Pk 15.01.2021.

Stājušās spēkā jaunās ASV sankcijas Krievijai saistībā ar Skripaļu saindēšanu

FOTO: AFP / Scanpix

Pirmdien, 26. augustā, stājušās spēkā jaunās finanšu sankcijas, ko Savienotās Valstis noteikušas Krievijai saistībā ar bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanu Lielbritānijā pērnā gada martā.

ASV par jaunajām sankcijām paziņoja jau mēneša sākumā un tās ierobežos darījumus ar Krievijas valsts obligācijām, tirdzniecības līgumu slēgšanu un aizdevumu izsniegšanu Krievijas valsts institūcijām.

Skripaļs un viņa meita Jūlija pagājušā gada 4. martā Solsberijā tika atrasti bez samaņas uz soliņa parkā. Lielbritānijas varasiestādes secināja, ka Skripaļiem uzbrukts ar nervus paralizējošo vielu "Novičok". Skripaļi tika hospitalizēti kritiskā stāvoklī, bet vēlāk atveseļojās.

Maskava noliedza, ka būtu saistīta ar notikušo.

Dažus mēnešus vēlāk ar "Novičok" saindējās kāds pāris, kas dzīvoja netālu no Solsberijas. Vīrietis bija atradis smaržu pudelīti, kurā bija indīgā viela, un atdevis to savai draudzenei. Sieviete nomira, bet vīrietis pēc divām nedēļām komā atveseļojās.

Skripaļu saindēšana izraisīja ievērojamu saspīlējumu Krievijas attiecībās ar Lielbritāniju un citām Rietumvalstīm.

"Krievijas valdība izmantoja ķīmiskos ieročus, pārkāpjot starptautiskās tiesības, vai letālus ķīmiskos ieročus pret saviem pilsoņiem," norādīts ASV valdības paziņojumā, kas pirmdien publicēts Federālajā reģistrā.

» Varasiestādes: Skripaļu lietā ar paralizējošo vielu "Novičok" saindējušies divi policisti nevis viens

ASV pirmās sankcijas saistībā ar Skripaļu lietu Krievijai piemēroja pērnā gada augustā saskaņā ar ASV ķīmisko ieroču likumu. Tika aizliegts piegādāt Krievijai dubultā pielietojuma ražojumus, eksportēt uz Krieviju jebkādas "sensitīvas" tehnoloģijas vai preces, kas varētu kaitēt ASV nacionālajai drošībai, kā arī piegādāt naftas nozares tehnoloģijas vai to komponentus.

Aktuālākās ziņas