Latvijā, tāpat kā citviet Eiropā, 8. jūnijā varēs novērot ļoti retu astronomisku parādību — Veneras pāriešanu Saules diskam. Sešas stundas Venera uz Saules būs redzama kā mazs melns aplītis, informēja astronoms Ilgonis Vilks.
Latvijā šo parādību, «kuru neviens no šobrīd dzīvojošajiem cilvēkiem nav redzējis savām acīm», varēs vērot no plkst. 8.19 līdz 14.23. Venera būšot 33 reizes mazāka par Saules disku.
Interesenti Rīgā un Valmierā varēs piedalīties publiskos demonstrējumos — Rīgā, Esplanādē, parādības vērošanu rīko Latvijas Astronomijas biedrība un Jauniešu Astronomijas klubs, bet Valmierā — Astronomijas attīstības fonds. Vilks sacīja, ka Latvijā Veneras pāriešanu Saules diskam varēs novērot pilnībā, ja vien netraucēs mākoņi.
«Novērojumos, līdzīgi kā Saules aptumsumā, jāizmanto tumšs stikls. Nedrīkst skatīties teleskopā vai tālskatī, atbilstoši neaizsargājot acis,» paskaidroja Vilks.
Planētu pāriešanu Saules diskam varot novērot ļoti reti. «Merkurs gadsimta laikā Saules disku šķērso aptuveni 14 reizes, savukārt Venera — divas reizes ar dažu gadu atstarpi, pēc kuras iestājas vairāk nekā 100 gadu ilga pauze,» pastāstīja Vilks. Iepriekšējo reizi Veneras pāriešana notikusi 1882. gadā, nākamās reizes būs 2012. un 2117. gadā. Agrāk šim notikumam bijusi liela zinātniska nozīme, jo Veneras novērojumi ļāva precizēt Saules sistēmas lielumu. Mūsdienās tiem ir vairāk izglītojoša un izzinoša nozīme.