Bolīvijā atgriezusies 15. gadsimta inku "princeses" mūmija

Apollo.lv
Bolīvijā atgriezusies 15. gadsimta inku "princeses" mūmija
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2
Foto: AP/Scanpix

Pēc 129 gadiem Bolīvijā atgriezušās pārsteidzoši labi saglabājušās inku princeses atliekas, kura dzīvojusi 15. gadsimta beigās. Līdz šim mūmija glabājās Mičiganas štata universitātes muzejā, ASV, vēsta "Associated Press".

Radioaktīvā oglekļa datēšanas metode atklāja, ka Andu kalnos atrastās atliekas ir aptuveni 500 gadu senas. Meitene dzīvojusi 15. gadsimta beigās, īsi pirms inku kontakta ar spāņu iebrucējiem.

Princeses bizes ir gandrīz neskartas, arī kleita, kas darināta no lamas vai alpakas vilnas.

Pētnieku vidū inku mūmija ir pazīstama kā Nusta (Ñusta), kas nozīmē "princese". Šobrīd gan nav zināms, vai meitene tiešām bijusi dižciltīga.

Foto: AP/Scanpix

Arheologi uzskata, ka Nusta nāves brīdī bija astoņus gadus veca. Viņas oriģinālā kapavieta bija piepildīta ar dažādiem laicīgiem objektiem - spalvām, māla krūkām, sandalēm un dažiem augiem.

"Iespējams, ka meitenīte bija nozīmīga persona un priekšmeti, kas bija līdzi viņai kapā, bija domāti viņas pēcnāves dzīvei. Vēl viena iespēja ir tāda, ka meitenīte tika upurēta kādai no inku dievībām," teica antropoloģijas profesors Viljams A. Loviss.

Nustas atliekas pagaidām glabājas Lapasas Nacionālā arheoloģijas muzeja aukstuma kamerā.

Mūmijas atgriešanās Bolīvijā ne vien parāda valdības pieaugošo interesi par arheoloģiskajiem artefaktiem, bet arī uzsver to, cik labi šī inku mūmija ir saglabājusies.  Bolīvijas kultūras ministre Vilma Alanoka stāstīja, ka Bolīvijas valdība pēdējos gados ir īpaši strādājusi pie dažādu arheoloģisko artefaktu repatriācijas.

Foto: AP/Scanpix
Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu