C 15.04.2021.

Profesors: Jaunais un "lipīgākais" Covid-19 paveids izplatās milzu ātrumā, draudi ir nopietni

Rīgas Stradiņa Universitātes Medicīnas fakultātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs profesors Ģirts Briģis piedalās zinātniskā konferencē, kurā Pasaules Bankas eksperti diskutē par Latvijas veselības aprūpes sistēmas izaicinājumiem un nākotnes iespējām.

FOTO: Zane Bitere/LETA

Jaunais un lipīgais Covid-19 paveids, ko aizvien vairāk konstatē Latvijā, spēj izplatīties ar milzu ātrumu, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "Šodienas jautājums" brīdināja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs profesors Ģirts Briģis.

Viņš uzsvēra, ka cīņā ar to ļoti būtiska ir visas sabiedrības līdzestība un valdības vienprātība.

Briģis norādīja, ka jaunais Covid-19 paveids ir par 50–60% lipīgāks nekā līdz šim zināmais vīruss. Tas nozīmē, ka pieaug risks inficēties un attiecīgi saslimstības un mirstības risks.

"Mums ir ļoti, ļoti nopietni jāvērtē šī situācija, šie draudi," sacīja profesors.

21

Pētījumi, kas publicēti un ziņo par vīrusa jaunā paveida īpašībām, liecina, ka tas nepalielina slimības smagumu un varbūtību nomirt. Tiesa, galvenais drauds ir tas, ka lipīguma dēļ būtiski pieaugtu saslimušo daudzums, norādīja RSU profesors.

"Vīrusa jaunais paveids izplatās milzu lielā ātrumā. Pat ja pieaugums ir piecas reizes, nedēļas laikā no 700 gadījumiem ir 18 520 gadījumi," skaidroja Briģis.

Gan Briģis, gan Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis ("Attīstībai/Par!") mudināja Latvijā rīkoties, vērojot un mācoties no citu valstu kļūdām.

"Valstī, kur bija trešais vilnis, tāda veida ierobežojumi, kādi pašlaik ir pie mums, nestrādās pie šī daudzkārt lipīgāka vīrusa. Tas nozīmē, ka mums ir pēdējais laiks proaktīvi rīkoties un pamodelēt situāciju," sacīja Dūrītis.

Cīņai ar vīrusu būtiska ir cilvēku līdzestība. Briģis skaidroja, ka cilvēku var izārstēt tikai tad, ja cilvēks ir ar mieru, ka viņu ārstē. Pretējā gadījumā nekāda ārstēšana nepalīdz. Līdzīgi arī šajā gadījumā – ja sabiedrība ir pret, tad arī prognozes par Covid-19 izplatību nevarētu būt labas.

Savukārt otrs aspekts, viņaprāt, ir valdības vienprātība. "Mani pārsteidza samērā lielā nevienprātība ministru vidū. Ja tiešām katrs velk uz savu pusi, tas ir ļoti destruktīvi attiecībā uz to, ko gribam panākt," sacīja Briģis.

"Šis vīrusa variants var tikt apturēts, ja mēs tos pašus ierobežojumus, kas tagad mums spēkā, mēs ievērotu," intervijā LTV raidījumā "Viens pret vienu" sacīja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniskās padomes priekšsēdētājs, profesors Jānis Kloviņš.