Rinkēvičs nobažījies par situācijas eskalāciju Tuvajos Austrumos

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs

FOTO: Valsts kanceleja

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) ir nobažījies par būtisku situācijas eskalāciju Tuvajos Austrumos, informēja ārlietu ministra padomnieks Mārtiņš Drēģeris.

"Pēdējā laika notikumi Irākā, uzbrukumi starptautiskās anti-ISIL [jeb pret Džihādistu grupējumu "Islāma valsts Irākā un Levantē" vērstajiem] koalīcijas spēkiem un arī ASV vēstniecībai Bagdādē, kas saistīti ar Irānas destabilizējošām aktivitātēm reģionā, rada nopietnas bažas par būtisku situācijas eskalāciju Tuvajos Austrumos," norādīja Rinkēvičs.

Ministrs akcentēja, ka tas ietekmēs gan reģionālo, gan globālo drošības situāciju, norādot, ka Latvija cer uz situācijas deeskalāciju un situācijas risinājumu diplomātisko sarunu ceļā.

"Vienlaikus stingri aicinām Latvijas valstspiederīgos neapmeklēt Sīriju, Irānu, Irāku vai Jemenu" uzsvēra Rinkēvičs.

1

Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) direktors Andris Sprūds norādīja, ka ASV prezidents Donalds Tramps neesot ieinteresēts plašā konfliktā un viņš ir vairākkārt uzsvēris, ka nepieciešams iet prom no konfliktiem.

Viņš arī atzīmēja, ka pašā Irānā ir nemieri, kas radušies no ekonomikas "buksēšanas", tādēļ valsts apzinās, ka jebkāds konflikts vilktu tās ekonomiku uz leju.

Tāpat viņš skaidroja, ka ir būtiski saprast to, ka ASV ir nogalinājusi Irānas pārstāvi Irākā, nevis vērsusies tieši pret Irānu. Viņš norādīja, ka tādējādi ASV ir apliecinājusi, ka tā nepieļaus tādu rīcību kā uzbrukums ASV vēstniecībai Bagdādē.

Komentējot šo notikumu potenciālo ietekmi uz Latviju, eksperts atzīmēja, ka tieša ietekme uzreiz netiks manīta, taču tā var netieši iezīmēties. "Pamatā tie scenāriji varētu būt ar negatīvu zīmi, jo mēs esam ieinteresēti, lai būtu globāla stabilitāte un NATO solidaritāte," sacīja Sprūds. Viņš skaidroja, ka šobrīd notiek "pašas ASV izspēle, kurā ir nepieciešami Eiropas sabiedrotie, taču, pirmkārt, tā ir ASV iniciatīva, kas rada jautājumus par NATO solidaritāti un vienotību, taču arī šo jautājumu nevar pārspīlēt".

Tāpat LĀI direktors norādīja, ka, ja notikušais pāraugtu lielākā konfliktā ar Irānu un ietekmētu Persijas līci, tad tas radītu naftas cenu pieaugumu, jo caur šo līci iziet apmēram 20% pasaules naftas patēriņa. "Tad naftas cenas pieaugtu nevis akcīzes nodokļa dēļ, bet gan spriedzes globālajos apgādes ceļos dēļ," sacīja Sprūds. 

Eksperts arī pauda cerību, ka vispārējā reakcija būs centieni ierobežot eskalāciju. 

Portāls "Apollo" jau ziņoja, ka uz Bagdādes starptautisko lidostu piektdien, 3. javārī tika izšautas vismaz trīs raķetes, nogalinot astoņus cilvēkus. Starp nogalinātajiem ir Irānas Revolucionārās gvardes vienības "Kudsas spēki" komandieris ģenerālis Kasems Soleimani un Irākas militārā grupējuma "Hashed al Shaabi" ("Tautas mobilizācijas spēki") vadītāja vietnieks Abu Mahdi al Muhandiss.

Soleimani tika nogalināts pēc Trampa norādījuma, jau iepriekš bija apliecinājusi ASV Aizsardzības ministrija.

Soleimani nogalināšana ASV raķešu triecienā Irākā ir "bīstama eskalācija", piektdien norādīja Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs, brīdinot ASV, ka tās ir pilnībā atbildīgas par sekām.

Irānas augstais līderis ajatolla Ali Hamenei pavēstīja, ka Soleimani nāve tiks atriebta, un izsludināja valstī trīs dienu sēras.

Uz augšu
Back