"Pfizer" vakcīnas izmantošana bērnu vakcinācijā pret Covid-19 Latvijā būs vairāku iestāžu koplēmums

Ilustratīvs attēls.

FOTO: shutterstock.com

Ražotāja "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas pret Covid-19 izmantošana 12 līdz 15 gadus vecu bērnu vakcinācijā, ja to atļaus Eiropas Zāļu aģentūra (EZA), Latvijā būs vairāku iestāžu koplēmums, aģentūrai LETA pavēstīja Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļā.

Šobrīd, saskaņā ar Latvijas Vakcinācijas rokasgrāmatu un EZA vadlīnijām, "Pfizer"/"BioNTech" var lietot personu vecumā no 16 gadiem vakcinācijai.

Tomēr nesen Kanāda apstiprināja "Pfizer/Biontech" vakcīnas lietošanu bērniem vecumā no 12 gadiem, kļūstot par pirmo valsti pasaulē, kas spērusi šādu soli. Kanādas galvenā medicīniskā padomniece Suprija Šarma preses konferencē pavēstīja, ka dati no klīniskajiem izmēģinājumiem ASV, kuros piedalījās vairāk nekā 2000 bērnu, kuriem tika dotas divas devas, apstiprināja, ka šī vakcīna nepilngadīgajiem ir tikpat droša kā pieaugušajiem.

Vienlaikus ražotājs pagājušajā nedēļā arī iesniedzis pieteikumu EZA, lūdzot apstiprināt vakcīnas pret Covid-19 izmantošanu 12 līdz 15 gadus vecu bērnu vakcinācijā.

Vadoties pēc Vakcinācijas projekta nodaļā paustā, gadījumā, ja arī EZA apstiprinātu vakcīnas lietošanu šajā vecuma grupā, tad Latvijā šis lēmums sākotnēji tiktu skatīts Imunizācijas valsts padomē, kuras mērķis ir izvērtēt jautājumus, kas saistīti ar vakcināciju un imunizācijas politikas realizāciju valstī.

Pēc šīs iestādes attiecīgā lēmuma šo jautājumu skatītu Covid-19 vakcinācijas darba grupā, bet pēc tam potenciāli arī Ministru kabinetā, kas nereti spriež par jautājumiem, kas saistās ar vakcināciju pret Covid-19.

Tādējādi gadījumā, ja Latvija izvēlēsies šo preparātu izmantot arī bērnu vakcinācijai, šī lēmuma praktiskā izpilde būs atkarīga no Vakcinācijas projekta nodaļas.

Tikmēr Veselības ministrijā aģentūrai LETA pavēstīja, ka šobrīd līdz plašākas informācijas sniegšanai sakarā ar Latvijas plāniem šajā jautājumā tiek gaidīts EZA lēmums.

Jau ziņots, ka arī tuvākajā laikā tiek plānots paziņot, ka Latvijā pret Covid-19 vispārējā kārtā tiks vakcinētas arī personas no 16 gadu vecuma, sociālajos tīklos pavēstījis veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Kā aģentūrai LETA iepriekš skaidroja Vakcinācijas projekta nodaļā, patlaban personu vecumā zem 18 gadiem vakcinācija pret Covid-19 notiek tikai tad, ja ir ārsta norīkojums vai konsīlijs par pamatojumu.