Ģenerālprokuratūra lems, vai Ukrainai izdot par piesavināšanos aizdomās turamo baņķieri

FOTO: EPA/Scanpix

Ģenerālprokuratūrai būs jālemj, vai Ukrainai izdot Latvijā aizturēto Ukrainas bankas "CityCommerce Bank" īpašnieku Reini Tumovu, kurš tiek turēts aizdomās par teju 300 miljonu grivnu (9,5 miljonu eiro) piesavināšanos.

Latvijas prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka aģentūrai LETA teica, ka persona apcietināta 11. novembrī un patlaban notiek pārbaude par izdošanas lūgumu, taču precīzs pārbaudes pabeigšanas laiks nav zināms.

Eiduka arī apliecināja, ka Tumovs nav Latvijas pilsonis.

Kriminālprocesa likums paredz, ka Latvija personas izdošanu var atteikt, ja noziedzīgs nodarījums pilnībā vai daļēji izdarīts Latvijas teritorijā. Tāpat izdošanu var atteikt, ja to lūdz sakarā ar politiskiem vai militāriem noziedzīgiem nodarījumiem. Izdošanu arī var atteikt, ja izdošanu lūdz ārvalsts, ar kuru Latvijai nav līguma par izdošanu.

Personas izdošana nav pieļaujama, ja persona ir Latvijas pilsonis un personas izdošanas lūgums ir saistīts ar mērķi sākt tās kriminālvajāšanu vai sodīt personu tās rases, reliģiskās piederības, tautības vai politisko uzskatu dēļ.

Ģenerālprokuratūra, saņēmusi ārvalsts lūgumu par personas izdošanu, uzsāk tā pārbaudi. Pārbaude jāpabeidz 20 dienu laikā no izdošanas lūguma saņemšanas dienas. Ja pārbaudei nepieciešama papildu informācija, termiņu skaita no tās saņemšanas dienas. Pārbaudes termiņu var pagarināt ģenerālprokurors. Ģenerālprokurora lēmumu par personas izdošanu ārvalstij izdodamā persona var pārsūdzēt Augstākajā tiesā.

Jau ziņots, ka pēc Ukrainas puses lūguma Latvijas tiesībsargājošās iestādes aizturējušas vienu no "CityCommerce Bank" īpašniekiem, kurš atrodas starptautiskajā meklēšanā. Šīs finanšu iestādes prezidents un valdes priekšsēdētājs caur viņu kontrolētām komercstruktūrām izveda bankas aktīvus.

Šobrīd tiek gatavoti materiāli par Latvijā aizturētā baņķiera izdošanu, teikts policijas paziņojumā.

Izmeklēšanā savākti pierādījumi, ka bankas vadība saistīta ar bankas aktīvu piesavināšanos teju 300 miljonu grivnu jeb aptuveni 9,5 miljonu eiro apmērā.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka 2013.-2014.gadā bankas amatpersonas izdevušas kredītus fiktīvām firmām, bet līdzekļus legalizējušas caur viņu kontrolētām komercstruktūrām. Fiktīviem uzņēmumiem izsniegti kredīti ķīlā pret īpašumiem, kuru vērtība tikusi paaugstināta desmitiem reižu, norāda policijā.

2017. gadā bankas vadītāji tika izsludināti starptautiskajā meklēšanā. Bankas valdes priekšsēdētājs aizbēdzis uz Krievijas anektēto Krimu un ieguvis Krievijas pilsonību.

"CityCommerce Bank" šobrīd atrodas likvidācijas stadijā, kuru paredzēts pabeigt nākamā gada martā.

Uz augšu