"Tas ir aparteīds, kurā palestīnieši būs otrās šķiras pilsoņi." Arābu līga brīdina par Trampa Tuvo Austrumu miera plānu (2)

Papildināts
Palestīniešu demonstranti dedzina Trampa plakātus, reaģējot uz viņa Tuvo Austrumu miera plānu.
Palestīniešu demonstranti dedzina Trampa plakātus, reaģējot uz viņa Tuvo Austrumu miera plānu. Foto: AFP / Scanpix

Arābu līga sestdien, 1. februārī, noraidīja ASV prezidenta Donalda Trampa pretrunīgo Tuvo Austrumu miera plānu, pārmetot, ka tajā nav ņemtas vērā pat palestīniešu "minimālās tiesības".

Noslēdzoties līgas ārkārtas sanāksmei, kurā piedalījās arī palestīniešu pašpārvaldes prezidents Mahmuds Abass, Saūda Arābijas ārlietu ministrs un Apvienoto Arābu Emirātu ārlietu valsts ministrs, organizācija paziņojumā apliecināja, ka tā "noraida ASV un izraēliešu "gadsimta darījumu", jo tajā nav ņemtas vērā palestīniešu tautas minimālās tiesības un cerības".

Arābu valstis arī solīja "nesadarboties ar ASV administrāciju šī plāna īstenošanā".

Tikšanās dalībnieki uzstāja uz divu valstu risinājumu, kas paredz palestīniešu valsts izveidi, balstoties robežās, kādas tās bija pirms 1967. gada Sešu dienu kara, ar galvaspilsētu Austrumjeruzalemē.

Trampa piedāvātais Tuvo Austrumu miera plāns var novest pie aparteīda valsts izveides, sestdien brīdināja Arābu līgas ģenerālsekretārs Ahmeds Abulgeits.

"Šis plāns novedīs pie statusa, kas faktiski būs vienas valsts situācija, kurā būs divu šķiru pilsoņi. Tas ir aparteīds, kurā palestīnieši būs otrās šķiras pilsoņi, kam atņemtas pilsonības pamattiesības," viņš sacīja.

"Abām pusēm ir jārisina sarunas savā starpā, lai panāktu situāciju, kas ir pieņemama tām abām," sacīja Abulgeits.

Palestīniešu pašpārvaldes prezidents Abass Arābu līgas sanāksmē draudēja saraut visas saites ar Izraēlu un ASV, arī drošības sadarbības jomā.

ASV plānā palestīniešiem paredzēts piešķirt ierobežotu pašpārvaldi atsevišķās okupētā Rietumkrasta daļās, bet Izraēla varēs anektēt visas nelikumīgās ebreju kolonistu apmetnes un teju visu Austrumjeruzalemi.

Par saišu saraušanu Abass informējis, nosūtot vēstījumus Izraēlas premjerministram Benjaminam Netanjahu un ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes direktoram.

"Mēs jums sakām - nebūs saišu ar [Izraēlu] un Savienotajām Valstīm, ieskaitot saišu drošības jomā, ņemot vērā, ka iepriekšējās vienošanās un starptautiski leģitīmās rezolūcijas netiek ievērotas," sacīja Abass.

Palestīniešu prezidents sacīja, ka nav atbildējis uz Trampa telefonzvaniem, "jo es zinu - viņš tad to izmantos, lai teiktu, ka viņš ar mums ir konsultējies".

"Es šādu risinājumu nekad nepieņemšu," sacīja Abass. "Es nepieļaušu, ka manā dzīves gājumā tiek reģistrēts, ka es esmu pārdevis Jeruzalemi."

Palestīnieši arī turpmāk būs apņēmības pilni panākt, ka Izraēlas īstenotā okupācija tiek izbeigta un tiek izveidota valsts ar galvaspilsētu Austrumjeruzalemē.

Palestīnieši nepieņems ASV kā vienīgo vidutāju sarunās ar Izraēlu, sacīja prezidents.

Palestīnieši vērsīsies ANO Drošības padomē, citās globālajās un reģionālajās organizācijās, lai "izskaidrotu mūsu nostāju", solīja Abass.

Trampa plāns izpelnījies Izraēlas labējā premjerministra Benjamina Netanjahu cildinājumus un asu noraidījumu no palestīniešu puses.

Plāns paredz, ka Izraēla anektēs 30% okupēto palestīniešu Rietumkrasta teritoriju - teju visas nelikumīgās ebreju kolonistu apmetnes un Jordānas upes ieleju.

Jeruzaleme būs "nesadalīta" Izraēlas galvaspilsēta, bet palestīniešu valsts galvaspilsēta varēs atrasties uz austrumiem no Jeruzalemes.

Nākotnes palestīniešu valstij nebūs armijas, Izraēla kontrolēs šīs valsts robežas un gaisa telpu, kā arī saglabās vispārējo kontroli pār drošības jautājumiem, paredzēts Trampa plānā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu