P 25.01.2021.

Lembergs komentē noklausīto telefonsarunu ar Šleseru

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Komentējot žurnālā «Ir» publicētās 2010.gada oktobrī noklausītās telefonsarunas starp valstī zināmiem oligarhiem - uzvārdos nenosauktiem Aivaru un Aināru -, Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs («Latvijai un Ventspilij») aģentūrai LETA apstiprināja, ka viņam ir bijusi telefona saruna ar Aināru Šleseru, taču tajā paustais neesot jāuztver kā patiesība.

Lembergs norādīja, ka neesot lasījis žurnālā «Ir» publicētos noklausīto telefonsarunu atšifrējumus, taču, uzzinot, ka tajās minēts ilggadējā Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāja Loginova vārds, apstiprināja, ka telefona saruna ar Šleseru viņam tiešām esot bijusi: «Man zvanīja Ainārs Šlesers saistībā ar Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāja vēlēšanām. Labi saprotot, ka mani noklausās, speciāli «safleitēju», lai KNAB [Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs] un SAB (Satversmes aizsardzības birojs] pieraksta to, ko pateicu, un lai viņiem būtu, ko «pavingrot».»

«Protams, nekāds «zobs» uz Loginovu man nav bijis un nav,» piebilda Lembergs. Vaicāts, vai pieļauj, ka viņa telefona sarunas arī pašlaik varētu tikt noklausītas, Ventspils mērs atbildēja: «Protams, kā savādāk!»

Ventspils mērs arī norādīja, ka jebkuru telefona sarunu uztver kā publisku, pieļaujot, ka tās atšifrējums var tikt nopludināts. Viņš arī atgādināja par misēkli, kad pēc KNAB veiktās kratīšanas tā dēvētajā oligarhu lietā tikusi nopludināta pārprasta informācija par kādu Lemberga plānotājā pierakstīto tikšanos: «Ar nolūku mani diskreditēt tika nopludināta informācija, ka es apmeklējot zīlnieci. Lielākais humors, ka Ventspils domē strādā nodaļas vadītāja Ilga Zīlniece.»

Kā ziņots, noklausītas telefonsarunas starp tā dēvētajiem oligarhiem atklājušas, ka, iespējams, Lembergam bijis «baigais zobs» uz ilggadējo Rīgas brīvostas vadītāju Loginovu.

Žurnāls «Ir» publicējis 2010.gada oktobrī noklausītas telefonsarunas starp valstī zināmiem oligarhiem par gatavošanos Rīgas brīvostas valdē ievēlēt galvaspilsētas vicemēru Andri Ameriku (GKR), kam bija nepieciešams Zaļo un zemnieku savienības pārstāvja Viestura Silenieka atbalsts.

Lai gan atšifrētajās telefonsarunās nav skaidri pateikts, kas ir šie oligarhi, starp kuriem notiek telefonsarunas, žurnāls norāda, ka tie ir labi zināmie Aivars, Ainārs, kā arī persona, kuras atbalsts nepieciešams Amerika iecelšanai - Viesturs.

Sarunā starp Aivaru un Aināru izskan plāns nomainīt ilggadējo Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāju Loginovu pret Ameriku, tomēr Aivars vēloties vispirms satikties ar Ameriku. Pēc tam Ainārs informē Viesturu par atbalstu Amerikam.

Vēlāk telefonsarunās atklājas, ka situācija nav vienkārša un Loginovu varētu arī «neaiztikt». Tāpat var noprast tirgošanos par amatiem mazāk nozīmīgos uzņēmumos, piemēram, «Rīgas ūdens» vai «Getliņi». Izskan, ka Loginova tēma esot sekundāra. «Loginovs - tas bija - izvēlēties starp diviem sūdiem,» teicis viens no oligarhiem. Tomēr abas personas vienojas par iespēju atbalstīt Andri.

Telefonsarunā Aivars atklāj Aināram, ka viņam ir «baigais zobs» uz Loginovu, kā arī aizvainojums par Loginova izteikumiem priekšvēlēšanu laikā.

LETA jau ziņoja, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētājs 31.augustā rosināja tā dēvētajā oligarhu lietā vienu no personām saukt pie atbildības par izvairīšanos no deklarācijas iesniegšanas, par neatļautu piedalīšanos mantiskos darījumos un par tirgošanos ar ietekmi, bet pret otru personu tika lūgts sākt kriminālvajāšanu par tirgošanos ar ietekmi. Pēc aģentūras LETA rīcībā esošās informācijas, šīs personas bija Lembergs un Šlesers.

Tomēr Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Māris Leja septembra sākumā nolēma Šleseru un Lembergu nesaukt pie kriminālatbildības par tirgošanos ar ietekmi, taču KNAB šajā lietā būs jāturpina izmeklēšana par citiem iespējamiem noziegumiem.

Saskaņā ar izmeklētāja pieņēmumu Šlesers, būdams ieinteresēts, lai Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāja amatā tiktu iecelts Ameriks, 2010.gada oktobra sākumā piedāvājis Lembergam, ka viņš panāks Lembergu interesējoša līguma noslēgšanu starp Rīgas brīvostas pārvaldi un SIA «Mediju nams». Par to Šlesers esot lūdzis Lembergu, izmantojot savu sociālo stāvokli, prettiesiski ietekmēt valsts amatpersonas darbību, proti, Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāja vietnieku Silenieku, lai viņš Rīgas brīvostas valdes 2010.gada 7.oktobra sēdē nobalso par Amerika iecelšanu brīvostas valdes priekšsēdētāja amatā, savukārt Lembergs pieņēmis šo labumu un prettiesiski ietekmējis Silenieku, uzskatīja KNAB izmeklētājs.

Krimināllikuma pantā par tirgošanos ar ietekmi paredzēta atbildība tikai tad, ja lūgums prettiesiski ietekmēt kādu amatpersonu ir saistīts ar piedāvājumu nodot kādu labumu kā atlīdzību par prettiesisku ietekmēšanu.

Izmeklēšanā netika iegūti pierādījumi nedz tam, ka Šlesers būtu izteicis Lembergam lūgumu prettiesiski ietekmēt Silenieku, nedz tam, ka par šo prettiesisko Silenieka ietekmēšanu Šlesers apsolījis vai nodevis kādu mantisku vai citāda rakstura labumu. Tādējādi arī Lembergs nav pieņēmis šādu labumu no Šlesera, norādīja prokuratūra.

Izmeklēšanā ir izsmeltas citu pierādījumu iegūšanas iespējas, ar kurām būtu iespējams pamatot izmeklētāja pieņēmumu, līdz ar to nav pamata kriminālprocesa nodošanai izmeklēšanas turpināšanai šajā daļā, bet kriminālprocess ir izbeidzams, norādīja prokuratūra.

Aktuālākās ziņas