Raidījums: IUB lūdz izmeklēt iespējamu krāpšanos LVC 8,5 miljonu konkursā

VAS "Latvijas valsts ceļi" logo.

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) lūdzis policiju izmeklēt iespējamo krāpšanos AS "Latvijas Valsts ceļi" (LVC) konkursā par vienotas valsts autoceļu elektrificētā aprīkojuma pārvaldības sistēmas izveidi, šovakar vēsta TV3 raidījums "Nekā Personīga".

Vasaras beigās LVC noslēdza 8,5 miljonu līgumu ar kompāniju "Reck". Summa bija divarpus reizes lielāka par izsludināto un iepirkumu uzraugi šonedēļ lūguši sākt kriminālprocesu par iespējamu krāpšanos.

IUB konstatējis, ka uzvarētājs atsaucies uz apakšuzņēmēju pieredzi, kāda tiem nav bijusi. Ja tas atklātos ātrāk, "Reck" nebūtu ticis pie lielā pasūtījuma, vēsta raidījums.

LVC apsaimnieko 20 tūkstošus kilometru ceļu un uz tiem esošos luksoforus, svarus, meteostacijas un citas satiksmes uzraudzības iekārtas. 2016. gadā uzņēmums nolēma rīkot iepirkumu, lai tās savienotu vienotā uzraudzības sistēmā. Tam bija atvēlēti četri miljoni eiro.

Konkursā pieteicās divi pretendenti. Firma "Fima" solīja darbus paveikt par 3,5 miljoniem eiro, bet "Reck" piedāvājums bija 8,5 miljoni.

"Nekā Personīga" atgādina, ka konkurss vairākkārt tika apstrīdēts IUB. 2018. gada augustā pie līguma tika "Reck", jo otrs pretendents savu sūdzību atsauca. Lai arī strīdi bija beigušies, IUB turpināja pārbaudi, vai LVC iepirkumu komisija par paviršu darbu nav pelnījusi administratīvo sodu. Šonedēļ pārbaude pabeigta.

Pārkāpumus komisijas darbā birojs neatrada, taču konstatēja, ka "Reck", iespējams, nav sniegusi patiesu informāciju par pieredzi darbos ar svariem, tāpēc policijai nosūtīts lūgums sākt kriminālprocesu par iespējamu krāpšanu.

Jau vēstīts, LVC iepirkumā par vienotu valsts autoceļu elektrificētā aprīkojuma pārvaldības sistēmas izveidi uzvarēja "Reck", kura piedāvātā līgumcena bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) trīs gadu laikā bija 8 529 380 eiro, bet summa ar PVN ir 10 320 549 eiro.

LVC informācija liecina, ka sākotnēji plānotā iepirkuma summa tika lēsta 3 351 000 eiro apmērā, bet iepirkuma rezultātā saņemtais piedāvājums pārsniedz šo summu par 5 179 000 eiro.