Uz trim mēnešiem Latvijā aizliedz retranslēt kanālu "Rossija RTR"

LETA
Uz trim mēnešiem Latvijā aizliedz retranslēt kanālu "Rossija RTR"
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 9
Rīgas radio un televīzijas tornis Zaķusalā. Ilustratīvs attēls.
Rīgas radio un televīzijas tornis Zaķusalā. Ilustratīvs attēls. Foto: Anna Veronika Grepere/LETA

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) ceturtdien, 31. janvārī, pieņēma lēmumu uz trīs mēnešiem aizliegt Latvijā retranslēt un izplatīt televīzijas programmu "Rossija RTR".

Padome pārkāpumus - naida runu un kara kurināšanu - konstatējusi "Rossija RTR" raidījumos "Vakars ar Vladimiru Solovjovu" un "60 minūtes".

Piemēram, 2018. gada 22. maija raidījumā "Vakars ar Vladimiru Solovjovu" tā vadītājs nepārprotami un atkārtoti vērsis naidīgus izteikumus pret daļu Ukrainas valstij piederīgo, precīzāk, raidījuma vadītājs paziņojis, ka daļa ukraiņu, kas esot "banderovieši", ir jāpakar un jānošauj.

Turklāt raidījuma vadītājs Solovjovs daļu ukraiņu nodēvējis par neglābjamiem nacistiem, antisemītiem un bandītiem.

Savukārt 2018. gada 11. janvāra raidījumā "60 minūtes" vairākkārt konstatēts, ka Krievijas politiķis Vladimirs Žirinovskis aicina veikt militāras darbības Ukrainas teritorijā.

Tāpat vairākkārt konstatēta naida kurināšana pret ukraiņiem, apgalvojot, ka ukraiņi ir nelieši, neģēļi, bandīti, skaidrots NEPLP paziņojumā presei.

Pirms lēmuma pieņemšanas NEPLP veikusi virkni konsultāciju un vērsusies pie Latvijas un starptautiskajiem ekspertiem.

Austrumeiropas politikas pētījumu centrs par vienu no raidījumiem savā atzinumā konstatējusi, ka tajā propagandētais ir kvalificējams kā naida kurināšana pret Ukrainas valsts piederīgajiem, atzīmēja NEPLP.

"Hibrīdkara apstākļos Kremļa propagandas rupors, aiz kura stāv milzu finanšu resursi, savus instrumentus ir izvietojis dažādās valstīs. Par to liecina fakts, ka "Rossija RTR" nav Krievijā, bet gan Zviedrijā, tātad Eiropas Savienībā, reģistrēta programma," uzsvērts NEPLP paziņojumā.

Tādēļ NEPLP ir nosūtījusi paziņojumus Eiropas Komisijai un Zviedrijas mediju regulatoram "Swedish Press and Broadcasting Authority" par konstatētajiem Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma un Direktīvas 6. panta pārkāpumiem, aicinot iespēju rast pusēm pieņemamu risinājumu atkārtotu pārkāpumu gadījumā.

Padome uzsvēra, ka retranslācijas ierobežošanas mērķis un uzdevums ir motivēt ārvalsts elektronisko plašsaziņas līdzekli turpmāk ievērot Latvijas likumu. Balstoties uz šo mērķi, esot izvēlēts "samērīgs apturēšanas periods" - trīs mēneši.

NEPLP lēmums par aizliegumu izplatīt TV programmu "Rossija RTR" Latvijas teritorijā stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanu laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".

Lai arī pati NEPLP no atsevišķiem politiķiem ir saņēmusi kritiku par nepietiekami asu vēršanos pret naida un agresijas propagandu Krievijas telekanālos, padomes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Āboliņš uzskata, ka ar šo lēmumu NEPLP parāda, ka "Kremļa propagandas programmas īstenotā naida runa un kara kurināšana Latvijas teritorijā netiks paciesta un šis ir skaidrs signāls mums nedraudzīgām valstīm un spēkiem - mēs savu informatīvo telpu aizstāvam un aizstāvēsim".

"Ir skaidrs, ka Kremļa propagandas mašinērija pēc šī ierobežošanas gadījuma neapstāsies. Valstij ir jāpanāk izmaiņas "Lattelecom" programmu paketes veidošanā, tā lai tā atbilstu Latvijas nacionālajām interesēm, un jānosaka, ka "Lattelekom" darbības mērķis konkrētajā tirgū ir nevis peļņas gūšana, bet sabalansēta programmu paketes veidošana, kas atbilst nacionālās drošības interesēm. Mums ir jāprasa īpašs regulējums Baltijas valstīm un visiem spēkiem jāaizsargā mūsu cilvēki no Putina informatīvajiem uzbrukumiem. Latvijai naidīgiem spēkiem ir jāsaprot, ka mēs dosim pretsparu gan naida runai, gan kara kurināšanai. Un, ja "Rossija RTR" vai jebkura cita programma pēc šī brīdinājuma to nesapratīs, mūsu rīcība būs nekavējoša un daudz stingrāka," solījis Āboliņš.

"Nav būtiski, pret kuru valsti vai tautu pasaulē ir vērsta naida runa vai kara kurināšana, tas ir rupjš likuma pārkāpums, pret kuru NEPLP rīkosies ar atbilstošu bardzību," piebildis NEPLP loceklis Patriks Grīva.

Kā ziņots, NEPLP pērn maijā brīdināja Krievijas televīzijas programmas "Rossija RTR" veidotājus, ka ierobežos programmu Latvijas teritorijā, ja konstatēs atkārtotu naida runas gadījumu.

Āboliņš maija preses konferencē informēja, ka Krievijas televīzijas kanāla "RTR" iespējamie pārkāpumi ir nopietni un pret tiem ir jāizturas ar visu bardzību. "Katrs gadījums ir diskutabls, bet, redzot visu bildi kopumā, ir skaidrs, ka runa ir par sistēmu," toreiz sacīja Āboltiņš.

2016.gadā NEPLP atkārtoti konstatētu pārkāpumu dēļ uz sešiem mēnešiem Latvijas teritorijā aizliedza retranslēt un izplatīt programmu "Rossija RTR".

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu