākā GI-TOC izmeklēšanā tika konstatēts, ka trīs Somijas kriminālās pasaules pārstāvji 2022.gada vidū patiešām bija devušies uz Austrumeiropu "ar nodomu ievest ieročus, bet viņiem tas neizdevās, jo viņiem trūka nepieciešamo organizatorisko iemaņu vai piekļuves finansējumam," izdevumam "Politico" sacīja Brombahers.

Saskaņā ar GI-TOC ziņojumu Ukrainas valdība bijusi apbrīnojami efektīva, nepieļaujot, ka militārpersonas nelikumīgi novirza ieročus. 2022.gadā tika konstatēti tikai 250 gadījumi, bet 2021.gadā - 191 gadījums, kas ir niecīgs skaits valstij, kura saņem miljardiem vērtu Rietumu militāro palīdzību.

Kijiva ir izveidojusi vienotu ieroču reģistru un noteikusi, ka obligāti jāreģistrē arī tā dēvētie trofeju ieroču - veterāniem piešķirtie vai kaujās sagrābtie ieroči.

Kijiva ir arī paplašinājusi visu Ukrainā pazaudēto un nozagto ieroču uzraudzību, kuru skaits ir pieaudzis no aptuveni 400 000 pirms Krievijas atkārtotā iebrukuma līdz gandrīz 600 000 šobrīd. Salīdzinājumam Eiropas Savienībā (ES) ir reģistrēti aptuveni 630 000 šādu pazudušu ieroču.

"Karavīri, ar kuriem mēs runājām, uzsvēra, ka pret ieroču pazušanu izturas tik stingri, ka bez sava ieroča nav iespējams demobilizēties," teikts ziņojumā.

Melnajā tirgū ir parādījies neliels skaits trofeju ieroču, galvenokārt veci padomju ražojumi, ko pārdod demobilizētie veterāni. Daži ieroči ir pārvesti pāri robežām ar Poliju, Ungāriju, Slovākiju un Rumāniju. Taču augstais risks un zemā peļņa nevilina tradicionālo organizēto noziedzību iesaistīties šajās aktivitātēs, uzskata Brombahers.

Ukrainā par ieroču kontrabandu draud cietumsods līdz septiņiem gadiem. Turklāt Kalašņikova automāta cena Ukrainā ir 1000 eiro, bet Serbijā un Albānijā, kur noziedzīgajiem grupējumiem joprojām ir bagātīgi krājumi, tikai 400 eiro. Turklāt Rietumu ieročiem ir grūti sagādāt munīciju melnajā tirgū.

"Visu nepieciešamo munīciju padomju un krievu tipa ieročiem var iegādāties ļoti lēti, taču ir ļoti grūti iegādāties speciālo munīciju rietumu ieročiem," norādīja Brombahers.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu