Krievija paziņo, ka nepubliskos informāciju par zemūdenes ugunsgrēku

FOTO: EPA/Scanpix

Kremlis trešdien, 3. jūlijā, paziņojis, ka netiks publiskota detalizēta informācija par Krievijas karaflotes dziļjūras kodolzemūdenē notikušo ugunsgrēku, kurā gājuši bojā 14 jūrnieki.

"Šo informāciju nevar pilnībā publiskot," paziņoja Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs. "Tā pieder valsts noslēpuma kategorijai," viņš paskaidroja.

Ugunsgrēks minizemūdenē, kuras uzdevums bija veikt okeāna dibena pētījumus Krievijas karaflotes vajadzībām, izcēlies pirmdien, veicot biometriskos mērījumus Krievijas teritoriālajos ūdeņos.

Publiski par ugunsnelaimi valsts tālajos ziemeļos tika paziņots otrdien, bet Peksovs apliecināja, ka Putins par notikušo informēts nekavējoties.

"Ir pilnīgi normāli, ka šāda veida informācija netiek publiskota," viņš teica un piebilda, ka tas "atbilst Krievijas Federācijas likumiem".

1

Amatpersonas ir sniegušas skopu informāciju par notikušā apstākļiem un vietu. Vietējie plašsaziņas līdzekļi ziņojuši, ka ugunsgrēks notika uz slepenas minizemūdenes, kas darbināma ar kodolenerģiju.

» Ugunsgrēks Krievijas zemūdenē: Norvēģijas pretradiācijas aizsardzības pārvalde ziņo, ka izpētes transportā noticis gāzes sprādziens

Daudzu augsta ranga virsnieku klātbūtne varētu liecināt, ka zemūdenes uzdevums nebija ierasts.

Peskovs sacīja, ka "nav pieņemts lēmums" par sēru periodu Krievijas ziemeļos.

Krievijas Aizsardzības ministrija informēja, ka 14 apkalpes locekļi gāja bojā, ieelpojot indīgus degšanas produktus pēc tam, kad ugunsgrēks izcēlās uz "zinātniskās izpētes dziļūdens aparāta transportēšanas zemūdenes", kas pētīja jūras dibenu.

Laikraksts "Novaja Gazeta" citēja avotus sakām, ka negadījums noticis uz "AS-12", kas spēj sasniegt ļoti lielu dziļumu.

Dziļūdens kodolzemūdeni "AS-12" izstrādāja Sanktpēterburgā pagājušā gadsimta 80.gadu beigās. Tā sastāv no vairākām titāna lodēm, spēj nolaisties sešu kilometru dziļumā un ūdenī sasniegt ātrumu līdz 30 mezgliem (55,5 kilometriem) stundā.

Rietumvalstu izlūkdienesti norādījuši, ka "AS-12" ir domāts diversijām, un izstrādāts, lai iznīcinātu zemūdens infrastruktūru. Tā, piemēram, spēj iznīcināt maģistrālos starpkontinentālos sakaru kabeļus un zemūdens izlūkstacijas, kas novēro Krievijas jūras spēkus.