S, 26.11.2022.

"Melno kreditoru" shēmās Krievijā aktīvi darbojušies Latvijas pilsoņi

LETA
"Melno kreditoru" shēmās Krievijā aktīvi darbojušies Latvijas pilsoņi
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: ALEXANDER DEMIANCHUK / TASS

Krievijas galvaspilsētā Maskavā un tās tuvākajā apkārtnē vairākus gadus darbojušās finanšu organizācijas, tā dēvētie melnie kreditori, kas viltus ceļā ieguvušas kredītu ņēmēju dzīvokļus, un vienā no aktīvākajām šādām organizācijām vadībā atradušies Latvijas pilsoņi.

Lai atņemtu īpašniekiem dzīvokļus, Krievijā shēmās bieži vien tiek izmantotas mikrofinansēšanas vai mikrokreditēšanas organizācijas, vēsta izdevums, norādot, ka tā rīcībā nonākusi informācija par vismaz 500 šādiem gadījumiem Maskavā un Maskavas apgabalā pēdējo piecu gadu laikā.

"Shēma izskatās šādi: aizdevuma ņēmējs paraksta līgumu par aizdevumu, ieķīlājot nekustamo īpašumu, turklāt ar dažādiem trikiem viņu piespiež parakstīties zem apzināti neizdevīgiem un neizpildāmiem nosacījumiem," skaidro "Meduza".

Aizņēmuma ņēmējs tos agri vai vēlu pārkāpj, un tad dzīvoklis nonāk mikrofinansēšanas organizācijas vai ar to saistītu personu īpašumā.

Mikrofinansēšanas organizācijas līdzekļus iegūst no kreditoriem, kurus viņi aktīvi piesaista. Dažos gadījumos investori bijuši ārvalstu pilsoņi un bankas, kas iejauktas naudas atmazgāšanas starptautiskās shēmās.

Kā norāda eksperti, šādu shēmu pastāvēšana liecina par mikrofinansēšanas jomas regulēšanas nepilnībām.

Krievijas parlamentā jau ir iesniegts likumprojekts, "kas krāpnieku uzdevumus varētu nopietni apgrūtināt".

Viena no organizācijām, kas Krievijā bijusi iesaistīta "kreiso kredītu" izsniegšanā, ir "Meždunarodnoje kreditnoje bjuro" (MKB, "Starptautiskais kredītbirojs"), un to 2011. gadā dibinājis Latvijas pilsonis Sergejs Maļikovs kopā ar diviem citiem Latvijas pilsoņiem.

Kā noskaidrojusi "Meduza", otrs MKB dibinātājs Andis Anspoks 2000. gadu sākumā Rīgā bijis sekretārs sabiedriskajā organizācijā "Par Latvijas sabiedrību bez homoseksuālisma". Viens no organizācijas dibinātājiem bijis advokāts Andris Baumanis, kuru Latvijas policija turējusi aizdomās par tiesneša uzpirkšanu.

Dzīvokļi, kas piederējuši pirmajiem aizdevumus MKB ņēmušajiem Krievijas iedzīvotājiem, nonākuši Maļikova personīgajā īpašumā, un, kā liecina Krievijas Federālā valsts reģistra "Roseestr" dati, viņš nekavējoties ieķīlājis tos Latvijas Rietumu Bankā personīgā kredīta nodrošināšanai 750 000 dolāru apjomā.

2013. gadā Rietumu Banka atvērusi kredītlīniju 20 miljonu eiro apjomā Krievijas uzņēmumam MKB, liecina dokumenti, kas nonākuši "Meduza" rīcībā.

Krievijas uzņēmuma MKB īpašnieku sapulces notikušas Rīgā ēkā, kas atrodas Elizabetes ielā 8. Maļikovs ir īpašnieks uzņēmumam "Elizabetes 8", kas nodarbojies ar nekustamo īpašumu pārvaldīšanu.

Maļikova partneris šajā uzņēmumā ir bijušais Rīgas Ekonomiskās policijas priekšnieka vietnieks Nils Žuravļovs, kas amatu pametis pēc skandāla saistībā ar dārgu nekustamo īpašumu un auto iegādi valsts dienesta laikā, atgādina portāls.

Kā norāda "Meduza", Maļikovs Latvijā "interesējies par politiku. Cita starpā viņš finansējis sociāldemokrātisko partiju "Sasakaņa", kuru vada bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs".

No visiem uzņēmumiem, kas pret nekustamo īpašumu ķīlu izsnieguši aizdevumus un kurus izdevies apzināt portālam "Meduza", MKB atrodas līderpozīcijās cietušo skaita ziņā.

Konstatēti 99 gadījumi, kad cilvēki, kas uzņēmumā ņēmuši aizdevumus, zaudējuši dzīvokļus.

"Šādu uzņēmumu klientūra pamatā ir cilvēki gados, tādi, kuriem trūkst tuvinieku uzmanības, kā arī citu sociāli neaizsargātu grupu pārstāvji," norāda "Meduza".

Viena no cietušajām Svetlana Podjeļska izdevumam pastāstīja, ka kredītiestādes darbinieki ieteikuši viņai par aizdevumu nestāstīt bērniem, jo "jaunatnei pret kredītiem ir negatīva attieksme, bet summa - neliela".

Podjeļska Maskavas Bartejevas rajonā MKB paņēmusi kredītu 600 000 Krievijas rubļu (8300 eiro) nodegušās vasarnīcas atjaunošanai, ieķīlājot dzīvokli.

Viņa katru mēnesi aizņēmumu atmaksājusi, bet pēc pusotra gada viņai piezvanījis MKB pārstāvis un paziņojis, ka uzņēmums viņai kā "labam kredīta ņēmējam" uz diviem mēnešiem piešķir "kredītbrīvdienas".

Trešajā mēnesī viņa atsākusi veikt maksājumus, bet pēc kāda laika uz viņas dzīvokļa sliekšņa parādījies cilvēks, kurš stādījies priekšā kā dzīvokļa jaunais īpašnieks.

MKB pārstāvis noliedzis, ka būtu viņai zvanījis, nekādu apstiprinošu dokumentu par "kredītbrīvdienām" Podjeļskai nav bijis, bet kredītlīgumā bijis teikts, ka gadījumā, ja maksājumi tiek kavēti divus mēnešus, nekustamais īpašums pāriet uzņēmuma īpašumā.

Podjeļskas dzīvoklis pārdots bezdarbniekam Denisam Balujevam. Kad tiesā viņam pieprasīts uzrādīt ienākumu avotu dzīvokļa iegādei, viņš atnesis papildu vienošanos kredītlīgumam ar mikrofinansēšanas uzņēmumu "Stoļičnije krediti" ("Galvaspilsētas kredīti").

"Stoļičnije krediti" ir tāda pati juridiskā adrese kā MKB, un to vada viens no MKB līdzstrādniekiem Latvijas pilsonis Ivans Dubina.

Visi trīs uzņēmuma "Stoļičnije krediti" dibinātāji ir Latvijas pilsoņi.

Podjeļska smaidīgo kredītmenedžeri Sergeju vēlāk atpazinusi Latvijas laikraksta "Dienas Bizness" fotogrāfijā pie intervijas ar uzņēmuma "West Kredit" vadītāju Sergeju Maļikovu.

Publikācijā "Zaudējot ABLV Bank, mēs zaudējam labākos", Maļikovs kritizē Latvijas valdības politiku pret bankām, kurās konti atvērti postpadomju valstu pilsoņiem.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu