Pk, 19.08.2022.

Ingvers veselības stiprināšanai: vai to var pārdozēt?

TVNET
Ingvers veselības stiprināšanai: vai to var pārdozēt?
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: PantherMedia/Scanpix

Vīrusu laikā, kad cilvēki arvien lielāku uzmanību pievērš savai veselībai un tās stiprināšanai, tiek izmantoti ne tikai aptiekās pieejamie vitamīni un preparāti, bet arī dažādi augi un to aktīvās vielas. Rīgas Stradiņa universitātes docētāja un uztura speciāliste Eva Kataja stāsta par ingvera vērtīgajām īpašībām un to, kā ingveru izmantot veselības stiprināšanai un cīņai pret vīrusiem.

Viens no biežāk izmantotajiem augu valsts produktiem vīrusu laikā ir ingvers. «Pārtikā un ārstniecībā mēs parasti lietojam ingvera sakni, kas savulaik bija zināma Vidusāzijā, bet tagad tiek audzēta visā pasaulē. Zinātnieki ir izpētījuši, ka ingvera sastāvā ir vismaz 115 bioloģiski aktīvu savienojumu, no kuriem visvairāk ir pētīti ingveroli un šogaoli. Ingveram piemīt vairākas labvēlīgas īpašības: pretiekaisuma, antioksidatīvā, sāpes mazinošā u. c.,» stāsta uztura speciāliste Eva Kataja.

Kā ingveru izmantot ikdienā, lai stiprinātu veselību? «Viens no vienkāršākajiem veidiem ir mizotu vai nenomizotu ingvera sakni sagriezt plānās šķēlītēs, likt krūzē un apliet ar verdošu ūdeni. Kad uzlējums ir padzisis, dzērienam piespiež citrona vai apelsīna sulu un vajadzības gadījumā pieliek kādu karoti medus. Šādu dzērienu var baudīt vairākas reizes dienā.

Otrs variants ir, ka no ingvera izspiež sulu. Ņem nevis visu sakni, bet tikai nelielu saknes gabaliņu, jo ingveram ir stipra, dedzinoša garša. Šo sulu var pievienot kādai citai svaigi spiestai sulai vai, pielejot siltu ūdeni, pagatavot ingvera dzērienu.

Trešais variants ir, ka sakni pievieno zupai, sautējumam vai mērcei, tādā veidā uzņemot visus vērtīgos vitamīnus, minerālvielas un citus cilvēka organismam vērtīgus savienojumus, kas ir ingverā.» Ir vērts atcerēties, ka līdzvērtīgi var izmantot gan svaigu ingveru, gan ingvera pulveri.

Cik daudz ingvera lietot, lai nostiprinātu savu veselību un lai ātrāk atveseļotos? «Diemžēl es nevaru pateikt konkrētu daudzumu, cik ingveru drīkst lietot, taču galvenais ir ievērot, ka ingvera tējas dzeršana un tā lietošana ēdienos pieļaujama tik lielos daudzumos, cik, to lietojot, jūs jūtaties labi. Protams, ar ingvera lietošanu nevajag pārspīlēt, jo nav pierādījumu, kas liktu domāt, ka lielākas ingvera devas ir ārstnieciskākas nekā mazākas devas. Tāpēc nepārspīlējiet un lietojiet ingveru kā palīglīdzekli, kā profilaktisku līdzekli, nevis kā medikamentu,» iesaka speciāliste Eva Kataja.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu