"Tas ir apšaubīt valsti, tas ir apšaubīt tiesiskumu valstī." Jansons par politiķiem, kas apšauba ST spriedumu (7)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Tiesībsargam Jurim Jansonam nav pieņemams tas, ka daži politiķi apšauba Satversmes tiesas (ST) spriedumu, viņš atzina Latvijas radio raidījumā "Krustpunktā".

"Apšaubīt Satversmes tiesas autoritāti - man personīgi tas ir nepieņemami, un it īpaši, ja tas ir no visaugstākās politiskās dimensijas. Tas ir apšaubīt valsti, tas ir apšaubīt tiesiskumu valstī," sacīja Jansons.

Lūgts komentēt "Nacionālās apvienības" virzītos grozījumus Satversmē, ar kuriem tiktu definēts, kas ir ģimene, tiesībsargs pauda uzskatu, ka ir pārkāptas labas likumdošanas prakses princips. Pēc Jansona domām šie grozījumi tiek virzīti sasteigti un nav izdiskutēti ne starp konstitucionālo tiesību ekspertiem, ne sabiedrībā kopumā.

Viņaprāt, Satversme nebūtu jāgroza - tās 110. pantā jau ir noteikts, ka valsts aizsargā un atbalsta laulību. Vienīgie precizējumi būtu nepieciešami Civillikumā ģimenes tiesību sadaļā.

Jansons pauda uzskatu, ka ģimenes jēdziens ir daudz plašāks par NA piedāvāto versiju. Tā definēšanā būtu jāskatās daudz plašāk un vienlaikus jālūko, lai tiktu nodrošināta Satversmē garantētā tiesiskā vienlīdzība.

"Ir virkne ar faktiskām situācijām, kur ir sabiedrības grupas, cilvēki sabiedrībā, kuriem visas tiesības netiek nodrošinātas," teica tiesībsargs.

Jau vēstīts, ka Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), kurš trešdien tikās ar Saeimas "Attīstībai/Par!" (AP) frakcijas deputātiem, uzskata, ka izskatīšanai parlamenta komisijās nodotie NA iesniegtie grozījumi Satversmē par ģimenes jēdzienu ved uz atgriešanos PSRS laikos.

Kariņš uzsvēris, ka iekļaujošas sabiedrības veidošana ir Latvijas valsts attīstības pamats. Ministru prezidents un viņa pārstāvētā partiju apvienība "Jaunā vienotība" (JV) neatbalsta grozījumus Satversmē, kas iesniegti izskatīšanai Saeimā, jo tie vedot pretējā virzienā - uz atgriešanos PSRS laikos.

"Saeimā iesniegtie grozījumi, ja tie tiktu pieņemti, būtu atgriešanās pagātnē, taču mums visiem kopā ir jāstrādā ar skatu uz priekšu, uz mūsu valsts izvēlēto attīstības virzienu, kur katrs cilvēks ir vērtība.

Šie grozījumi nepiedodami šķeļ mūsu sabiedrību laikā, kad tās vienotība ir izšķiroša mūsu cīņā pret pandēmiju. Mums kopīgiem spēkiem ir jāveido iekļaujoša sabiedrība, jāstiprina tas, kas mūs vieno - mūsu patriotisms, solidaritāte un iecietība," pauda Kariņš.

Ministru prezidents pateicās Saeimas AP frakcijas deputātiem par sarunu un uzsvēra, ka, tikai kopīgiem spēkiem Saeimā strādājot, būs iespējams novērst grozījumu pieņemšanu Satversmē un stiprināt mūsu valsts izvēlēto attīstības virzienu uz labklājības un ikvienam cilvēkam drošu, iekļaujošu valsti.

Jau ziņots, ka AP Saeimas frakcija uzskata, ka Ministru prezidentam ir personīgi jāiesaistās "Satversmes aizsardzībā pret ģimeņu diskrimināciju" un jāgādā par koalīcijas līguma ievērošanu, vērtējot NA Saeimā virzītos Satversmes grozījumus.

Saeima ir nodevusi izskatīšanai parlamenta komisijās NA iesniegtos grozījumus Satversmē, kas paredz labot Satversmes 110. pantu, konstitucionāli nostiprinot sievietes un vīrieša veidotas ģimenes jēdzienu. AP ir pret šo grozījumu pieņemšanu, jo uzskata, ka tie diskriminē Latvijas ģimenes. Pret izmaiņām iestājas arī premjera pārstāvētā JV.

Kā aģentūru LETA informēja AP frakcijas pārstāvis Edgars Skvariks, pēc AP aicinājuma šodien notika attālināta Kariņa tikšanās ar frakcijas deputātiem, kurā premjers skaidrojis savu nostāju, norādot, ka iekļaujoša sabiedrība ir fundamentāla valsts attīstībai. "No premjerministra sagaidām izlēmīgu rīcību," teikts AP paziņojumā.

AP un Kariņš ir vienisprātis, ka Satversmes pamatprincipu aizsardzībai ir jāvienojas konstitucionālo orgānu - Saeimas, Ministru kabineta, Valsts prezidenta un tiesu varas vadītājiem, jo šis ir Latvijas valsts attīstības pamatjautājums, pavēstīja Skvariks.

Partiju apvienībā atgādina, ka Saeima ar daudzu koalīcijas konservatīvo partiju deputātu balsīm sākusi virzīt Satversmes grozījumus, kuri diskriminējot Latvijas ģimenes un liedzot daļai ģimeņu valsts tiesisko aizsardzību.

AP ieskatā, šie grozījumi ir pretrunā gan ar Satversmes demokrātisko pamatu, gan neseno Satversmes tiesas nolēmumu, kas uzliekot par pienākumu Saeimai nodrošināt visu ģimeņu tiesisko aizsardzību.

"Valstij ir jāaizsargā visi tās iedzīvotāji, visas ģimenes," tā tikšanās laikā ar Kariņu uzsvēra AP Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Marija Golubeva.

Politiskajā spēka pārstāvji vērš uzmanību, ka Kariņa valdības koalīcijas Sadarbības līgums nosaka, ka "jautājumus par grozījumiem Satversmē var izlemt tikai un vienīgi pamatojoties uz sadarbības partneru vienprātības principu".

"AP uzskata, ka grozījumu virzīšana bez apspriešanās un lēmuma sadarbības padomē ir klajš sadarbības līguma pārkāpums. Valdības koalīcijas destabilizācija pandēmijas krīzes grūtākajā brīdī AP ir kategoriski nepieņemama," akcentēts paziņojumā.

AP deputāti atgādināja premjeram, ka viņa konstitucionālais pienākums ir gādāt par Latvijas kā demokrātiskas valsts Satversmes pamatprincipu neaizskaramību, kā arī par koalīcijas līguma ievērošanu.

AP, "izmantojot visas demokrātiskas darbības metodes", rīkošoties, lai grozījumus apturētu, un sagaida, ka "arī premjers pildīs savus valdības un koalīcijas vadītāja pienākumus" šajā jautājumā.

"Tas ir gan Latvijas valsts demokrātiskas attīstības, gan šīs koalīcijas stabilitātes un ilgtspējas jautājums," norāda AP.

Komentāri (7)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu