Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Bērnu noziedzību cer mazināt ar jauniem preventīviem un atbalsta pasākumiem

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Ground Picture/Shutterstock

Pēdējos gados nepilngadīgo izdarīto noziegumu, apcietināto un notiesāto skaita dinamika nav būtiski mainījusies, tāpēc ir jāpilnveido un jāturpina darbs pie šo rādītāju mazināšanas, tostarp ar jauniem preventīviem pasākumiem, metodiskiem materiāliem izmeklētājiem un atbalsta sistēmas pilnveidi bāreņiem. Tā paredz 13. maijā valdībā apstiprinātais Bērnu noziedzības novēršanas un bērnu aizsardzības pret noziegumiem plāns 2025.-2027.gadam.

Plānā paredzēto pasākumu īstenošanu nodrošinās atbilstoši piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.

Plānā kopumā paredzēti desmitiem pasākumu noziedzības novēršanai un bērnu aizsardzībai pret noziegumiem. Piemēram, iecerēts īstenot prevencijas programmu "Skolu drošība", kas paredz apmācīt izglītības iestāžu vadību par skolu drošības sistēmas aspektiem, kā arī nodrošināt izglītības iestāžu vadības komandas profesionālo pilnveidi, piedāvājot apgūt programmu "Vardarbības risku pārvaldība izglītības iestādēs".

Tāpat plāns paredz izstrādāt kvalitātes standartus ārpusģimenes aprūpes pakalpojumiem un turpināt atbalsta sistēmas pilnveidi bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem pēc pilngadības sasniegšanas.

Izglītības iestādēm sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) paredzēts organizēt praktiskās nodarbības par rīcību ugunsgrēka gadījumā.

Plāns arī paredz ieviest pierādījumos balstītas indicētas atkarību profilakses programmas jauniešiem, kā arī izstrādāt rīcības modeli darbā ar bērniem, kas nav sasnieguši 14 gadu vecumu un ir veikuši smagus vai sevišķi smagus noziegumus.

Dokuments paredz pilnveidot audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanas kārtību bērniem kriminālprocesā, pēc iespējas mazinot bērnu pakļaušanu krimināltiesību sistēmai un tā vietā piemērojot audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus un citus atbalsta pasākumus.

Attiecībā uz cietušajiem paredzēts izstrādāt metodisko materiālu izmeklētājiem darbā ar nepilngadīgajiem cietušajiem un lieciniekiem kriminālprocesā. Tāpat paredzēta regulāri apzināt un analizēt nepilngadīgo noziedzības stāvokli, informāciju par noziegumos cietušajiem bērniem un noziedzības novēršanas problēmām.

Vienlaikus nepieciešams turpināt sadarbības formāta ar pašvaldību iestādēm un nevalstiskajām organizācijām izveidi, lai veidotu vienotu pieeju preventīvajā darbā ar nepilngadīgajiem riska grupas bērniem, paredz plāns.

Plānā teikts, ka pēdējos gados nepilngadīgo izdarīto noziegumu, apcietināto un notiesāto skaita dinamika nav būtiski mainījusies. Tas norādot uz to, ka ir jāpilnveido un jāturpina darbs, kas veicinātu nepilngadīgo noziedzības samazināšanos.

Lai bērnus jau sākotnēji pasargātu no noziegumiem un atturētu no to izdarīšanas, būtiska nozīme ir preventīviem un izglītības pasākumiem, līdz ar to jāturpina bērnu, to likumisko pārstāvju un sabiedrības izglītošana par ar drošību un atbildību saistītiem jautājumiem, paredz plāns.

Tajā atzīts, ka stabili savu aktualitāti saglabā likumpārkāpumi, kas saistīti ar smēķēšanu, narkotiku, alkohola un citu apreibinošo vielu lietošanu. Esot jāturpina darbs pie pierādījumos balstītu intervenču klāsta un to pieejamības nodrošināšanas, lai mazinātu atkarību izraisošo vielu lietošanu, kā arī efektīvāk jāveic pasākumi minēto vielu pieejamības un izplatības ierobežošanas jomā.

Šī jautājuma risināšanā būtu jāiesaistās ne tikai tiesībsargājošajām iestādēm, bet tas pamatā jārisina sabiedrības veselības kontekstā. Tas nozīmē, ka pašvaldībās un izglītības iestādēs būtu jāīsteno pierādījumos balstītas programmas, kas vērstas ne tikai uz informēšanu, bet arī uz praktiskām izmaiņām paradumos un uzvedībā, teikts plānā.

Tāpat jāturpina darbs pie pakalpojuma izveides un ieviešanas, lai nodrošinātu, ka bērniem, kas nonākuši riska situācijās, tai skaitā apreibinošo vielu ietekmē, tiktu sniegta bērna labākajām interesēm atbilstoša palīdzība, kur tiktu ietverta gan medicīniskā komponente, gan sociālais pakalpojums, gan izglītojošā daļa.

2023.gadā valstī ir palielinājies nepilngadīgo personu skaits vecumā no 14 līdz 17 gadiem, pret kurām sākti administratīvā pārkāpuma procesi, kā arī ir samērā augsts nepilngadīgo īpatsvars, kas atrodoties prevencijas uzskaitē, atkārtoti izdara noziedzīgus nodarījumus vai administratīvos pārkāpumus.

Līdz ar to būtu vērtējams un pilnveidojams preventīvais darbs ar bērniem, kas izdarījuši likumpārkāpumu, kā arī ar šo bērnu ģimenēm, teikts plānā. Tāpat esot jāturpina darbs pie nepilngadīgo likumpārkāpumu prevencijas sistēmas pilnveidošanas, veicot pasākumus efektīvas starpinstitūciju sadarbības nodrošināšanai, kā arī nodrošinot iespēju izmantot katram konkrētam gadījumam atbilstošas sociālās uzvedības korekcijas un rehabilitācijas programmas vai citas vajadzībām atbilstošas intervences.

Noziegumos cietušo bērnu skaits nav samazinājies. Jautājumā par nepilngadīgajiem cietušajiem secināms, ka pēc nozieguma veida bērni visbiežāk cieš no cietsirdības un vardarbības, kā arī no noziegumiem, kas saistīti ar dzimumneaizskaramību, atzīts dokumentā.

Plānā teikts, ka ir pieaudzis uzsākto administratīvā pārkāpuma procesu skaits par fizisku un emocionālu vardarbību pret bērnu, kā arī par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu, kā arī par agresīvu uzvedību, kas vērsta pret bērnu.

Tas nozīmē, ka ir nepieciešamas darbības, kas vairotu informētību par visu veidu vardarbību un tādējādi nodrošinātu, ka bērniem, kas cietuši no vardarbības un bijuši tās liecinieki, ir pieejami pielāgoti preventīvas aizsardzības pasākumi.

Pieaugot interneta nozīmei ikdienas dzīvē, rodas arī jauni drošības riski virtuālajā vidē. Ņemot vērā arī pieaugošo tendenci palielināties noziegumu skaitam pret personas tikumību un dzimumneaizskaramību tiešsaistē, jautājums par bērnu izdarītajiem un pret bērniem vērstiem likumpārkāpumiem interneta vidē joprojām saglabā savu aktualitāti. Līdz ar to jāturpina bērnu, to likumisko pārstāvju un sabiedrības izglītošana par ar drošību internetā saistītiem jautājumiem, teikts dokumentā.

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu