Krāpnieki Igaunijas prezidentes Kersti Kaljulaidas vārdā piedāvā naudas balvas

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Sociālajā tīklā "Facebook" parādījusies krāpnieku veidota lapa, kurā it kā Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida lietotājiem piedalīties izlozē un laimēt lielas naudas summas, vēsta "Postimees". 

Šī lapa gan nav Igaunijas prezidentes veidota un ar Kaljulaidu tai neesot nekāda sakara, vēsta medijs. "Postimees" atzīmē, ka Kaljulaidai ir tikai viena lapa sociālajā tīklā "Facebook", kurā skaidri redzams, ka tā ir verificēta.  

Фейковая страница Керсти Кальюлайд

FOTO: Kuvatõmmis

Viltus loterijas

Speciālists Andero Seps aicina pievērst uzmanību konkursiem, kas publicēti pazīstamu uzņēmumu vai cilvēku "Facebook" lapās. Viņš vērš uzmanību, ka ir jāseko loteriju prasībām. Seps stāsta, ka vairumā gadījumu, kad uzņēmumi rīko reālas loterijas, lai tajās piedalītos, visbiežāk pietiek ar drauga atzīmēšanu komentāros vai pogas "patīk" nospiešanu uzņēmuma "Facebook" lapai. 

Personiski dati, tostarp kredītkartes informācija, dalībai šādās izlozēs nav nepieciešama. 

Arī Latvijā šādu gadījumu, kad sabiedrībā pazīstamu cilvēku vārdā cenšas apkrāpt, netrūkst.

Novembrī portāls "Apollo" vēstīja, ka meteorologs un laika ziņu komentētājs Toms Bricis sociālajos tīklos ļaudis brīdināja par krāpniekiem, kas ar viņa vārdu un uzvārdu izveidojuši viltus profilu, it kā piedāvājot laimēt naudu. 

"UZMANĪBU! Ir izveidots viltus profils, kurā izmantots mans vārds, fotogrāfija, nozagts un pārpublicēts saturs no mana. Esmu noziņojis facebook par viltus profilu, bet kamēr tas nav bloķēts, neuzķerieties uz kādu nebūt krāpniecību. Es nenodarbojos ne ar kādu loteriju vai kādu citu ar naudu saistītu darbību reklamēšanu.

Mana lapa nav uzlauzta un darbojas kā nākas, tajā tiek publicēta informācija, kas saistīta tikai un vienīgi ar laikapstākļiem. Manas īstās lapas nosaukums ir "Toms Bricis LTV laika ziņas", viltus profils ir "Toms Bricis", profila lapā tam klāt iekavās (Ltv Laika ziņas), bet tajā ir tāda pati profila fotogrāfija. Esiet uzmanīgi!" rakstīja Bricis. 

Vairāki cilvēki komentāros vēstīja, ka tagad krāpnieki ir sākuši uzdarboties īpaši knaši, jo regulāri sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem tiek izveidoti dažādi viltus profili. Citi norādīja, ka viltus Toms Bricis pat ar viņiem sazinājies it kā par naudas laimestu. 

Un tik tiešām rudenī vairākas Latvijā atpazīstamas personas nonāca līdzīgā situācijā.

Par identitātes zagļu upuri kļuva arī radio balss Maija Rozīte-Krištopane un žurnāliste Daina Jāņkalne.

TV3 raidījumam "Bez tabu" Rozīte-Krištopane atklāja, ka viņas vārds izmantots krāpnieciskiem nolūkiem.

"Klāt ir skaļš virsraksts par to, "kā ārsti gandrīz Maiju Rozīti-Krištopani esot noveduši līdz nāvei". Es sāku lasīt, es nesapratu vispār, kas tas tāds ir, jo es neesmu sniegusi nevienu interviju un vēl jo mazāk jebkad būtu saistījusies ar tādu līdzekļu reklamēšanu. Nekad mūžā! Pēc tam es, palasot vairāk, sapratu, ka te ir stāsts atkal par kaut kādu medicīnisku līdzekli, kas tiek popularizēts šādā veidā, izmantojot manu vārdu," sašutusi ir Rozīte-Krištopane, kura pēc ziņas ieraudzīšanas internetā metās brīdināt savus sekotājus sociālajos tīklos.

Arī žurnālistes Daiņas Jāņkalnes vārds ticis izmantots, lai reklamētu kādu "brīnumlīdzekli": "Bezkaunības līmenis ir vienkārši neticams! Vienkārši paņem un nozog cilvēka identitāti! (..) Tie cilvēki, kas ir pirkuši, faktiski jau ir noticējuši man!"

Seko Apollo arī Instagram - viss aizraujošais, skaistais un svarīgais vienuviet!