S 10.04.2021.

Mudina eiro ieviešanu izmantot, lai palielinātu pabalstus

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Partijas «Vienotība» Rīgas domes deputāti šodien domes sēdē mudināja eiro ieviešanu izmantot, lai palielinātu virkni pašvaldības maksāto pabalstu.

Domē šodien pieņemti grozījumi vairākos pašvaldības noteikumos, tostarp arī noteikumos par pabalstiem, lai tajos minētās summas izteiktu eiro valūtā, kas Latvijā tiks ieviesta no 1.janvāra. Visas summas pārrēķinātas eiro, ņemot vērā Latvijas Bankas noteikto kursu un skaitļus nenoapaļojot.

Domnieks Olafs Pulks (V) šodien ierosināja eiro ieviešanu izmantot, lai atsevišķus pabalstus palielinātu, piemēram, vienreizējo 100 latu pabalstu ģimenei sakarā ar bērna piedzimšanu noteikt nevis 142,29 eiro, bet 145 eiro apmērā, līdzīgi viņš piedāvāja rīkoties ar 100 latu pabalstu simts un vairāk gadu sasniegušām personām. Pulks ierosināja palielināt arī 50 latu lielo svētku pabalstu politiski represētajām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, nosakot, ka tas būtu 75 eiro, nevis 71,14 eiro. Ar uzviju Pulks aicināja noapaļot arī atbalstu audžuģimenēm, nosakot, ka 150 latu lielie pabalsti izsakāmi nevis kā 213,43 eiro, bet kā 215 eiro, kā arī 30 latu pašvaldības pabalstu aizbildņiem noteikt 55 eiro, nevis 54,07 eiro apjomā.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs kolēģi aicināja «nenodarboties ar populismu» un nejaukties Sociālo jautājumu komitejas kompetencē, jo eiro ieviešana un ar to saistītie lēmumi, par kuriem šodien balsots domē, ir saistīti tikai un vienīgi ar matemātisku manipulāciju, proti, noapaļošanu. «Ja ir vēlme, un šī vēlme var būt pilnīgi leģitīma un pareiza, attiecīgi palielināt vai izmainīt jebkuru pabalstu, tad par to ir jālemj atbildīgajai komitejai, kas saucas Sociālo lietu komiteja, un tālāk atbilstoši visām procedūrām lemt par katra konkrētā pabalsta precīzu izmēru,» norādīja Rīgas mērs.

Ušakovs uzsvēra, ka pabalstu palielināšanu nevar saistīt ar eiro ieviešanu. «Tad ir jautājums - ja minimālā alga valstī ir 200 latu jeb 285 eiro, varbūt to vajadzētu noapaļot uz 300 eiro, izmantojot situāciju, vai tomēr lēmums tiek pieņemts citādāk? Ja kāds pilsonis pelna 1500 latu, varbūt vajadzētu noapaļot no 2142 eiro uz 2500 eiro?» piedāvāja domes priekšsēdētājs.

Vairāki Pulka kolēģi no «Vienotības» gan aizstāvēja ieceri izmantot eiro ieviešanu, lai palielinātu pabalstus. Piemēram, domes deputāte Sarmīte Ēlerte (V) apelēja pie opozīcijas domnieku spējas spriest patstāvīgi: «Es ļoti gribu atbalstīt domes priekšsēdētāja priekšlikumu nebūt birokrātiskiem, tāpēc par šo Rīgas budžetam tik nenozīmīgo, taču attiecīgajām sabiedrības grupām nozīmīgo priekšlikumu tomēr pieņemt lēmumu šeit, jo, galu galā, cienījamie deputāti, jūs taču neesat tikai balsošanas mašīna, bet patstāvīgi cilvēki, kas pārstāv savus vēlētājus, tāpēc lūdzu jūs iedziļināties atsevišķu, tiešām neaizsargātu sabiedrības grupu interesēs un patstāvīgi pieņemt lēmumu, kas atbilst šīm interesēm,» domes sēdē sacīja Ēlerte.

«Atbalstu arī otru Rīgas domes priekšsēdētāja aicinājumu - nebūsim demagogi tā iemesla dēļ, ka daži no šiem pabalstiem vai izmaiņām nenotiek vienkārši tehniski. Summas ir mainītas - gan paaugstinātas, gan pielīdzinātas -, neatstājot aiz komata 12 santīmus, 13 santīmus vai 63 santīmus,» piebilda bijusī Rīgas mēra amata kandidāte.

Pulkam piebalsoja arī domnieks Pēteris Viņķelis (V), paužot viedokli, ka pie jautājuma par dažādu summu noapaļošanu, īpaši pie pabalstu apjomiem, domes deputātiem nāksies atgriezties gada beigās, skatot nākamā gada budžeta projektus. «Es vismaz daļēji saprotu tos argumentus, ko izsaka finanšu speciālisti, kuri saka, ka mēs tagad nezinām, kāds būs nākamā gada budžets, tāpēc tagad negrozīsim pabalstu lielumus, bet skaidrs, ka, noapaļojot, piemēram, līdz tuvākajam eiro, visus pabalstus, kuriem kopumā paredzēti 18 miljoni latu, ietekme varētu būt pārdesmit tūkstoši,» sprieda Viņķelis.

«Gan cilvēku ērtības labad, gan arī lai sūtītu pozitīvu vēsti rīdziniekiem un visiem Latvijas iedzīvotājiem par to, ka Rīgas dome ir gan racionāla, gan sociāli atbildīga un nepavisam nav populistiska, domāju, tas var tikt izdarīts labi, taisnīgi un pareizi,» sacīja Viņķelis.

Vairākums koalīcijas deputātu ar balsu vairākumu Pulka priekšlikumus tomēr neatbalstīja, tāpēc lēmuma projekti tika pieņemti negrozīti, paredzot, ka visas summas matemātiski pārrēķināmas eiro pēc Latvijas Bankas noteiktā kursa, summas nenoapaļojot.