Dobeles novadā konstatēta nelegāla suņu audzētava

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Eve Photography/shutterstock

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), sadarbībā ar Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes trešo nodaļu, veicot kontrolpirkumu kādā īpašumā Dobeles novadā, atklājis nelegālu Kaukāza aitu šķirnes suņu audzētavu ar 30 dažāda vecuma suņiem, aģentūru LETA informēja PVD.

Pārbaudē konstatēti ar dzīvnieku tirdzniecību saistīti pārkāpumi, tostarp kontrolpirkumā iegādātais kucēns nebija reģistrēts Lauksaimniecības datu centrā (LDC), veicot pirkumu netika izsniegti darījumu apliecinoši dokumenti un par tirdzniecību ar mājas (istabas) dzīvniekiem nebija informēts PVD.

Pārbaudē atklājies, ka ne tikai kontrolpirkumā iegādātais kucēns, bet arī vairāki citi suņi nav reģistrēti LDC, kā arī konstatēts, ka trim dzīvniekiem īpašnieks pašrocīgi veicis neatļautu ausu apgriešanu, kas ir traktējama kā cietsirdīga izturēšanās pret dzīvniekiem, jo Latvijā šādu manipulāciju drīkst veikt medicīniskos nolūkos un tikai praktizējošs veterinārārsts nevis pats dzīvnieka īpašnieks.

Par konstatēto uzsākta lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā.

PVD atgādina, ka ar dzīvnieku pavairošanu un tirdzniecību drīkst nodarboties personas, kuras ir apmācītas dzīvnieku labturības jomā, nodrošinot vairāku normatīvajos aktos noteiktu prasību izpildi, tostarp vienam dzīvniekam nedrīkst būt vairāk kā viens mazuļu metiens gadā, suņiem jābūt čipētiem un registrētiem LDC; savukārt šķirnes dzīvniekiem jābūt ierakstītiem Latvijā registrētas šķirnes mājas (istabas) dzīvnieku audzētāju organizācijas ciltsgrāmatā.

Tāpat kucēnam, kas tiek pārdots, jābūt reģistrētam LDC uz atsavinātāja vārda un, notiekot īpašnieka maiņai, dzīvnieks jāpārreģistrē, LDC reģistrā norādot jauno īpašnieku;. Vienlaikus dzīvniekiem jābūt vakcinētiem pret trakumsērgu un suni, kopā ar mājas (istabas) dzīvnieka pasi, jaunajam īpašniekam var atdot ne ātrāk kā pēc dzīvnieka astoņu nedēļu vecuma sasniegšanas, savukārt kaķi un mājas sesku, kopā ar vakcinācijas apliecību, ne ātrāk kā pēc desmit nedēļu vecuma sasniegšanas.

Turklāt par tirdzniecību ar mājas (istabas) dzīvniekiem jāinformē PVD.

PVD, lai nepieļautu dzīvnieku nekontrolētu vairošanos gadījumā, ja nav plānots nodarboties ar dzīvnieku pavairošanu, iesaka dzīvnieku sterilizēt vai kastrēt.

Tāpat dienestā aicina pircējus būt uzmanīgiem - iegādājoties suni, pārliecināties, ka dzīvnieks ir sasniedzis nepieciešamo vecumu, ka tas ir čipēts un reģistrēts LDC, ka dzīvniekam veiktas visas nepieciešamās vakcinācijas un līdzi tiek doti pavaddokumenti. Turklāt, lai pretenziju gadījumā varētu pierādīt pirkuma faktu, jābūt pirkumu un maksājumu apliecinošam dokumentam.

Redaktors iesaka