ASV sankciju dēļ "Pasažieru vilciens" steigā gatavo jaunu vilcienu iepirkumu
Papildināts

Elektriskais vilciens un cilvēki Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā.

FOTO: Īriss Sviklis/LETA

ASV sankciju dēļ, kas noteiktas Krievijas valsts akciju sabiedrībai "Zvezda", AS "Pasažieru vilciens" gatavo jaunu dīzeļdzinēja lokomotīvju iepirkumu, piektdienas vakarā vēsta "TV3 ziņas".

Kā raidījumam skaidrojuši "Pasažieru vilciena" pārstāvji, situācija ar novecojušo dīzeļvilcienu parku jau ilgstoši ir slikta, tomēr šogad tā kļuvusi kritiska. Tas saistīts ar ASV lēmumu sankciju sarakstā iekļaut Krievijas valsts akciju sabiedrību "Zvezda", kuras ražotie dīzeļdzinēji tiek izmantoti arī septiņu "Rīgas vagonbūves rūpnīcā" ražotu lokomotīvju darbināšanai. Tās joprojām tiek izmantotas pasažieru pārvadāšanai Latvijā.

Lai varētu turpināt pārvadāt pasažierus līdzšinējā apmērā, "Pasažieru vilciens" vērsies Satiksmes ministrijā (SM) ar lūgumu ļoti īsā termiņā izsludināt konkursu, kurā tiktu iegādātas dīzeļdzinēja lokomotīves, ar kurām aizstāt ar "Zvezda" motoriem darbināmās. 

Saskaņā ar plānu tiks meklētas jau uzprojektētas un sertificētas lokomotīves, kas atbilst specifiskajam sliežu platumam. Viena šāda lokomotīves cena esot ap septiņiem miljoniem eiro, vēstīja raidījums.

Pēc "TV3 ziņu" vēstītā, satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) gan esot apņēmības pilns sākt visa dīzeļvilcienu parka nomaiņu. Tāpēc valdībai tikšot lūgts izsludināt divus iepirkumus - vienu dīzeļlokomotīvēm, bet otru, lai iegādātos 15 jaunu biomodālo vilcienu sastāvus, kas būtu izmantojami gan elektriskajā tīklā, gan ārpus tā. Vēl tikšot pētīts, vai tie būs aprīkoti ar dīzeļmotoru, vai, iespējams, kādu modernāku risinājumu. 

Pēc Linkaita teiktā, lielākajā iepirkumā varēšot arī cerēt uz Eiropas Savienības līdzfinansējuma piesaisti, jo veco dīzeļvilcienu nomaiņa esot saistīta ar vides situācijas uzlabošanos.

Šā gada martā ASV Finanšu ministrija noteica sankcijas vēl sešām Krievijas amatpersonām un astoņām organizācijām, arī uzņēmumam "Zvezda", reaģējot uz Krievijas agresijas turpināšanu pret Ukrainu.

Kā martā skaidroja ASV Finanšu ministrija, sankcijas vērstas "pret personām un organizācijām, kam bijusi loma nepamatotajos Krievijas uzbrukumos Ukrainas karakuģiem Kerčas šaurumā, Krimas aneksijas plānošanā un neleģitīmo separātistu valdību vēlēšanu atbalstīšanā Austrumukrainā".

"Publiskā akciju sabiedrība "Zvezda" nodrošina ar dīzeļdzinējiem Krievijas karafloti," teikts ministrijas paziņojumā martā.

""Zvezda" piegādāja sastāvdaļas Krievijas karaflotes kuģiem, kas Krimā tika būvēti federālajā kuģubūves rūpnīcā "Morje". "Zvezda" tiek atzīts par uzņēmumu, kas pakļauts [ASV prezidenta] izpildrīkojumam nr.13662 par darbošanos Krievijas Federācijas ekonomikas aizsardzības sektorā un ar to saistītās tehnikas sektorā," norādīja ministrija.

Krievija 2014.gada februārī okupēja Ukrainai  piederošo Krimas pussalu. Kopš 2014.gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos Ukrainas austrumos.

Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, Eiropas Savienība, ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas  finanšu, aizsardzības, enerģētikas un citām nozarēm.