Gorbačovs paziņo - Trampa lēmums saplēst vecos atbruņošanās līgumus nav diža prāta darbs

Mihails Gorbačovs

FOTO: AFP/LETA

Bijušais Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs paziņojis, ka ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums izstāties no Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT) ir bezatbildīgs.

"Mēs nekādos apstākļos nedrīkstam saplēst vecos atbruņošanās līgumus," aģentūrai "Interfax" pavēstīja Gorbačovs.

"Vai tiešām ir grūti saprast, ka šādu līgumu noraidīšana nav diža prāta darbs?" piebilda Gorbačovs.

Tramps sestdien paziņoja, ka ASV vienpusēji izstāsies no INFT, apsūdzot Krieviju šī līguma pārkāpšanā.

Tramps arī teica, ka ASV sāks izstrādāt šādas raķetes, ja neizdosies panākt jauna līguma noslēgšanu ar Krieviju un arī ar Ķīnu.

Līgumu par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju 1987. gadā Vašingtonā parakstīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans un Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs.

Atbilstoši līgumam abas puses iznīcināja gan nukleārās, gan konvencionālās raķetes ar tuvu darbības rādiusu (500 - 1000 kilometri) un vidēju darbības rādiusu (1000 - 5500 kilometri), kā arī šo raķešu palaišanas iekārtas. Raķešu iznīcināšana tika pabeigta 1991. gadā, un pavisam tika iznīcinātas 2692 raķetes. Līgums neattiecas uz jūrā bāzētajām raķetēm.

"Mēs izbeigsim šo līgumu un izstāsimies," sacīja Tramps žurnālistiem Nevadas štata Elko pilsētā, kur viņš piedalījās republikāņu kandidāta Senāta starpvēlēšanu kampaņā.

"Viņi to pārkāpj daudzus gadus. Un es nezinu, kāpēc [iepriekšējais ASV] prezidents [Baraks] Obama nerisināja sarunas, lai izstātos. Un mēs neļausim viņiem pārkāpt kodollīgumu un būvēt ieročus, un mums tas nav atļauts," teica Tramps.

Vašingtona un Maskava ilgstoši apsūdz viena otru Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju pārkāpšanā. ASV norāda, ka Krievija līgumu pārkāpusi, izstrādājot spārnoto raķeti 9M729.

Uz augšu