Kā nosaka D vitamīna trūkumu?
D vitamīna deficītu vai pietiekamību var ļoti vienkārši noteikt – veicot asins analīzes. Tikai bieži vien cilvēki domā, ka citiem, iespējams, ir vitamīna D deficīts, bet pašam jau nu gan nē. Bet ārsti iesaka ik pa laikam šādas analīzes veikt, lai nepieciešamības gadījumā noteiktu labāko terapiju. Ja cilvēks veic analīzes, un tās liecina, ka vitamīna D pietiek, taču cilvēks pēc tam ilgstoši nerādās saulē, iespējams, ka krājumi pazūd. Vitamīna D krājumi katram cilvēkam atšķiras. Piemēram, cilvēkiem ar lieko svaru daļa D vitamīna uzkrājas taukaudos. Parasti 3-4 nedēļu laikā vitamīns D asinīs samazinās uz pusi, ja tas netiek atjaunots, kā tas notiek ziemā.
Tiem, kuriem vasaras beigās analīzes uzrāda, ka vitamīns D teju sasniedz normu, jārēķinās, ka ziemā būs tā deficīts, tādēļ tad vajadzēs uzņemt mākslīgā D vitamīna devas. Par nepieciešamajām devām endokrinoloģe saka: «Ja kāds strādātu uz zemūdenes vai šahtās, un būtu apmēram 70 kg. smags, tam ik dienas būtu jāsaņem 4000 darbības vienību D vitamīna. Parastos apstākļos tās būtu ap 700 – 800 vienības, ziemā nedaudz vairāk. Ja cilvēkam ir pārmēru liels svars, D vitamīns pazūd taukaudos, tādēļ tam šī deva ir jādubulto. Tādēļ ir svarīgi apmēram 3 mēnešus pēc D vitamīna devu lietošanas uzsākšanas veikt analīzes, lai pārliecinātos par tā līmeni asinīs. Bērniem pirmajā dzīves gadā šī norma ir noteikta visā pasaulē vienāda: 400 – 800 darbības vienību. Sievietēm grūtniecības laikā būtu ieteicams uzņemt 400 darbības vienību D vitamīna visu grūtniecības laiku».
Sauļoties vai dzert tabletes?
Uz jautājumu, vai ir atšķirība, kādā veidā uzņemt D vitamīnu – ar sauli, vai medikamentiem, ārste atbild - viennozīmīgi, jā. Jo saule un gaisma mums sniedz vēl arī daudzus citus pozitīvus labumus- saules infrasarkanie stari veicina kolagēna sintēzi ādā, gaisma ir nepieciešama melatonīna produkcijai, kas liek justies labi dienas/nakts ritmā un neizjust depresīvus stāvokļus u.c. Tādēļ - ar pateicību un saprātīgi izmantosim mūsu īso vasaru un sauli savas veselības labā! Protams, ja cilvēks neuzņem D vitamīnu ar sauli, ir labāk to uzņemt ar medikamentiem, nekā nemaz.