Sv 11.04.2021.

Pēc Trampa rīkojuma Irākā nogalināts Irānas komandieris ģenerālis

Irākas valdības publicēts foto ar degošu automobili pēc raķešu uzbrukuma Bagdādes lidostā.

FOTO: AP/Scanpix

Uz Bagdādes starptautisko lidostu piektdien, 3. janvārī, tika izšautas vismaz trīs raķetes "Katjuša", nogalinot astoņus cilvēkus un aizdedzinot automašīnas, paziņoja Irākas drošības spēku amatpersonas. Irākas armija paziņojusi, ka raķešu trieciens bijis vērsts pret Irākas militārā grupējuma "Hashed al Shaabi" autokolonnu.

Irākas Drošības mediju nodaļā, kas publisko informāciju par Irākas drošību, pavēstīja, ka raķetes nokritušas pie lidostas kravu termināļa. Tā arī informēja par vairākiem cilvēku upuriem un divu automobiļu aizdegšanos.

Irākas valsts televīzija vēlāk ziņoja, ka starp raķešu triecienā nogalinātajiem ir Irānas Revolucionārās gvardes vienības "Kudsas spēki" komandieris ģenerālis Kasems Soleimani un "Hashed al Shaabi" vadītāja vietnieks Abu Mahdi al Muhandiss.

"Hashed al Shaabi" paziņoja, ka Soleimani un Muhandiss "tika nogalināti ASV triecienā, kas bija vērsts pret viņu automobili uz Bagdādes starptautiskās lidostas ceļa".

"Hashed al Shaabi" ir šiītu bruņoto vienību tīkls, no kurām daudzas ir tuvās attiecībās ar Teherānu, un šīs vienības ir oficiāli iekļautas Irākas valsts drošības spēkos. Tā vadītāja vietnieks Muhandiss ir bijis iekļauts ASV melnajā sarakstā.

Soleimani ir nogalināts pēc ASV prezidenta Donalda Trampa norādījuma, vēlāk paziņoja ASV Aizsardzības ministrija.

"Pēc prezidenta norādījuma ASV armija ir īstenojusi apņēmīgu aizsardzības akciju, lai aizstāvētu ASV personālu ārvalstīs, nogalinot Kasemu Soleimani," teikts Pentagona paziņojumā.

"Ģenerālis Soleimani aktīvi izstrādāja plānus uzbrukt amerikāņu diplomātiem un karavīriem Irākā un visā reģionā. Ģenerālis Soleimani un viņa "Kudsas spēki" bija atbildīgi par simtiem amerikāņu un koalīcijas karavīru nāvi un vēl tūkstošiem ievainošanu."

"Ģenerālis Soleimani arī apstiprināja uzbrukumus ASV vēstniecībai Bagdādē, kas notika šonedēļ," teikts Pentagona paziņojumā. 

Pēc ziņas par Soleimani nāvi Tramps publicēja tviterī ASV karoga attēlu bez sīkāka paskaidrojuma.

Komandiera ģenerāļa Kasema Soleimani nogalināšana ASV raķešu triecienā Irākā ir "bīstama eskalācija", piektdien norādīja Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs, brīdinot ASV, ka tās ir pilnībā atbildīgas par sekām.

"ASV pastrādātais starptautiskā terorisma akts, uzbrūkot ģenerālim Soleimani - visefektīvāko spēku cīņā pret "Islāma valsti", "Al Nusrah", "Al Qaeda" un citiem - un viņu noslepkavojot, ir ārkārtīgi bīstama un muļķīga eskalācija," ministrs norādīja tviterī.

"ASV ir atbildīga par visām sava nelietīgā avantūrisma sekām," viņš piebilda.

Irānas augstais līderis ajatolla Ali Hamenei pavēstīja, ka Soleimani nāve tiks atriebta, un izsludināja valstī trīs dienu sēras.

Revolucionārās gvardes bijušais līderis Mošens Rezai brīdināja, ka Soleimani nāve tiks atriebta.

"Soleimani pievienojies saviem brāļiem asinslieciniekiem, bet mēs panāksim, ka Amerika saņem šausmīgu atmaksu," tviterī brīdināja Rezai, kurš šobrīd vada Irānas augstā līdera konsultatīvo padomi.

Saistībā ar Soleimani nogalināšanu piektdien sasaukta Irānas augstākās drošības padomes ārkārtas sanāksme.

Irākas attiecības ar ASV ir saspīlētas pēc otrdien un trešdien notikuša proirāniski noskaņotu protestētāju uzbrukuma ASV vēstniecībai Bagdādē. Reaģējot uz to, Pentagons trešdien paziņoja, ka ASV nekavējoties nosūtīs papildu 750 karavīrus uz Irāku.

Protesti bija atbilde uz nesenajiem ASV uzlidojumiem Irānas atbalstītā šiītu paramilitārā grupējuma ""Hizbollah" brigādes" ("Kataib "Hizbollah") mērķiem Irākas rietumos, kuros zaudēja dzīvību vismaz 25 kaujinieki. Vašingtona vaino šo grupējumu 27. decembrī notikušā raķešu uzbrukumā Irākas armijas bāzei netālu no Kirkūkas, kura gaitā tika nogalināts ASV armijas līgumdarbinieks un ievainoti vairāki ASV un Irākas karavīri.