S, 30.09.2023.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Pansionātā «Mežciems» rehabilitācijā plašāk sāk izmantot suņu klātbūtni

LETA
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: Valery Sharifulin/TASS/Scanpix

Rīgas sociālās aprūpes centrā «Mežciems» kopš pērnā gada notiek kanisterapijas nodarbības - suņi brīvprātīgo asistentu pavadībā demonstrē centra zālē dažādus trikus, notiek dzīvnieku saskarsmes sesijas ar centra iemītniekiem, kā arī suņi ar asistentiem apmeklē iemītniekus, kuri veselības stāvokļa dēļ nestaigā un neceļas no gultas, informēja Rīgas domes Labklājības departamenta Iedzīvotāju informēšanas nodaļas vadītāja Lita Brice.

Redzot veiksmīgo iedarbību uz klientu emocijām un vispārīgo stāvokli, centra «Mežciems» speciālisti vienojās par nepieciešamību kanisterapijas metodi pielietot regulāri. Sociālo pakalpojumu nodrošina biedrība «Maigais suns», kura jau ilgus gadus audzē un selekcionē tikai kanisterapijas suņus, kuri ir vairāk piemēroti senioriem, skairo Brice.

Puse nodarbību laika tiek veltīta klientiem, kuru kustības ir ierobežotas tiktāl, ka tie lielāko daļa laika, izņemot procedūras, pavada gultā. Nodarbību laikā kanisterapijas suņi biedrības speciālista un aprūpes centra speciālistu vai brīvprātīgo darbinieka pavadībā un pēc izstrādāta grafika apmeklē klientus istabiņās.

Suņi tiek glaudīti, tiem pieskaras, ir iespēja iedot asistenta rīcībā esošos suņu cepumus,

terapiju raksturo Brice.

Katrā istabiņā pavadītais laiks ir atšķirīgs - piecas, desmit minūtes. Arī katra nodarbība ir atšķirīga, jo klientu stāvoklis, emocionalitāte, saskarsmes spējas un vēlme ir dažādas. Katram klientam tiek piemērots tas saskarsmes veids ar suņiem, kas tiem liek vairāk emocionāli un arī fiziski atraisīties, veikt kustības, kļūt motivētākiem.

Istabiņās mītošie klienti pēc nodarbībām vēl ilgāku laiku ir pacilātā garastāvoklī, novērots centrā.

«Tiem, kuriem ir spastiski savilktas rokas, dažkārt, pašiem par pārsteigumu, sniedzoties sunim pieskarties, izdodas plaukstas iztaisnot, kas dod motivāciju censties arī pārējā laikā veikt kustību vingrinājumus motorikas spēju atjaunošanai. Bet tie klienti, kuri vēlas relaksējošas nodarbības ar ciešāku saskarsmi ar suņiem, dodas uz centra lielo zāli, kur notiek nodarbību otrā daļa, kas ilgst stundu,» skaidro Brice.

Vasarā, kad laiks ir silts, nodarbību otrā daļa notiek sociālās aprūpes centra iekšpagalmā.

Dalība nodarbībās klientiem ir motivācija izkustēties.

Senioriem vairāk patīkama un lietderīga ir lēna, nesteidzīga saskarsme atbilstoši katra vēlmēm. Ir iemītnieki, kuri nāk, pēc viņu domām, ārstēt ar suņu palīdzību kādas sāpošas kaites locekļos vai mugurā, un klienti stāsta, ka jūtas labāk.

Saskarsme ar četrkājainiem «terapeitiem» samazina senioru trauksmi, palielina adaptācijas spēju institucionālā vidē, palīdz atgūt psiholoģisko komfortu,

apgalvo pašvaldībā.

«Apkopojot kanisterapijas nodarbību efektu, var teikt, ka tas ir psihoemocionāli izteikti pozitīvs ar ilglaicīgu, noturīgu iedarbību. Klientiem rodas motivācija sociālās aktivitātes pieaugumam, suņu klātbūtne ir iegansts veikt kustības, aizejot uz nodarbības vietu vai gultā pieceļoties sēdus, un kopumā uzlabo gan fizisko stāvokli, gan motoriku un ir par iemeslu aktivitātes pieaugumam un vēlmei, motivācijai apmeklēt arī citus centrā notiekošos pasākumus, piemēram, tematiskās tikšanās ar māksliniekiem, koncertus, ekskursijas, rokdarbu, mākslas un radošās darbnīcas, kā arī citas aizraujošas aktivitātes,» skaidro pašvaldībā.

Kanisterapija ir rehabilitācijas veids, izmantojot speciāli selekcionētus, atlasītus un apmācītus suņus, zinoša asistenta klātbūtnē.

Parasti izvēlas labradoru, retriveru, kolliju, šeltiju šķirnes suņus.

Arī jau apmācītiem un nodarbībās iesaistītajiem suņiem veic regulāras pārbaudes ar dažādu testu palīdzību. Pieejamības un arī finansiālu apsvērumu dēļ kanisterapija ir viens no pieprasītākajiem pet-terapijas veidiem pasaulē. Ar šo veidu var sacensties felinoterapija, kur izmanto kaķus.

Kā uzskata speciālisti, kanisterapija palīdz domāšanas un prāta funkciju attīstībai un atjaunošanai, sniedz emocionālu un līdz ar to arī psihosomatiski pozitīvu efektu, uzlabo kustību funkcijas. Metode var tikt izmantota arī vecuma demences gadījumos, to gan neārstējot un neizārstējot, bet ļaujot palielināt kopējo sociālās rehabilitācijas, sociālās aktivizēšanas efektivitāti, veicināt dzīvesprieku, intereses saglabāšanu un aktivizēšanu kopumā.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu