Pētījums: Tuvāko gadu laikā jāatjauno teju visu padomju laikos celto ēku balkoni

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Dzīvojamās mājas balkons. Ilustratīvs foto
Dzīvojamās mājas balkons. Ilustratīvs foto Foto: Renāte Briede/LETA

Tuvāko gadu laikā jāatjauno teju visu padomju laikos celto ēku balkoni, teikts pēc Ekonomikas ministrijas (EM) pasūtījuma veiktajā pētījumā par sērijveida daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku balkonu konstrukciju mehānisko stiprību un stabilitāti, ko veicis uzņēmums SIA "CMB".

Pētījuma ietvaros "CMB" apsekoja 1090 balkonu konstrukcijas 29 daudzdzīvokļu mājās.

Konkrētāk tika apsekotas laika posmā no 1950. gada līdz 1991. gadam būvētās 316. un 318. sērijas daudzdzīvokļu mājas.

Pētījumā noskaidrots, ka vairums balkonu ir sliktā stāvoklī, tiesa, lielākajai daļai balkonu - 316. sērijas mājām 96% gadījumu un 318. sērijas mājām 85% gadījumu - konstatētās problēmas ir novēršamas, veicot remontdarbus esošajām balkonu konstrukcijām vai izstrādājot tipveida risinājumus balkonu konstrukciju atjaunošanai.

No apsekotajiem 316. sērijas māju balkoniem 418 gadījumos tika konstatēti korozijas radīti bojājumi tērauda profiliem, bet 45% balkoniem bez pamatabojājumiem netika konstatēti papildus bojājumi.

Pētījuma autori ierosina 316. sērijas māju balkonu tērauda profilus piecu gadu laikā attīrīt no korozijas un pārklāt ar aizsargpārklājumu, papildus paredzot lietus ūdens novadīšanu no balkona.

51% no apsekotajiem balkoniem trīs gadu laikā nepieciešams veikt lokālus remontdarbus, lai nepieļautu balkonu stāvokļa pasliktināšanos.

Savukārt 3% balkonu ir tādi bojājumi, kuru novēršanai nepieciešami darbietilpīgi remontdarbi, gada laikā tos demontējot vai pastiprinot, bet 1% balkonu ir tik sliktā stāvoklī, ka būtu jāpārtrauc to ekspluatēšana.

Pētījumā norādīts, ka 316. sērijas mājai viena balkona bojājumu novēršanai nepieciešamās izmaksas aplēstas no 389 eiro par pamatbojājumu novēršanu līdz par 3276 eiro par jauna balkona izbūvi.

Tāpat apsekoti 672 balkoni 318. sērijas daudzdzīvokļu mājās, kur 17% gadījumu netika konstatēti būtiski bojājumi vai tika konstatēti nenozīmīgi bojājumi, kas būtu novēršami piecu gadu laikā. 68,4% balkoniem trīs gadu laikā ir jāveic lokāli labojumi, 14,3% balkoniem gada laikā jāveic apjomīgi remontdarbi, bet 0,3% balkonu ekspluatācija būtu jāpārtrauc.

318. sērijas mājai viena balkona bojājumu novēršanai nepieciešamās izmaksas aplēstas sākot no 224 eiro par pamatbojājumu novēršanu līdz par 3418 eiro par jauna balkona izbūvi.

Lai risinātu situāciju ar balkoniem, pētījuma autori iesaka veikt izmaiņas regulējumā, respektīvi, Ministru kabineta noteikumos par dzīvojamās mājas apsekošanu, tehnisko apkopi, kārtējo remontu un energoefektivitātes minimālajām prasībām, tajos iekļaujot prasību par balkonu tehnisko apsekojumu, ko veiktu sertificēti būvspeciālisti vai būvkomersanti, kā arī paredzot termiņus, kādos bojājumi jānovērš.

Priekšlikums regulējuma izmaiņām paredz balkona atjaunošanas darbus veikt 1-5 gadu laikā atkarībā no bojājumu pakāpes.

Jau ziņots, ka EM pērn oktobrī izsludināja iepirkumu par sērijveida daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku balkonukonstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes izpēti un tipveida risinājumu, kurā uzvarēja SIA "CMB".

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu