Latvijā topošās māmiņas kūtras uz potēšanos pret Covid-19, lai gan ārsti to rekomendē

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Corpii/Shutterstock

Rīgas Dzemdību namā, kur atrodas viens no vakcinācijas punktiem, pēdējo divu nedēļu laikā poti saņēmušas vien 16 grūtnieces. Lai sievietēm palīdzētu pieņemt atbilstošu lēmumu, dzemdību namā sākta bezmaksas grūtnieču konsultēšana par Covid-19 vakcīnu, vēstī LTV raidījums "Panorāma".

Stradiņa slimnīcā, kur ārstē arī Covid-19 smagi skartās grūtnieces, jau vairākas sievietes agrīni vai pēc 22. nedēļas bērniņu zaudējušas. Covid-19 saslimšanu aizvien biežāk atklāj arī Rīgas Dzemdību namā.

"To mēs redzam arī pēc savas iestādes pēdējo četru mēnešu laikā, salīdzinot ar pagājušo gadu, mums ir piecas reizes vairāk saslimušo grūtnieču. Protams, pie mums nenonāk smagi slimas, bet asimptomātisku gadījumu ir daudz vairāk. Un arī no Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas mums pienāk ziņas par grūtniecēm smagā stāvoklī," stāsta Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Santa Markova.

"Nu jau pavisam noteikti grūtnieces tiek pieskaitītas pie augsta riska pacientiem, ja runa ir par smagu Covid-19 norisi, un tāpēc vakcinēšanās ir pati par sevi saprotama lieta," uzsver Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Grūtniecēm rekomendē uzņēmuma "Pfizer" un "Moderna" ražotās vakcīnas.

Taču grūtnieces pašas ir ļoti piesardzīgas un no desmit uzrunātajām varbūt viena piekrīt vakcinēties. Sociālajos tīklos Latvijā slēgtā māmiņu grupā cirkulē arī ziņa par kādu grūtnieci, kura zaudējusi gaidāmo bērniņu sestajā dienā pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas. Taču oficiāli nekur par tik smagu vakcīnas blakni nav ziņots.

"Man nav datu, ka būtu ziņoti gadījumi. Latvijā nav ziņojumi, tas noteikti!" raidījumam uzsver Zavadska.

Līdz šim plašākais vakcinēto grūtnieču pētījums veikts Amerikā, kur daudzas vakcinētās jau ir iznēsājušas un dzemdējušas mazuļus. "Jau aprīļa beigās bija vairāk nekā 130 000 šādu grūtnieču, un nekādu signālu, ka tas ietekmētu augļa attīstību vai grūtnieci, nav. Bez tam – antivielas iet transplancentāri un palīdz pasargāt arī bērniņu no saslimšanas pēc piedzimšanas," skaidro Markova.