Dailes teātris pārmaiņu priekšā? Jaunākā informācija par Dž. Dž. Džilindžera iespējamo aiziešanu

Dailes teātris.

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Dž. Dž. Džilindžers Dailes teātrī nostrādājis 22 gadus, no kuriem pēdējos septiņus bijis mākslinieciskais vadītājs. Otrdien, 1. oktobrī, apstiprinājās informācija, ka, iespējams, drīzumā Džilindžers atstās savus amata pienākumus, vēsta LTV raidījums "Panorāma".

Daile teātra 100. sezonu sāka ar Reja Kūnija komēdiju "Neiespējamā misija" teātra lielajā zālē, un tas bijis pēdējais piliens teātra aktieriem, līdz ar ko Džilindžers saņēmis neuzticības balsojumu no 34 kolēģiem.

"Mums ir pārliecība, ka pēdējā laikā Džils - uzsveru, pēdējā laikā, jo kādreiz viņš ir bijis ļoti talantīgs un labs režisors -, mums visiem ir bijusi brīnišķīga sadarbība ar viņu... Bet pēdējā laikā ir tāda sajūta, ka mums nav nākotnes ar šādu māksliniecisko vadītāju," LTV raidījumam "Panorāma" situāciju paskaidro aktieris Juris Žagars

Žagars arī noliedz publiskajā telpā izskanējušos pieņēmumus, ka kāds no šiem 34 aktieriem pats grib ieņemt mākslinieciskā vadītāja amatu.

"Tas ir maldīgs priekštats, lai es neteiktu vairāk - tie ir meli! Un šajā sakarā visi cilvēki bija pielādēti un negāciju gūzmu uz galvas dabūja pirmais, kurš nospieda gailīti un nāca klajā ar aizvainojumu," raidījumam paskaidroja Žagars.

Dailes teātra vadītājs Andris Vītols "Panorāmai" norāda, ka daļa vainas jāuzņemas viņam pašam, jo viņš ļāva mākslinieciskajam vadītājam iet savu ceļu, bet šobrīd viņš saprot, ka teātrī ir nepieciešamas pārmaiņas.

Jau ziņots, ka Puntulis un ministrijas pārstāvji tikušies ar Dailes teātra valdes locekli Andri Vītolu, lai pārrunātu situāciju Dailes teātrī. 

Tikšanās laikā Vītols informējis par aktieru kolektīva prasību veikt izmaiņas teātra mākslinieciskajā vadībā, kā arī izstāstīja par potenciālajiem situācijas risinājumiem. Šobrīd esot panākta mutiska vienošanās ar līdzšinējo māksliniecisko vadītāju, režisoru Dž. Dž. Džilindžeru par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu tuvākajā laikā, informējis Vītols.

» "Džilindžera atlaišana nav izslēgta." Dailes teātra direktors saņēmis aktieru sūdzības par māksliniecisko vadītāju

"Tikšanās laikā aicināju Dailes teātra vadītāju tuvāko divu nedēļu laikā izstrādāt un iepazīstināt gan kolektīvu, gan ministriju, gan plašu sabiedrību ar situācijas risinājuma īstermiņa un ilgtermiņa rīcības plānu, kas saskaņots ar visām iesaistītajām pusēm. Būtiski, lai esošā situācija tiktu risināta cieņpilni, respektējot radošo personību devumu Dailes teātra attīstībā, tajā pat laikā objektīvi izvērtējot nākotnes attīstības scenārijus, ņemot vērā teātra darbības stabilitāti, sezonas repertuāra plānu un nākamā gada - teātra simtgades - ieceres," paudis Puntulis.

Dailes teātrī tiks veidota pagaidu mākslinieciskā padome, kas pildīs līdzšinējā teātra mākslinieciskā vadītāja pienākumus

Teātra direktors Andris Vītols aģentūrai LETA apstiprināja, ka šāda pagaidu padome tiks izveidota, kuras sastāvā varētu būt pats Vītols, teātra repertuāra padome, kurā ietilpst pārstāvji gan no administrācijas puses, gan aktieru puses un direktors plāno iesaistīt arī režisorus.

"Pagaidām ir nolemts veidot pagaidu māksliniecisko padomi, lai situācija nomierinātos un atrisinātos, jo nedomāju, ka būtu cilvēks, kas gribētu būt mākslinieciskais vadītājs šādā situācijā," norādīja Vītols.

Teātra direktors sākotnēji paredz tikties "vecajā sastāvā", jo izrādes un teātra sezona ir saplānota un darbs netiek pārtraukts. Tāpat viņš stāstīja, ka tiekoties ar kultūras ministru Nauri Puntuli (VL-TB/LNNK) vienojās, ka šobrīd divu nedēļu laikā izstrādās teātra darbības virzienu, kā turpmāk strādāt.

Šo divu nedēļu laikā teātrim arī jālemj "kad" un "vai" aicināt mākslinieciskā vadītāja amata kandidātus, stāstīja Vītols.

Vaicāts, vai tas nozīmē, ka darba attiecības ar Džilindžeru tiks pārtrauktas, Vītols norādīja, ka "oficiāli parakstīts darba attiecību pārtraukšanas iesniegums nav, bet darba attiecības tiks pārtrauktas".

Foto: Dailes teātris sāk simto sezonu

ziņots, Dailes teātra aktieri izteikuši neuzticību Dailes teātra mākslinieciskajam vadītājam un režisoram Dž. Dž. Džilindžeram un informējuši par to teātra direktoru Andri Vītolu.

» "Radošums tur vairs nepastāv!" Aktieri un kritiķi nobažījušies par Dailes teātra nākotni

25. septembrī, notika aktieru sapulce, ko iniciēja paši aktieri. Tajā tika izskatīts viens jautājums - Dž. Dž. Džilindžera kā mākslinieciskā vadītāja darbības izvērtējums ilgākā laika periodā.

Dailes teātra direktors Andris Vītols apliecinājis, ka šāda saruna notikusi. Tāpat viņš pastāstīja, ka saskaņā ar viņam pieejamo informāciju, Džilindžers, iespējams, apsver iespēju atkāpties no mākslinieciskā vadītāja amata teātrī, taču par to Vītols vēlas runāt par pašu Džilindžeru, kurš gan patlaban ir ārzemēs.

Aktieri, balstoties savā ilggadīgā profesionālā pieredzē, zina to prasību kopumu, kurām būtu jāatbilst teātra mākslinieciskajam vadītājam un var saprast pēc kādiem rezultātiem un kritērijiem var vērtēt viņa darbu ilgtermiņā. Runa nav par formāliem darba līgumā norādītiem darba pienākumiem, bet pēc būtības. 

Šis prasību un sasniedzamo rezultātu kopums aktieru ieskatā ietver tādas funkcijas kā: repertuāra plānošana adekvāti teātra mākslinieciskajām ambīcijām un finansiālajām vajadzībām un šo abu vajadzību savstarpēja samērība. Plānošanai vajadzētu būt atbilstošai nekomerciāla, valsts dotēta teātra funkcijām. Tas ir darbs ar aktieru sastāvu, tā attīstības jautājumi. Tas tieši skar teātra nākotni ilgtermiņā, teikts aktieru sagatavotajā paziņojumā.

Tāpat aktieri uzskata, ka mākslinieciskā vadītāja pienākums ir kopējā teātra mākslinieciskā līmeņa uzturēšana, katras izrādes līmeņa un kvalitātes regulāra uzraudzīšana, līdz ar to, arī pastāvīga klātbūtne teātra ikdienas darbā. Tas ir pienākumu rūpēties par teātra reputāciju un prestižu sabiedrībā un profesionāļu vidē. Aktieru vēstulē uzsvērts, ka tas nozīmē arī uzņemties līdzatbildību par teātra kopējo finansiālo situāciju, mākslinieciskā personāla atalgojumu samērību adekvāti ieguldītajam darbam un sasniegtajiem rezultātiem.

"Un, protams, visbeidzot, mākslinieciskā vadītāja funkcija ir iestudēt savā teātrī mākslinieciski labas izrādes, vadoties ne tikai no kritērija, vai izdosies pārdot pilnas zāles, bet darbus, kas gūst gan kritiķu, gan prasīgas publikas atzinību. Kopumā tas ir: labi administrēt un tālredzīgi vadīt mākslinieciskos procesus teātrī," teikts aktieru vēstulē.

Dailes teātra aktieri vēstulē norāda, ka teātra māksliniecisko procesu vislielākajā mērā realizē aktieri, un, ja aktieri monolītā vairākumā nav apmierināti ar mākslinieciskā procesa vadīšanu, tad to nevar ignorēt. Tāds bija sapulces mērķis - par šo diskutēt.

Aktuālākās ziņas