/nginx/o/2025/05/08/16828434t1h5977.jpg)
Latvijā plānots izveidot reģionālo mamogrāfijas mācību centru, lai nodrošinātu vienotu apmācību standartu ieviešanu, informē Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūtā.
Tas būs pirmais šāda veida reģionālais apmācību centrs Baltijā. Plānots, ka mācību centrā notiks regulāri mācību kursi radiologiem un radiogrāferiem. Paredzēts, ka tuvākajos gados Latvijā tiks pilotēta mācību programma, un centrs pakāpeniski uzņems speciālistus no citām valstīm pieredzes apmaiņai. Līdz 2028.gadam plānots apmācīt līdz 56 radiologiem un 16 radiogrāferiem.
Institūtā norādīja uz pacientu pareizas pozicionēšanas un attēlu analīzes nozīmi mamogrāfijas skrīningā. Pēc vienotiem standartiem apmācīti augstas kvalifikācijas radiologi un radiogrāferi nodrošina agrīnu audzēju atklāšanu.
Pirmās apmācības kursu dalībnieku atlases plānotas nākamgad, kā arī tiks definēti kvalitātes kritēriji, pēc kuriem izvērtēs apmācīto speciālistu zināšanas.
Šonedēļ Rīgā notiek Eiropas krūts vēža skrīninga ekspertu tikšanās projekta "EUCanScreen" ietvaros, lai izvērtētu Eiropas mēroga aptaujas rezultātus par mamogrāfijas speciālistu apmācībām, apspriestu vienotas apmācību programmas izstrādi, kā arī plānotu reģionāla mamogrāfijas mācību centra izveidi.
Sanāksmē piedalās krūts vēža skrīninga speciālisti no Latvijas, Dānijas, Itālijas, Spānijas, Slovēnijas, Ukrainas un Kipras. Eksperti izvērtē pagājušajā gadā veikto aptauju par mamogrāfijas speciālistu apmācību sistēmām, lai identificētu labās prakses piemērus un nepilnības dažādās valstīs. Aptaujā apkopota informācija par radiologu un radiogrāferu izglītību, kvalifikācijas prasībām, tālākizglītību un kvalitātes nodrošināšanas mehānismiem.
Iegūtie secinājumi palīdzēs izstrādāt vienotu pieeju speciālistu sagatavošanā, uzlabojot krūts vēža skrīninga kvalitāti visā Eiropā, norādīja institūtā.
Balstoties uz aptaujas rezultātiem, eksperti izstrādā mācību programmas projektu mamogrāfijas speciālistiem, kuru plānots īstenot Latvijā. Programmā paredzēts apvienot teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas, kā arī iepazīstināt ar jaunākajām tehnoloģijām - mākslīgā intelekta rīkiem un magnētiskās rezonanses pielietojumu krūts diagnostikā.
Sanāksmes laikā tikšot precizēti centra izveides soļi - nepieciešamais aprīkojums, personāla apmācība un sadarbība ar vadošajiem skrīninga centriem Eiropā.