CIP secinājusi, ka aiz Hašogi slepkavības stāv Saūda Arābijas kroņprincis (1)

LETA
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Sauda Arābijas kroņprincis Muhameds Bin Salmans.
Sauda Arābijas kroņprincis Muhameds Bin Salmans. Foto: Reuters/ScanPix

ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) secinājusi, ka aiz žurnālista un Rijādas kritiķa Džamala Hašogi slepkavības stāv Saūda Arābijas kroņprincis Mohammeds bin Salmans, vēsta laikraksts The Washington Post.

CIP novērtējums ir tiešā pretrunā ar Saūda Arābijas vecākā prokurora ceturtdien paziņoto, ka kroņprincis nav saistīts ar slepkavību.

Kā raksta The Washington Post, CIP konstatējusi, ka 15 Saūda Arābijas aģenti uz Stambulu lidojuši ar valdības lidmašīnu un noslepkavojuši Hašogi karalistes konsulātā.

CIP uzmanību pievērsusi telefonsaruna, kurā kroņprinča brālis Halids bin Salmans pierunā Hašogi doties pēc dokumentiem uz Saūda Arābijas konsulātu Stambulā, apgalvojot, ka tur ir droši. Pēc avīzes datiem, Halids bin Salmans, kurš ir karalistes vēstnieks ASV, zvanījis pēc sava brāļa norādījuma. Tiesa, nav skaidrs, vai viņš zinājis par plānoto slepkavību.

Saūda Arābijas vecākais prokurors ceturtdien pieprasīja nāvessodu pieciem cilvēkiem par līdzdalību Hašogi slepkavībā.

Hašogi nomira pēc tam, kad Saūda Arābijas konsulātā Stambulā tika sazāļots, sacīja prokuratūras pārstāvis. Žurnālista līķis tika sadalīts gabalos, un viņa mirstīgās atliekas tika nodotas aģentam, kas bijis ārpus konsulāta teritorijas.

Prokuratūras pārstāvja paziņojums bija pirmā reize, kad Saūda Arābija oficiāli izklāsta šādu slepkavības apstākļu versiju. Pārstāvis noliedza, ka kroņprincis jebko būtu zinājis par slepkavību.

Saūda Arābijas izlūkdienesta priekšnieka vietnieks ģenerālis Ahmeds al Asiri devis rīkojumu repatriēt Hašogi, bet "sarunu komandas vadītājs", kas devies uz Stambulas konsulātu, pavēlējis viņu noslepkavot, sacīja prokuratūras pārstāvis.

Prokurors pieprasījis nāvessodu pieciem no tiem, kas "ir apsūdzēti par šī nozieguma pasūtīšanu un izpildīšanu, kā arī atbilstošus sodus citiem apsūdzētajiem indivīdiem," teikts oficiālajā paziņojumā, kuru publicējusi ziņu aģentūra SPA.

Tajā teikts, ka 21 cilvēks atrodas apcietinājumā saistībā ar šo slepkavību. 11 ir izvirzītas apsūdzības, bet saistībā ar pārējiem turpinās izmeklēšana.

"Mēs gaidām, kad Turcija atbildēs uz mūsu lūgumu sniegt liecības un audioierakstus, kas ir saistīti ar šo lietu," norādīja prokuratūras amatpersona.

ASV dzīvojušais laikraksta The Washington Post līdzstrādnieks un Saūda Arābijas kroņprinča Mohammeda bin Salmana kritiķis Hašogi 2. oktobrī tika nogalināts Saūda Arābijas konsulātā Stambulā, kur viņš bija ieradies, lai saņemtu laulībām ar Turcijas pilsoni nepieciešamos dokumentus.

Saūda Arābija sākotnēji noliedza, ka tai būtu jebkas zināms par to, kas noticis ar Hašogi, vēlāk apgalvoja, ka 59 gadus vecais žurnālists konsulātā Stambulā zaudējis dzīvību "dūru cīņā", līdz visbeidzot atzina, ka žurnālists nogalināts ar iepriekšēju nodomu pastrādātā slepkavībā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu