C 25.02.2021.

Eksperts: Irānas ģenerāļa nogalināšana ir nebijis notikums. Grūti prognozēt Irānas atbildi ASV
Papildināts

FOTO: EPA/Scanpix

Irānas ģenerāļa nogalināšana ir nebijis notikums, taču patlaban ir grūti prognozēt, kāda būs Irānas atbilde ASV veiktajai operācijai, atzina starptautiskās drošības eksperts Mārtiņš Hiršs.

"Patlaban ir grūti paredzēt, kas notiks tālāk. Šis, protams, ir nebijis notikums, jo ģenerālis bija atbildīgs par Irānas darbībām Sīrijā un Irākā," norādīja eksperts.

11

Pēc viņa teiktā, patlaban aktuāls ir arī jautājums par to, kāpēc ASV nolēma ģenerāli likvidēt tieši tagad. Hiršs atgādināja, ka pirms pāris gadiem Irāna aizturēja ASV patruļkuģi un ar Irānu saistītie hutiešu nemiernieki uzbruka Saūda Arābijas naftas pārstrādes rūpnīcai, taču pēc šiem notikumiem ASV sankcijas ar ieroču lietošanu neizmantoja.

"Kāpēc tieši tagad? To ar laiku sapratīsim. Vai tas ir saistīts ar protestu pie ASV vēstniecības Irākā vai arī bijusi kāda lielāka pārmaiņa reģionā. Kā Irāna atbildēs uz ASV operāciju, mums ir ārkārtīgi grūti paredzēt, un vai vispār atbildēs," norādīja Hiršs.

Eksperts gan nenoliedza, ka Irāna, kura nav nevainīgs spēlētājs reģionā, pēdējo gadu laikā ar savām darbībām "uzprasās uz nepatikšanām", testējot ASV prezidenta Donalda Trampa pacietību. Tramps līdz šim bija ļoti negaidīti piekāpīgs.

Viņš arī vērsa uzmanību, ka jau vairākus gadus Irāna un ASV cīnās par ietekmi Irākā, turklāt karš Tuvajos Austrumos efekts ir diezgan ietekmējošs ekonomikai, tas rada bēgļu plūsmas. "Tur nav ātri un vienkārši militārie risinājumi," sacīja eksperts.

Lielas aktivitātes līdz šim pret Irānu nav veiktas, taču jebkurā gadījumā šajā reģionā nevar būt militārs ātrs konflikts, "kurš skaisti beidzas pāris nedēļu laikā," rezumēja Hiršs.

NATO cieši seko līdzi situācijai Irākā

"NATO ļoti cieši seko līdzi situācijai reģionā. Mēs uzturam ciešus un regulārus kontaktus ar ASV amatpersonām," paziņoja alianses preses pārstāvis Dilans Vaits. "Pēc Irākas valdības lūguma NATO apmācības misija valstī palīdz stiprināt Irākas spēkus un novērst 'Islāma valsts" atdzimšanu. Mūsu personāla drošība Irākā ir pirmajā vietā. Mēs turpinām veikt visus nepieciešamos piesardzības pasākumus."

NATO apmācības misija Irākā tika sākta 2018.gada oktobrī un pašlaik to vada Kanāda. Kopumā tajā iesaistīti teju 500 karavīri no dažādām NATO valstīm un partnervalstīm, tādām kā Austrālija, Somija un Zviedrija.

Patlaban starptautiskajā operācijā pret teroristisko organizāciju "Islāma valsts" Irākā dien seši Latvijas karavīri. Latvijas valdība otrdien, 7. janvārī, lems, vai atbalstīt Nacionālo bruņoto spēku dalības termiņa pagarināšanu minētajā starptautiskajā operācijā. Pēc valdības sēdes galīgais lēmums būs jāpieņem Saeimai.

Portāls "Apollo" jau ziņoja, ka Uz Bagdādes starptautisko lidostu piektdien, 3. janvārī, tika izšautas vismaz trīs raķetes "Katjuša", nogalinot astoņus cilvēkus un aizdedzinot automašīnas, paziņoja Irākas drošības spēku amatpersonas. Irākas armija paziņojusi, ka raķešu trieciens bijis vērsts pret Irākas militārā grupējuma "Hashed al Shaabi" autokolonnu.

Aktuālākās ziņas