"Slimības simptomi pazuda nepilnu nedēļu pēc parādīšanās, jutos ļoti labi, sūdzību nebija. Tad pēc pāris dienām parādījās sauss klepus, mazliet spiedoša sajūta krūtīs..." Naktī uz piektdienu, 23. oktobri, 31 gadu veco Miku ar "ātro palīdzību" nogādāja slimnīcā. Analīzes bijušas labas, taču plaušu tomogrāfija uzrādījusi citu ainu - abpusējā plaušu pneimonija. Sarunā ar portālu "Apollo" Miks ik palaikam ieklepojas, bet nepārtraukti sauc sevi par "vieglu gadījumu".

Miks Strods šobrīd atrodas Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC). Vīrietis veseļojas vienā palātā ar vēl diviem Covid-19 pacientiem - 70 gadus vecu sirmgalvi, kuram jau otro nedēļu ir ļoti augsta temperatūra un gados jaunu puisi, kuram ir kustību traucējumi un nesen atklāts diabēts. 

"Principā LIC ir pārvērsts "Covid-slimnīcā". Sazinājos ar vienu skolas biedru, kurš šeit strādā, un viņš man pastāstīja, ka Infektoloģijas centrā principā ir tikai Covid-19 pacienti, pārējos cenšas izsūtīt pa reģionālajām slimnīcām," stāsta Miks.

Jautāts, kāda gaisotne šobrīd valda slimnīcā, vīrietis bilst, ka "tā bilde ir tāda, ka te viss notiek ļoti strikti - esi piesiets palātai, to nedrīkst pamest, viss slimnīcas personāls staigā skafandros".

"Caur sienu var dzirdēt, kā cilvēki klepo. Domāju, ka jebkuram "maskofobam-varonim", to dzirdot, uzreiz atkristu jautājumi - kāpēc jāvalkā maska, jāmazgā rokas un jāietur distance..." pauž Miks.

31

Pēc Mika stāstītā var noprast, ka mediķiem ir milzīga slodze, lai gan medmāsas periodiski ik pa pāris stundām nāk apraudzīt pacientus, jaunais vīrietis mēdz palīdzēt medmāsām uzraudzīt savus palātas biedrus. "Es esmu gana autonoms, tāpēc cenšos saviem palātas biedriem palīdzēt, jo es redzu, cik medmāsas ir pārslogotas. Man gabals no tā nenokritīs!"

Miks vēl nav saticis savu ārstējošo ārstu, jo viņu ieveda LIC tikai piektdienas, 23. oktobra, rītā. "Esmu paspējis sazināties tikai ar nodaļas ārstu, kurš izstāstīja, kas un kā. Bet reālu informāciju par sevi zināšu tikai pirmdien, vai es palikšu šeit, vai mani sūtīs mājās.

Reālā situācija ir tāda, ka gultas slimnīcā ļoti ātri aizpildās un vieglus gadījumus vai nu neņem vispār vai izvērtē, vai var ārstēties mājās.

31

Vispār jau es jūtos ļoti, ļoti, ļoti Okay, jo, kā es dzirdu, kā te nodaļā visapkārt klepo... Es saprotu, ka ir ļoti daudzi ne tik veiksmīgi gadījumi."

Inficējās darba vietā - klubā Vecrīgā

Miks Strods ir skatuves skaņu inženieris, kā Miks pats sevi sauc, izklaides industrijas pārstāvis. Vīrietis inficējās 7. oktobrī.

"Es strādāju vienā no Vecrīgas izklaides vietām un tur es inficējos no citiem kolēģiem - mūziķiem. Viņi pirms tam bija kādā ar mūziku saistītā nometnē un atklājās, ka tur bijusi ar Covid-19 inficējusies koriste. Un tā arī vairāki citi mūziķi saķēruši vīrusu.

Tā kā simptomi parādās pāris dienās pēc inficēšanās, tad mēs visi diezgan raiti viens pēc otra saslimām," atzīst Miks.

31

"Es zinu, ka es arī esmu divus kluba bārmeņus "aplaidis", nu un viņi arī tagad pašizolējas mājās. Par laimi, viņiem viss norit viegli. Un citā vakarā es vēl vienu mūziķi aplipināju. Ar viņu vēl neesmu sazinājies, bet no kolēģiem sapratu, ka visiem Covid-19 simptomi ir ļoti viegli," stāsta mūziķis.

"Tā [inficēšanās] ķēde veidojas ļoti viegli. Tad, kad sāku par to domāt... Es jau nevienu neesmu ļoti saticis un cilvēkos brīvajā laikā izvēlos neuzturēties, jo no darba izklaides industrijā man pat ir radušās antipātijas būt kaut kur, kur ir daudz cilvēku. (Smejas.)

Vispār aplipt ar Covid-19 ir baigā laimes spēle.

31

Viens kolēģis man atrakstīja, ka viņam arī ir atbilstošie simptomi aptuveni tajā pašā laikā, kad man. Viņš dzīvo vienā mājā ar sievu un bērniem, nu jau ir pagājušas aptuveni divas nedēļas, bet viņi ir veseli. Var paveikties, ka tu stundām runā ar inficētu cilvēku, un tu neko nesaķer, bet var paiet kādam garām, parunāties pusminūti un tu jau esi inficējies," izsakās Miks.

Simptomi parādījās vien pēc pāris dienām

Simptomi Mikam parādījušies vien pēc kādām trim, četrām dienām, kopš saskarsmes ar inficētu cilvēku. "Simptomi man parādījās no sestdienas uz svētdienu, 11. oktobri. Līdz šim mirklim es vēl paguvu pāris vakarus aiziet uz darbu. Otrdien, 13. oktobrī, nodevu testu, trešdien saņēmu pozitīvu atbildi."

"Sākotnējie simptomi diezgan strauji sāka pazust. Kādās pāris dienās. Nedēļu vēlāk man praktiski vairs nekā nebija - jutos normāli, bija neliels nespēks un temperatūra, bet viss likās labi," atklāj Miks. 

Pagāja pāris dienas un vīrietim parādījies klepus un spiedoša sajūta krūtīs. "Sazinājos ar ģimenes ārstu un epidemiologiem, viņi man atbildēja, ka tas ir normāli, klepus daudziem parādās, nav par to jāuztraucas!"

"Naktī no ceturtdienas uz piektdienu, 23. oktobri, guļu gultā un jūtu, ka ne tikai spiež krūšu rajonā, bet jau sāk tā nelāgi sāpēt. Piezvanīju "ātrajiem", lai noskaidrotu, vai tā ir kāda normāla komplikācija un ko man labāk iesākt?"

Pie Mika ieradās mediķi skafandros ar mērķi pārbaudīt tieši sirdi, ņemot vērā, ka spiedīga sajūta bijusi tieši krūtīs, "tuvāk sirdij".

""Ātrajos" pārbaudīja un viss bija daudz maz labi, bet viņi tāpat nolēma aizvest mani uz Gaiļezeru, lai pieslēgtu pie nopietnākas aparatūras un pārliecinātos. Analīzes bija kārtībā.

Tad mani aizstūma uz tomogrāfiju un tur atklājās, ka spiediens un tās sāpes nav sirds dēļ, bet man principā ir plaušu karsonis. Un tā es nonācu šeit - LIC'ā," atklāj Miks.

31

"Lācis tikai mežā no attāluma ir brūns un pūkains."

Miks par savu saslimšanas attīstību ievietoja nelielu ierakstu vietnē "Facebook". Viņš skaidro, ka ieraksts bija paredzēts tuvākajiem, lai nebažījās par Miku un zina, kur viņš atrodas. Ātri vien ieraksts ieguva plašu rezonansi - komentāros draugi un paziņas vēl Mikam veselību, bet pulka svešu cilvēku pie ieraksta sauc Miku par meli.

"Ikdienā es ar negācijām saskaros mazāk, tāpēc es uz tiem komentētajiem skatos kā kukaiņu pētnieks.

Cik gan tas ir vienkārši - sveša cilvēka reālu stāstu nopelt, apgalvojot, ka tā ir plika d*ršana un teikt, ka kāds viņam par to ir samaksājis.

31

Tas ir apbrīnojami, ka cilvēks neaizdomājas tik tālu, ka šim rakstam otrā pusē ir dzīvs cilvēks. Man liekas, ka lielākā problēma mūsdienās ir empātijas trūkums sabiedrībā," par savu neseno pieredzi "uz savas ādas" ar Covid-19 sociālajos tīklos dalās Strods.

"Es lasu tos ierakstus un domāju, kāds ir to cilvēku skatījums uz dzīvi, ja viņi tik viegli iespaidojas un apgalvo, ka viss šis ir fufelis.

Es neiedziļinos žīdu-masonu-ķirzaku teorijās, bet es saprotu, ka cilvēkiem ir vēlme to darīt, jo vienkāršāk ir pakļauties kaut kādām teorijām, no sērijas "ko ārsti tev nestāsta", bet visa šī bravūrība ātri vien beigsies," paredz Miks.

31

"Es nesen internetā izlasīju fantastisku frāzi, kas lieliski ilustrē to, kas šobrīd notiek sabiedrībā - lācis tikai mežā no attāluma ir brūns un pūkains. Kamēr tas tevi nav sasniedzis, tas viss ir "hihi-haha" un no sērijas, ka tas viss ir izdomājums," uzskata Strods.

"Tajā mirklī, kad tas tevi sasniedz, tad arī pamainās šis viedoklis. Arī pašiem ārstiem, cik es esmu runājis, kad februārī sāka parādīties kaut kādas vēsmas, ka Ķīnā kaut kāds Covid-19. Šķita, ka tas jau mūs nesasniegs.

Arī man sākumā tā bija - Ķīna likās kaut kur tālu, tālu prom un hops! 13. martā mums te visu "aizklapē". Tajā brīdī, kad tas lācis pienāk tev klāt, tad kaut kas cits jau ir kļuvis brūns..."

31

Kā zināms, izklaides industrija, arī Miks tajā skaitā, ievērojami cieta no Covid-19 apkarošanas ierobežojumiem pavasarī. "Man pazīstami mūziķi tad skaļi skandināja, ka tas viss ir izdomāts un koronavīruss neeksistē. Šobrīd tā attieksme ir citādāka, jo teju katram ir kāds pazīstamais, kurš ir inficējies vai nonācis slimnīcā. Līdz ar to sarunas par to, ka tas viss ir izdomāts, ir apklusušas."