Kučinskis: Bordāns apstiprināja, ka jaunajai valdībai mediķu algu jautājums būs prioritāte

Māris Kučinskis.

FOTO: Sintija Zandersone/LETA

Nominētais premjera amata kandidāts, Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līderis Jānis Bordāns Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) esot apstiprinājis, ka jaunajai valdībai mediķu algu jautājums būs svarīgākais, ko mantojumā saņems no iepriekšējās valdības.

Šorīt intervijā LNT raidījumam 900 sekundes premjers pauda sapratni par mediķu arodbiedrību un asociāciju paustajām bažām, jo nākotne ir neskaidra un jaunā valdība neveidojas tik raiti.

"Tomēr Bordāns apstiprināja, ka mediķu algu jautājums būs viens no svarīgākajiem jautājumiem, kas tiks saņemts mantojumā no iepriekšējās valdības. Ja tas netiks pieņemts, tad arī būs problēmas," sacīja Kučinskis.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) izlēmis izsludināt ārkārtas medicīnisko situāciju dienesta Rīgas reģionālajā centrā saistībā ar to, ka mediķi lielos apmēros pamet darbu dienestā.

Kā žurnālistiem sacīja dienesta direktore Liene Cipule, patlaban dienestā notiek "masveida mediķu aizplūšana", kas saistīta ar mediķu neapmierinātību ar lielo slodzi un nesamērīgi mazo atalgojumu, kā arī par neskaidrību, kas ar mediķu atalgojumu notiks nākamgad.

Cipule norādīja, ka situācijas risināšanai pastiprināta uzmanība tiks pievērsta brigāžu darba plānošanai un izsaukumu šķirošanai, kas iedzīvotājiem nozīmēs biežākus atteikumus gadījumos, kad nebūs apdraudēta cilvēka dzīvība.

Vienlaikus Cipule norādīja, ka iedzīvotājiem nav pamata satraukties, ka palīdzība neatliekamos gadījumos netiks sniegta, jo dienests darbu turpinās ierastajā ritmā, proti, dzīvībai un veselībai tiešu apdraudējumu gadījumos palīdzība viennozīmīgi tikšot nodrošināta.

Savukārt Veselības ministrija (VM) steidzamības kārtā gatavo grozījumus, lai paplašinātu mediķu loku, kas var strādāt NMPD, pirmdien sacīja veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

Grozījumi noteikumos par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām varētu tikt sagatavoti līdz nākamajai nedēļai.

Čakša uzsvēra, ka problēmas NMPD Rīgas reģiona centrā vērojamas jau vairāku gadu garumā, un šī iemesla dēļ Čakša uzstājusi, ka nepieciešams palielināt atalgojumu.

Ministre norādīja, ka kopumā mediķu atalgojums pieaudzis par 30%, tomēr NMPD tas audzis tikai par 20%. Mazāks atalgojuma pieaugums dienestā saistīts ar to, ka šajā aprēķinā ņemts vērā arī atalgojuma palielinājums NMPD brigāžu šoferiem.

Čakša ministriem skaidroja, ka lielāko trauksmi mediķu vidū radījis satraukums par to, ka atalgojuma palielināšanai nepieciešamais finansējums netiks piešķirts, tomēr Čakša norādīja, ka informatīvais ziņojums par mediķu atalgojuma palielinājumu ir sagatavots, un viņa cer, ka jaunā valdība pieņems lēmumu arī finansējumu piešķirt, īpaši tāpēc, ka priekšvēlēšanu periodā partijas uzstāja, ka mediķu atalgojuma jautājums ir prioritārs.

Uz augšu