Šovasar palielinās akcīzi alkoholam, benzīnam un cigaretēm

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Samuel L. Judge, CC licence

Saeima šodien otrajā un galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā «Par akcīzes nodokli», kas paredz palielināt akcīzes nodokļa likmes stiprajam alkoholam, cigaretēm un benzīnam.

Nodokļa likmju kāpums plānots no šā gada 1.jūlija, un tas ir viens no papildu ieņēmumu pasākumiem šā gada valsts budžeta grozījumos.

Šogad papildus plānots iekasēt 14,53 miljonus latu, bet 2012.gadā - 37,56 miljonus latu.

Grozījumi likumā «Par akcīzes nodokli» paredz noteikt vienotu kārtību attiecībā uz akcīzes nodokļa piemērošanu uztura bagātinātājiem, kas satur spirtu, kā arī paaugstināt akcīzes nodokļa likmi alkoholisko dzērienu grupai «pārējie alkoholiskie dzērieni» (stiprajam alkoholam) no 890 latiem uz 940 latiem par 100 litriem absolūtā spirta.

Pēc Finanšu ministrijas (FM) aplēsēm, pēc izmaiņām šī nodokļa likme alkoholam Latvijā būtu starp Igaunijas līmeni un Lietuvas līmeni.

Grozījumi arī paredz paaugstināt akcīzes nodokli benzīnam Latvijā no 269 latiem uz 289 par 1000 litru jeb par 2 santīmiem litrā. FM norādījusi, ka arī šajā gadījumā nodokļa apmērs tiks tuvināts akcīzes nodoklim Lietuvā un Igaunijā.

Noteikts arī pakāpenisks akcīzes nodokļa paaugstināšanas grafiks cigaretēm un smēķējamai tabakai, lai nodoklis 2018.gadā sasniegtu Eiropas Savienības minimālo līmeni. Paaugstināts tiks akcīzes nodoklis cigaretēm, attiecīgi pakāpeniski paaugstinās arī akcīzes nodokli cigāriem un cigarillām, lai arī turpmāk akcīzes nodoklis cigāriem un cigarillām veidotu pusi (50%) no akcīzes nodokļa minimālā līmeņa cigaretēm.

Pašlaik Latvijā akcīzes nodoklis cigaretēm jeb specifiskais nodoklis par 1000 cigarešu ir 22,5 lati un procentuālais nodoklis ir 34,5% no cigarešu maksimālās mazumtirdzniecības cenas ar nosacījumu, ka aprēķinātais akcīzes nodoklis nedrīkst būt mazāks kā 48 lati par 1000 cigarešu.

Izmaiņas paredz, ka akcīzes nodokļa likmes cigaretēm minimālais līmenis tiek paaugstināts no 48 uz 52 latiem par 1000 cigarešu, akcīzes nodokļa cigaretēm specifiskā likme tiek paaugstināta no 22,5 latiem uz 25 latiem par 1000 cigarešu, bet akcīzes nodokļa cigaretēm procentuālā likme tiek samazināta no 34,5% uz 34%.

Pēc FM aplēsēm, veicot šīs akcīzes izmaiņas cigaretēm, 2011.gadā papildus budžetā tiek plānots iekasēt 3 608 500 latus, bet 2012.gadā un 2013.gadā - papildus 8 660 300 latus katrā.

Likuma grozījumi paredz, ka tiks izslēgts papildu nosacījums attiecībā uz cigāru un cigarillu definīciju, lai laicīgi novērstu situāciju, ka tā varētu tikt uzskatīta par pārmērīgu prasību, kamēr nav saņemts atbilstošs oficiāls Eiropas Komisijas viedoklis par to.

Grozījumi likumā paredz no šā gada 1.jūlija samazināt akcīzes nodokli dabasgāzei, kuru izmanto par kurināmo, no 15,6 latiem uz 12 latiem par 1000 kubikmetru, lai mazinātu akcīzes nodokļa slogu dabasgāzei, kuru kā kurināmo izmanto siltumuzņēmumi un mājsaimniecības (ēdiena pagatavošanai vai dzīvojamās mājas siltumapgādē), un atsevišķas nozares, kas nav iekļautas atbrīvojumu uzskaitījumā, kā arī paredz atcelt akcīzes nodokļa atbrīvojumu dabasgāzei, kuru izmanto elektroenerģijas ražošanai.

Savukārt dabasgāzi, kuru izmanto siltumnīcās un rūpnieciskās ražošanas tehnoloģisko iekārtu darbināšanai un tehnoloģiski nepieciešamā klimata nodrošināšanai rūpnieciskās ražošanas telpās, paredz sākt aplikt ar akcīzes nodokli ar 2014.gada 1.janvāri.

Likumprojektā paredzēts arī Ministru kabinetam deleģējums noteikt maksimālo dīzeļdegvielas apmēru, kas tiek izmantots lauksaimniecībā un kas tiek atbrīvots no akcīzes nodokļa saimnieciskajā gadā, lai nepārsniegtu no valsts budžeta paredzētos līdzekļus šī atbrīvojuma piemērošanai. Ja noteiktais maksimālais dīzeļdegvielas daudzums saimnieciskajā gadā tiek pārsniegts, tad proporcionāli samazināms dīzeļdegvielas daudzums uz hektāru.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu