Trešdien, 9. septembrī, rīta stundās starppilsētu autobusa vadītājam Igaunijā kļuvis slikti un viņš pie stūres zaudējis samaņu. Autobuss jau bija iebraucis pretējā joslā, taču, pateicoties kādas pasažieres ātrai reakcijai, šoferis un 30 pasažieri no traģēdijas izglābās, vēstī portāls "Postimees".

Parasti Lilija ar autobusu nepārvietojas - no sava ciemata līdz Tartu sieviete visbiežāk brauc ar automašīnu, taču tas rīts bija citādāks.

"Man vajadzēja no pilsētas savākt automašīnu, tāpēc tā bija viena no pāris reizēm gadā, kad man sanāk izmantot autobusu," stāsta Lilija.

Incidents notika firmas "Go Bus" autobusā, ko tajā rītā pārsvarā izmantoja sirmgalvji.

"Jums vajadzēja redzēt šos kungus un dāmas! Viņi tur tik jauki sēdēja," atminas sieviete.

Netālu no Tartu, pagriežoties pa kreisi, Lilija sadzirdēja skaļu kliedzienu. Tā bija sievietes draudzene Marika, kura sēdēja aiz vadītāja, lai brauciena laikā varētu skatīties uz ceļu. 

"Autobuss vienkārši pārbrauca pāri paaugstinātai gājēju pārejai un virzījās nost no ceļa. Bija skaidrs, ka kaut kas nav labi.

Bija bail, ka iebrauksim cilvēkos vai grāvī.

7

Zināju, ka Lilijai ir vadītājas apliecība, tāpēc saucu, lai skrien palīgā," stāsta Marika.

Lilija sēdēja autobusa pēdējā rindā.

"Pacēlu galvu un ieraudzīju, ka jau esam pretējā braukšajas joslā un braucam pretī piecām vai sešām automašīnām. Pielēcu kājās un aizskrēju līdz šoferim," viņa stāsta.

Sieviete atminas, ka šoferis bija zaudējis samaņu un atspiedies pret stūri.

"Skats bija visai baiss. Es ar vienu roku spiedu bremzes pedāli, bet ar otru grābu stūri. Situācija bija ļoti sarežģīta, jo šoferis nebija izkusināms, bet viņa kāja bija nospiedusi gāzes pedāli, tāpēc autobuss turpināja braukt," atminas Lilija.

Autobuss uzbrauca uz apmales un patraucās garām sarkanajam signālam luksoforā.

"Vienu brīdi man bija jābeidz bremzēt, jo braucām kalna augšā, bet aiz mums atradās vairākas kravas automašīnas. Mēs būtu saskrējušies, tāpēc kādus 300 - 400 metrus man četrrāpus nācās pārvaldīt pedāļus, stūri un paskatīties, kas notiek uz ceļa, lai droši apturētu autobusu," viņa skaidro.

Sievietei izdevās to apturēt pie kādas kapsētas un, kad viņa piecēlās kājās, visi vienkārši esot uz viņu skatījušies.

"Viņi tur vienkārši sēdēja. Es saucu, lai kāds sauc ātro palīdzību, taču visi bija sastinguši," viņa stāsta.

"Mēs visi bijām nedaudz šokēti un es nemaz negribu domāt, kas būtu noticis, ja Lilija būtu braukusi ar nākamo autobusu," saka sievietes draudzene Marika.

Sieviete pati savu rīcību neuzskata par kaut ko īpašu.

"Es neesmu nekāds varonis. Es rīkojos instinktīvi, laika pārdomām vienkārši nebija," viņa skaidro.

"Go Bus" valdes loceklis Andrejs Mendla stāsta, ka viņa praksē šādu gadījumu ar laimīgām beigām nav. Tāpat viņš atzīst, ka, par laimi, nevienam šoferim pie stūres līdz šim tik slikti nav kļuvis.

"Mēs esam ļoti pateicīgi Lilijai. Viņa, iespējams, izglāba šī autobusa vadītāja dzīvību, kurš frontālās sadursmes rezultātā būtu cietis visvairāk," viņš stāsta. 

Kāds autobusa pasažieris uzskata, ka sieviete pelnījusi apbalvojumu.

"Tas viss, kas notika... Bez viņas mēs būtu grāvī," saka sirmgalvis.