Glābējsilītē Daugavpilī astoņu gadu laikā atstāti četri mazuļi

Bērnu ratiņi. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Pixabay

Kopš Daugavpils reģionālajā slimnīcā darbojas glābējsilīte tajā ievietoti četri mazuļi, aģentūra LETA uzzināja ārstniecības iestādē.

Pēdējos divus gadus "babybox" ir tukšs, bet kopumā tajā atstāti četri bērni, kas bija jaunāki par mēnesi. Tikai viens zīdainis atstāts ar zīmīti, kurā māte paskaidroja, ka viņa nevar audzināt savu bērnu. 

Slimnīcā novērots, ka ne vienmēr bērnu atnes un atstāj sieviete. Tāpat noskaidrots, ka bērnus atstājušas sievietes, kuras nav bijušas ārsta uzskaitē grūtniecības laikā.

"Mēs nekavējoties informējam policiju un bāriņtiesu par to, ka mums ir šāds bērns. Mēs dodam slēdzienu par to, cik vecs ir bērns," klāstīja slimnīcas sieviešu klīnikas vecākā neonatoloģe Gaļina Oleinikova. 

No glābējsilītes bērns nonāk Bērnu nodaļā - tur pie viņa ierodas jaunie vecāki.

Glābējsilīte Daugavpilī atklāta 2011. gada 28. janvārī.

» Glābējsilītēs desmit gadu laikā Latvijā nonākuši 46 jaundzimušie

Jau vēstīts, ka ik gadu visā Latvijas teritorijā izvietotajās projekta "Babybox" glābējsilītēs tiek ievietoti vidēji pieci bērni, kuri ir no stundas līdz apmēram mēnesim veci, pastāstīja projekta "Babybox" vadītāja Latvijā Laura Zvirbule.

Zvirbule atgādināja, ka projekta mērķis ir pasargāt jaundzimušos bērnus, kuru bioloģiskie vecāki gatavi pastrādāt noziegumu pret savu bērnu, izveidot palīdzības tīklu, lai nodrošinātu psiholoģisku un praktisku palīdzību vecākiem, kuri apsver sava bērna pamešanu, kā arī veicināt diskusiju Latvijas sabiedrībā par ģimenes plānošanas nozīmi un bērna dzīvības vērtību.

Zvirbule stāstīja, ka iemesli, kāpēc vecāki izlemj atstāt savu bērnu, ir ļoti atšķirīgi. Piemēram, trīs gadījumos bērns bijis izvarošanas rezultāts - sieviete nav spējusi izdarīt abortu, bet jaundzimušais atgādinājis par šausmīgo notikumu. Bijis arī gadījums, kurā bērnu atstājusi māte, kurai atklāts vēzis agresīvā stadijā, bet viņa vēlējusies būt droša, ka bērnam tiks nodrošināta laba dzīve.

Pēc Zvirbules paustā, bērnus glābējsilīte atstāj cilvēki ar visdažādākajām dzīves pieredzēm, tostarp nepilngadīgas mātes, narkotiku lietotāji un citi. Zvirbule sacīja, ka pirms vairākiem gadiem bijis arī gadījums, kad sievietei no Krievijas nav bijušas iespējas audzināt bērnu, kā rezultātā viņa atbraukusi laist bērnu pasaulē uz Latviju un pēc tam viņu ievietojusi glābējsilītē.

» Glābējsilītes stāsti - 10 gadi kopš pirmās silītes Latvijā

Zvirbule informēja, ka glābējsilītēs kopumā atstāti 47 bērni, no kuriem seši atgriezušies bioloģiskajās ģimenēs. Visvairāk jeb deviņi bērni glābējsilītēs tika atstāti 2012. gadā, kaut vidēji gadā glābējsilītēs tiekot ievietoti apmēram pieci bērni.

Latvijā pirmā glābējsilīte tika atklāta 2009. gada 8. septembrī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, kas nozīmē, ka šogad projektam apritējuši desmit gadi. Tagad Latvijā darbojas astoņas glābējsilītes, tostarp Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Jelgavā, Daugavpilī, Rēzeknē, Madonā, kā arī Valmierā.

Uz augšu