Pk 15.01.2021.

Bijušā VARAM valsts sekretāra aizdomīgo rīcību esot manījis arī Sprūdžs

FOTO: Ieva Čīka/LETA

No amata atbrīvotā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra Aleksandra Antonova brīžiem neizskaidrojamo un aizdomīgo rīcību saistībā ar dažādiem projektiem pamanījis arī bijušais VARAM vadītājs Edmunds Sprūdžs.

«Attiecības ar viņu bija ļoti labas, es pats viņu uzaicināju uz ministriju. Ja ne agrāk, tad pēdējos trīs mēnešos mana sadarbība ar Antonovu kļuva ārkārtīgi sarežģīta,» intervijā aģentūrai LETA stāstīja bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs. Tomēr viņš uzskata, ka viņam kā aizejošajam ministram nebūtu bijis korekti īstenot tik apjomīgas pārmaiņas ministrijā kā valsts sekretāru rotēšana vai atbrīvošana no amata.

Ņemot vērā paziņojumu par demisiju, Sprūdžs visu esot atstājis, kā ir, atstājot šo jautājumu nākamā ministra kompetencē. Viņaprāt, Antonovs to, iespējams, izmantojis. Sprūdžam neizprotama šķiet Antonova rīcība, parakstot lēmumu par finansējuma piešķiršanu Karvas hidroelektrostacijas (HES) projektam. «Pirms tam paša Antonova iesniegtā analīze skaidri parādīja, ka finansējumu nedrīkst piešķirt, un es biju noraidījis lūgumu piešķirt finansējumu. Un nākamajā dienā, kad es esmu izgājis pa durvīm, viņš vienpersoniski pieņem lēmumu,» atklāja bijušais ministrs.

Bez finansējuma akceptēšanas Karvas HES bijušas vēl vairākas neizprotamas rīcības, pieņemot lēmumus gan par labu, gan par sliktu konkrētiem uzņēmējiem, lēmumu bremzēšana, to pazaudēšana «gaiteņos». Sprūdžs gan nesteidzās apgalvot, ka tā iemesls ir bijis korupcija vai kādas personīgās intereses, tomēr šie lēmumi bijuši neizprotami. «Kaut kas tāds sākās, pazīmes jau bija,» noteica bijušais politiķis.

Sprūdžs gan uzteic Antonova paveikto ministrijas kā iestādes stiprināšanā, kur viņš, esot amatā, ir daudz paveicis. Proti, laikā, kad Sprūdžs pārņēmis ministrijas vadību, tā bijusi novājināta, ar mazām algām un ļoti vāji aprīkota materiāltehniskajā ziņā. Taču tieši ar Antonova spēju argumentēt un paskaidrot finansējuma nepieciešamību, izdevies stiprināt ministriju, kā arī piesaistīt tai profesionālus cilvēkus. Tāpēc bijušajam ministram neesot skaidrs, kāpēc Antonovs rīkojies tā, lai sabojātu savu reputāciju.

Jau ziņots, ka valdība šonedēļ atbalstīja līdzšinējā VARAM valsts sekretāra Antonova atbrīvošanu no amata saistībā ar pieļautajiem pārkāpumiem, pieņemot lēmumu par finansējuma piešķiršanu Karvas HES projektam, lai gan iepriekš finansējums ticis noraidīts projekta neatbilstības dēļ. Disciplinārlietas izmeklēšanas komisija secinājusi, ka Antonovs pārkāpumus izdarījis apzināti, zinot rīcības prettiesiskumu.

Antonovs lēmumu par finansējuma piešķiršanu bija pieņēmis vienpersoniski, nesaskaņojot to ar nevienu citu ministrijas atbildīgo amatpersonu. Viņš arī vienpersoniski esot pārvērtējis Vides investīciju fonda lēmumu finansējumu nepiešķirt, kas arī esot vērtējama kā apzināta rīcība. Turklāt līdz šim šāda satura vienpersoniska lēmuma sagatavošana un pieņemšana nav bijusi Antonova profesionālās darbības pieredzē, teikts atzinumā. Dokumentā arī apgalvots, ka Antonovs apzināti vēlējies panākt, lai viņa rezolūcija par finansējuma piešķiršanu tiktu izpildīta.

Antonovs pagājušā gada decembra beigās licis dienas laikā sagatavot Vides investīciju fonda lēmumu par finansējuma piešķiršanu SIA «Patina», lai gan iepriekš naudas piešķiršana tikusi atlikta, turklāt iepriekšējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs izdeva rīkojumu par sadarbības pārtraukšanu ar šo uzņēmumu.

Karvas HES, kuru vides organizācijas vaino Vaidavas upes vides sagandēšanā, īpašnieks to pieteica 500 000 eiro līdzfinansējumam kā videi draudzīgu projektu.

Aktuālākās ziņas