T 14.04.2021.

ZVA un tās direktora pienākumos nav vakcīnu iepirkšana, uzsver aģentūra

Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens piedalās preses konferencē par valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas jauno kārtību, kas stāsies spēkā no šā gada 1. aprīļa.

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Zāļu valsts aģentūras (ZVA) funkcijās, tās direktora amata aprakstā un nevienā Veselības ministrijas izdotajā rīkojumā ZVA direktoram vai iestādei nav uzdots veikt Covid-19 vakcīnu iepirkumus, atbildot uz sākto disciplinārlietu pret ZVA direktoru Svenu Henkuzenu, uzsver aģentūra, norādot, ka Henkuzens valdības sēdēs tikai pārstāvējis darba grupas kopējo viedokli par vakcīnu iepirkšanas jautājumiem.

Kā aģentūru LETA informēja ZVA, valdības sēdēs Henkuzens prezentējis redzējumu, kas izrietējis no darba grupas, kurā ietilpa Nacionālā veselības dienesta, Veselības ministrijas, ZVA un Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvji.

ZVA norāda, ka 2020.gada 22.decembra Ministru kabineta sanāksmē, kurā kā papildu darba kārtības punkts tika skatīts jautājums par vakcīnu papildu devu iegādi, ticis norādīts, ka informācija par maksimālo pieejamo vakcīnu skaitu ir jāprecizē. Savukārt Ministru kabinets neesot uzdevis precizēt informāciju par pieejamo "BioNTech/Pfizer" vakcīnu devu skaitu, bet tā vietā pieņēmis lēmumu par ne vairāk kā 100 000 devu iegādi.

Aģentūra atzīmē, ka šajā Ministru kabineta sanāksmē piedalījās arī Veselības ministrijas amatpersonas, kurām arī bija tā pati informācija par pieejamo vakcīnu devu skaitu, līdz ar to tām bija iespēja un pienākums precizēt Ministru kabinetā izsāknējošo informāciju.

ZVA uzsver, ka ne tās funkcijās, ne direktora amata aprakstā, kā arī nevienā Veselības ministrijas izdotajā rīkojumā ZVA direktoram vai iestādei nav uzdots veikt Covid-19 vakcīnu vai citu zāļu iepirkumus. ZVA funkcijās neietilpst centralizēta zāļu iepirkšana. Savukārt Nacionālā veselības dienesta funkcijās ietilpst organizēt un veikt normatīvajos aktos paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču valsts centralizētos iepirkumus veselības aprūpes jomā.

Aģentūra skaidro, ka pagājušā gada 2.decembrī ar bijušās veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) rīkojumu tika izveidota darba grupa sabiedrības vakcinācijai pret Covid-19, kurai tika uzdots izstrādāt visu potenciālo vakcīnu pret Covid-19 loģistikas plānošanas procedūru, kā arī procedūru vakcinācijas fakta reģistrācijai un ziņošanai par nevēlamiem notikumiem pēc vakcinācijas. Darba grupa minētos uzdevumus esot veikusi atbildīgi, "atbilstoši norādītajam deleģējumam un atbilstoši tajā brīdī pieejamajai ticamai un objektīvai informācijai", uzskata ZVA.

Jau ziņots, ka, noslēdzoties otrajai pārbaudei par vakcīnu iepirkumiem, veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) par amata pienākumu konkrētu uzdevumu nepildīšanu pret ZVA direktoru Henkuzenu sācis disciplinārlietu, kuru izmeklēs līdz aprīļa beigām. Pārbaudē esot secināts, ka Henkuzens ir kļūdaini informējis valdības pārstāvjus saistībā ar pieejamo vakcīnu apjomu.

"Būtiskās sekas ir iestājušās no tā, ka faktiski nav izpildīts valdības dotais pēc būtības skaidri saprotamais uzdevums - iegādāties visu vakcīnu apjomu, kas ir pieejams, un pēc valdības sēdes šis uzdevums - konstatēt, kāds šis apjoms ir, un pēc būtības izpildīt valdības uzdevumu un iegādāties visas vakcīnu devas, kas bija pieejamas," disciplinārlietas sākšanu pret Henkuzenu skaidroja Pavļuts.

Dienesta pārbaudi Pavļuts sāka 5.martā, un to veica specifiski izveidota vairāku iestāžu pārstāvju komisija, kas patlaban jau ir sniegusi ziņojumu par pārbaudes rezultātiem.

Tāpat ziņots, ka Pavļuts jau iepriekš bija rosinājis citu pārbaudi saistībā ar vairākiem pirmajiem "BioNTech/Pfizer" vakcīnu pret Covid-19 iepirkumiem, kuros Latvija bija iegādājusies mazāk vakcīnu, nekā bija pieejams. Ministrija par šo jautājumu bija rosinājusi pārbaudi, pēc kuras Pavļuts rosināja disciplinārlietu pret Nacionālā veselības dienesta Finanšu vadības departamenta Iepirkumu nodaļas vadītāja vietnieku Aināru Lācbergu un VM valsts sekretāri Mūrmani-Umbraško.

Disciplinārlietā pret Lācbergu netika konstatētas viņa prettiesiskas darbības, lemjot par "BioNTech/Pfizer" vakcīnu iepirkšanu Latvijai, savukārt valsts sekretāres gadījumā saistībā ar caurspīdīgas pārvaldes, iekšējās kontroles sistēmas un darba organizācijas trūkumiem, veicot vakcīnu pret Covid-19 iepirkumus, Mūrmane-Umbraško saņems rājienu un viņa tiks pārcelta uz zemāku amatu, žurnālistiem šodien pavēstīja Pavļuts.

Lai gan pirmajā dienesta pārbaudē secināts, ka amatpersonas nav rīkojušās prettiesiski un nav pārkāpušas dienesta pilnvaras, tomēr, vērtējot procesu, kā notikusi lēmumu pieņemšana, secināts, ka "viennozīmīgi nav ievēroti labas pārvaldības principi," iepriekš sacīja ministrs.

Kā piemēru viņš izcēla faktu, ka darba grupa, kas radīta vakcīnu iepirkumu veikšanai, nav izveidota ar rīkojumu - tā ir pastāvējusi pēc savstarpējas vienošanās. No liecībām esot nojaušams, kas sapulcēs ticis runāts, bet nav protokolu vai dokumentu, kuros aprakstīts, par ko runāts. "Ir iemesls domāt, ka tādu vienkārši nav bijis," piebilda politiķis.

Vēlāk martā intervijā Latvijas Televīzijai Pavļuts pavēstīja, ka ir nolēmis rosināt jaunu dienesta pārbaudi par visiem vakcīnu pret Covid-19 iepirkumiem, veidojot vakcīnu portfeli kopš pagājušā gada rudens.

Jau vēstīts, ka pirmajā iepirkumā, līdz 2020.gada 19.novembrim, Latvija varēja pieteikties līdz 860 000 "Pfizer" vakcīnu devām, bet faktiski tika pieņemts lēmums par 97 500 iepirkšanu. Nākamajā kārtā, kad tika piedāvātas 430 000 šī ražotāja vakcīnu devas, Latvija pieteicās uz 100 000 devu.