Gadu pēc advokāta pazušanas: nozieguma nianses un ballītes Platača īpašumā

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Gada laikā pēc advokāta Aināra Platača pazušanas policija nopratinājusi 150 cilvēkus, veiktas astoņas ekspertīzes, izmeklēšanā darbojušies arī starptautiski eksperti, svētdien ziņo TV3 raidījums «Nekā personīga».

Policija, izmeklējot lietu, pārliecinājusies, ka skandalozās advokāta aizstāvības lietas nav bijušas par pamatu noziegumam pret advokātu. Nav rasti  pierādījumi, ka konfliktam starp abiem lidaparātu apkopes kompānijas «Konkors» īpašniekiem, vai  finansiāli sarežģījumi Krievijas investoram Grigorijam Rabinovičam, vai izspiešanas lietā aizturētais Oto Galsonam būtu saistāmi ar advokāta pazušanu.

Lai arī policija atmetusi versiju, ka Platača pazušana saistīta ar konkrētajām aizstāvības lietām, vienlīdz stipri pašlaik ir uzturētas divas versijas: advokāts pazudis savas profesionālās darbības dēļ, vai arī tas saistīts ar viņa privāto dzīvi.

Ekspertīzē ar lietuviešu kolēģiem Platača automašīnā atrastas vairāku personu DNS pēdas. Daļa no paraugiem atbilst cilvēkiem, kuri iepriekš braukuši ar advokāta automašīnu, tomēr daži vēl aizvien nav identificēti.

Plataci meklē ne tikai Latvijā, bet arī citur. Valsts policija viņu izsludinājusi starptautiskā meklēšanā Eiropas valstīs, arī Krievijā un Baltkrievijā. Taču pagaidām vērtīga informācija nav saņemta, noskaidrojis raidījums.

«Nekā Personīga» novērojumi liecina, ka Platača lepnā Baltezera villa stāv tukša un pamesta – tāda, kādu to pirms gada 24.maija rītā atstāja tās vienīgais iemītnieks - zvērināts advokāts Ainārs Platacis.

Savukārt viena no Platača iecienītākajām vietām, īpaši brīvdienās, bija īpašums Tūjā, Vidzemes jūrmalā. Kaimiņi stāsta, ka par Platača pazušanu dzirdējuši tikai medijos, jo rosība villā, nelielas ballītes, regulāri apmeklētāji neliecina, ka saimnieks būtu pazudis.

Īpašums  savulaik piederējis vairākiem  zināmiem  cilvēkiem, Lemberga lietā svarīgiem lieciniekiem  Aināram  Gulbim un Mārim Forstam. Līdz to par parādiem iegādājies Platača advokātu birojs. Dokumentos īpašums gan noformēts uz uzņēmuma «Treadstone Advisory INC» vārda. Tā vienīgais valdes loceklis ir Edijs Vaznis. Kaimiņi stāsta, ka šurp brauc Platača kolēģi un pēc bildēm pazīst advokātu Juri Dzelmi.

Platača advokātu birojs interviju raidījumam atsaka: esot noticis noziegums, un tāpēc jārunā ar policiju.

Kā norāda «Nekā Personīga», policija izmeklēšanas sākumā gājusi pa nepareizām pēdām. Tika uzskatīts, ka Platacis pazušanas dienā savā privātmājā iegriezies arī pievakarē, taču videoieraksti rādīja, ka tā ir kaimiņa, ne Platača automašīna.

Tieši melnais limuzīns ir pēdējais «liecinieks». Ar to Platacis izbrauca no sava biroja Duntes ielā, un apmēram divas stundas vēlāk to atrada netālu no viņa mājām Mucenieku apkārtnē. Auto bija vaļā, ar atvērtu logu, salonā bija atstātas visas viņa personīgās mantas. Tomēr vardarbības pēdas tajā nebija.

«Tīri no manas profesionālās pieredzes – šis nav tipisks gadījums, ir tipiskas pazušanas, tai skaitā, kur bijušās vardarbīgas pazīmes, šis nav ierindas, parasts gadījums,» saka Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieks Jānis Lazdiņš.

Advokātu padome savu izmeklēšanu neveic. Platača lietas tiesā tiek atliktas, nav skaidrs, vai tās jāpārņem kādam citam, vai advokāts atradīsies. Šai laikā sūdzējušies arī divi neapmierināti klienti. Grāmatā par advokatūras vēsturi par Plataci pēdējais ieraksts ir «Advokāta darbība apturēta 15.jūnijā».

Advokāts Uldis Cakars ir viens no tuvākajiem Platača draugiem, pazīst viņu vairāk nekā 20 gadu. Viņš uzskata, ka policijai būtu šī lieta jāizmeklē aktīvāk. «Tas ir ārkārtas gadījums, pazudis advokāts, pazudusi persona, kas nav gados veca un man zināms, vai viņš slimotu ar kādām kaitēm, kas  novestu pie šāda rezultāta. Tad, manuprāt, policijai būtu jādemonstrē kaut kādas savas spējas. Jo mēs varam atcerēties , tagad presē bieži raksta - Mačugins, Meisāne, ārkārtas gadījums bija Laukroze - kur ir šīs spējas?»
 

Uz augšu