"Liftu lietā" aizturēti pieci RNP darbinieki
Papildināts

Namu apsaimniekotāja "Rīgas namu pārvaldnieks" izkārtne.

FOTO: Artūrs Ķipsts / LETA

Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde aizturējusi piecus pašvaldības uzņēmuma "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) darbiniekus, apliecināja Valsts policijas preses pārstāve Elīna Priedīte.

Pirmdien, 3. februārī, aizturēti četri darbinieki, bet šodien viens.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka daļa no aizturētajiem ir darbinieki no uzņēmuma teritoriālajiem iecirkņiem.

Policijā norādīja, ka ar aizturētajiem darbiniekiem patlaban tiek veiktas sākotnējās procesuālās darbības un tiek skaidrota viņu loma noziedzīgajā nodarījumā.

Saistībā ar VP sākto kriminālprocesu RNP Tehniskās pārvaldes direktors un Tehniskās pārvaldes Elektrosistēmu nodaļas vadītājs uz pārbaudes laiku atstādināti no amata pienākumu pildīšanas, aģentūra LETA noskaidroja RNP.

Uzņēmuma Tehniskās pārvaldes direktors ir Edgars Akmens, bet Tehniskās pārvaldes Elektrosistēmu nodaļas vadītājs ir Andrejs Maļinovskis. Kā liecina uzņēmuma mājaslapā atrodamā informācija, Maļinovskis bija iepirkumu komisijas priekšsēdētājs arī liftu apkopes iepirkumā, par kuru ierosināts kriminālprocess. Savukārt Akmens bija Maļinovska vietnieks.

Vienlaikus RNP nolēmusi veikt visaptverošu auditu par uzņēmuma pārvaldīšanā esošo daudzdzīvokļu māju liftu apkalpošanas līgumu. Audita veikšana tiks deleģēta kā ārpakalpojums.

RNP valdes priekšsēdētājs Ernests Saulītis norāda, ka, ja pastāv kaut mazākās bažas, ka RNP šo līgumu izpildes rezultātā ir kļuvusi par krāpšanas upuri, piemēram, zaudējusi naudu vai pārmaksājusi par pakalpojumiem, uzņēmuma valdes uzdevums ir precīzi noskaidrot situāciju par šo iepirkumu, izvērtēt tā finansiālo ietekmi un iespējamās sekas.

"Mēs veiksim visas nepieciešamās procedūras, lai nepaliktu neatbildēti jautājumi. Ja uzdevuma izpildei būs nepieciešams atstādināt no pienākumu pildīšanas desmit, 50 vai arī 100 darbiniekus, tas tiks izdarīts," strikts ir Saulītis.

Patlaban gan uzņēmuma rīcībā neesot detalizētākas informācijas par pirmstiesas izmeklēšanas gaitu, tostarp RNP neesot informēti arī par iespējamo darbinieku aizturēšanu.

Jau ziņots, ka pagājušā nedēļā šajā lietā policija aizturēja divas personas. Viens no aizturētajiem ir SIA "Liftu alianse" īpašnieks Igors Babkins, kuram tiesa pagājušajā sestdienā piemēroja apcietinājumu. Savukārt otrai personai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Šajā lietā izmeklēšanas darbības 30.janvārī tika veiktas arī RNP galvenajā ēkā Aleksandra Čaka ielā 42. 

Babkins tiek turēts aizdomās par krāpšanu lielos apmēros un noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanu.

ENAP priekšnieks Pēteris Bauska pagājušajā piektdienā žurnālistiem norādīja, ka tobrīd lietā aizturētas divas personas, kas nav saistītas ar RNP, proti, tie nav esošie vai bijušie darbinieki vai valdes locekļi. Bauska toreiz apliecināja, ka kratīšanas veiktas arī uzņēmuma "Liftu alianse" telpās.

Bauska žurnālistiem pastāstīja, ka ENAP pērn sākts kriminālprocess par iespējamu krāpšanu lielā apmērā organizētā grupā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ko, iespējams, veikuši vairāki uzņēmumi, kas snieguši pakalpojumus RNP.

ENAP priekšnieks stāstīja, ka izmeklētās darbības aptver ilgu laika periodu un izmeklēšana notiek par vairākus miljonus eiro lieliem darījumiem. Jau tobrīd izmeklēšanā tika vērtēta arī RNP amatpersonu un darbinieku iespējamā saistība ar šo kriminālprocesu.

Tāpat viņš norādīja, ka ENAP izmeklēšanas procesā ir sadarbojies ar ārzemju partneriem un netiek izslēgtas iespējamas pēdas arī ārvalstīs. 

RNP pieder Rīgas domei. 2018. gadā uzņēmums strādājis ar 59,05 miljonu eiro apgrozījumu un 1,09 miljonu eiro peļņu. Uzņēmuma valdē strādā četri cilvēki - pagaidu valdes priekšsēdētājs Ernests Saulītis, valdes loceklis Andris Pāvilsons, Rīgas domes Īpašuma departamenta juriste Irīna Miķelsone un kādreizējais VSIA "Daugavas stadions" valdes loceklis Elmārs Martinsons.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Liftu alianse" pieder Igoram Babkinam. Uzņēmums 2018.gadā apgrozījumu palielinājis par 20%, sasniedzot 1 319 939 eiro, bet nopelnījis par 92% vairāk nekā gadu iepriekš jeb 1 214 689 eiro.

Pērn namu apsaimniekošanas uzņēmums AS "Hausmaster" un liftu ražotājs AS "Latvijas lifts-Šindlers" vērsās ENAP ar lūgumu izvērtēt RNP liftu iepirkumu.

Iesniegumā tik norādīts, ka "Hausmaster" kopā ar "Latvijas lifts-Šindlers" piedalījās pārvaldnieka organizētajā konkursā "Liftu tehniskā apkope, plānoto un avārijas remontdarbu veikšana". Konkursa prasības paredzēja, ka ir nepieciešami 134 speciālisti un, lai kvalificētos šim konkursam, finanšu apgrozījumam pēdējo triju gadu laikā jābūt 8 300 000 eiro. Taču visi iesniegtie piedāvājumi, ieskaitot "Hausmaster" un "Latvijas lifts-Šindlers" piedāvājumu, tika noraidīti un konkurss izbeigts.

Neskatoties uz to, RNP divu nedēļu laikā pēc konkursa izbeigšanas organizēja jaunu konkursu - sarunu procedūru, kurā tika uzaicināti piedalīties vairāki uzņēmumi - SIA "Vidzemes lifts", SIA "Avva", SIA "Kone lifti Latvija", SIA "Lifts" un SIA "LVS centrs". "Hausmaster" un "Latvijas lifts-Šindlers" iesniegumā tiesībsargājošajām iestādēm norādīja, ka daļai no šiem uzņēmumiem ir tikai divi-trīs darbinieki, un dažu šo uzņēmumu apgrozījums nav lielāks par 50 000 eiro.

"Neskatoties uz to, ka "Latvijas lifts-Šindlers" un "Hausmaster" bija nepieciešamā kvalifikācija un resursi, lai piedalītos sarunu procedūrā, mēs nesaņēmām uzaicinājumu tajā piedalīties. Rezultātā līgums par liftu uzturēšanu, plānveida un avārijas remontu pakalpojumiem nākamo divu gadu laikā 8 300 000 eiro apmērā tika piešķirts SIA "Liftu alianse" - uzņēmumam bez pietiekamas pieredzes un resursiem šādu līgumsaistību izpildei, kuram ir tikai astoņi darbinieki," bija teikts iesniegumā.

Tā laika RNP valdes priekšsēdētājs Aivars Gontarevs apgalvoja, ka uzņēmumu vēršanās tiesībsargājošajās iestādēs ir nomelnošanas kampaņa.

Uz augšu