Krisofers Kapesa bija 13 gadus vecs zēns, kurš dievināja futbolu. Zēns bija ļoti labsirdīgs, mīlēja savu mammu un draugus, taču 2019. gada vasara izvērtās traģiski - zēns mīklainos apstākļos mira, nolēkdams no tilta, vēsta britu raidorganizācija BBC.

"Viņš bija tik ļoti pārņemts ar futbolu. Jaunākajam brālim viņa tik ļoti pietrūkst, it īpaši, kad runa ir par futbolu, jo Kristofers viņam mācīja spēlēt," stāstīja mirušā zēna māte Alīna Džozefa.

Puisis ar vairākiem vienaudžiem 28. jūnija vakarā devās ārā. Zēna līķis tika atrasts trīs dienas vēlāk Dienvidvelsā, Kenonas upes krastā. 

Policija skaidroja, ka Kapesa nāve neesot saistīta ar noziegumu un tas esot bijis vien nelaimes gadījums. Džozefa netic likumsargu teiktajam un uzskata, ka viņas dēls tika nogalināts.

Šī gada februārī Džozefa saņēma paziņojumu no policijas, ka esot pierādījumi tam, ka Kristofers ticis nogrūsts no tilta.

Liktenīgā diena

Tajā dienā Kristofers un vairāki draugi devās spēlēt futbolu. Zēns bija vienīgais melnādainais draugu vidū.

"Ja tur būtu bijuši 14 melnādainie un viens baltas ādas krāsas bērns būtu miris, tad visi noteikti teiktu, ka tas ir rasisms," sacīja Džozefa.

Zēns tikko bija atnācis no skolas un jau skrēja projām. Māte pat nepaspēja pateikt "atā" un pavaicāt, cikos viņš būs atpakaļ.

"Man riebjas teikt "drīz tiksimies" vai "atā", jo tam visam ir drūmas noskaņas. Tāpat man vairs nepatīk saulainas dienas, jo tieši tādi bija laikapstākļi 28. jūnijā, kad Kristofers pazuda," stāstīja Džozefa.

Kad zēns jau bija devies projām, Alīna sazvanījās ar kādu radinieci, kas dzīvoja Āfrikā. Pēkšņi pie durvīm atskanēja klauvējieni.

"Tur stāvēja Kristofera futbola treneris un teica, ka viņi nespēj atrast manu dēlu. Viņš esot nokritis no tilta," atminējās māte.

Džozefa nekavējoties metās uz notikuma vietu un meklēja dēlu, kur viņš pēdējo reizi tika manīts. Tiesa, notikuma vietā operatīvi ieradās policija, kas teritoriju noslēdza.

Trīs dienas Džozefa dzīvoja nemierā, kad pēkšņi pienāca ziņas no policijas. "Jums ir jādodas uz slimnīcu, mēs viņu atradām."

"Man ieslēdzas aizsardzības mehānisms - es teicu, ka Kristoferam viss ir kārtībā, ka viņš ir dzīvs," atminējās Džozefa.

Kad Džozefa nonāca slimnīcā, neviens viņai neko neteica. "Es sāku staigāt, tad sāku raudāt un devos nezināmā virzienā. Pat nenojautu, ka eju uz pareizo vietu."

Lietas izmeklēšana

Ģimenei bija daudz jautājumu - kurā vietā viņš nolēca no tilta? Kāpēc viņš to darīja, ja nemācēja peldēt? Kāpēc morgā viņam bija uzvilktas citas drēbes nevis tās pašas, ar kurām viņš devās prom?

Atbilžu uz šiem jautājumiem nebija. Džozefai vajadzēja septiņus mēnešus, lai uzzinātu, kā Kristofers gājis bojā.

"Tad parādījās pierādījumi, kas liecināja, ka kāds 14 gadus vecs jaunietis nogrūda manu dēlu no tilta," stāstīja Džozefa.

Policijas ziņojumā teikts, ka grūdiens esot bijis neapzināts, nevis ar nodomu kādu apzināti nogalināt. Aizdomās turētā persona neesot bijis huligāns, bet gan apzinīgs skolnieks, kas neapzinājās, kādam riskam pakļauj Kristoferu.

Ziņojumā teikts, ka kriminālā lietvedība netika uzsākta, jo tika izvērtētas aizdomās turamā intereses un tas atstāšot nelabvēlīgu ietekmi uz viņa nākotni.

"Uzzināt, ka policija uzskata, ka otra puiša nākotne ir svarīgāka par mana dēla dzīvību ir ļoti sāpīgi," stāstīja Džozefa.

Sieviete nenoliedz, ka ar rasismu sastapusies jau iepriekš. "Ir bijuši daudzi gadījumi kopš 2011. gada, kad pārvācāmies no Londonas uz Velsu."

Ģimene ir saņēmusi vairākas naidīgas vēstules, kā arī Džozefas bērniem ir urinēts virsū. Vienu reizi Kristoferam pat veikalā uzbruka, viņš tika atstāts guļam asins peļķē.

Kristofera ģimene nav lūgusi policijai vēlreiz sākt lietas izmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai nav parādījies vēl kāds aizdomās turamais. 

Liels trieciens arī draugiem

14 gadus vecais Kobijs bija Kristofera labākais draugs un arī viņam paziņas aiziešana no dzīves bija smags trieciens.

"Kristofers nebija tikai vienkārši draugs, es viņu uztvēru gluži kā ģimenes locekli," sacīja Kobijs.

"Viņš bija lieliska personība - viņš bija viltīgs, bet labā nozīmē. Tāds cilvēks, kāds bija Kristofers, nebija pelnījis nāvi," stāstīja zēna draugs.